River Valley

Monday, Oct 18
FOOTBALL
32
Anamosa
Junior Varsity (1-0)
16
Benton
Junior Varsity (4-3)
final
T
ANA 0 0 0 0 32
BTN 0 0 0 0 16
Benton Community High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 7 Quarterfinal

0
Wahlert Catholic
Varsity (8-18)
3
Monticello
Varsity (19-8)
final
T
WHC 0
MONT 3
Monticello High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 8 First Round

2
Columbus
Varsity (4-21)
3
Durant
Varsity (11-24)
final
T
COL 2
DRNT 3
Durant High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 6 Quarterfinal

0
Washington
Varsity (7-23)
3
West Liberty
Varsity (35-4)
final
T
WSH 0
WLB 3
West Liberty High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 First Round

0
Bellevue
Varsity (11-17)
3
North Cedar
Varsity (18-15)
final
T
BELV 0
N CD 3
North Cedar Jr / Sr High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 7 Quarterfinal

3
Northeast
Varsity (10-28)
1
Anamosa
Varsity (13-19)
final
T
NE 3
ANA 1
Anamosa High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 7 Quarterfinal

0
Camanche
Varsity (2-32)
3
Assumption
Varsity (32-4)
final
T
CMCH 0
ASMP 3
Assumption High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 6 Quarterfinal

2
Tipton
Varsity (9-24)
3
Mid-Prairie
Varsity (16-13)
final
T
TPN 2
MIDP 3
Mid-Prairie High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 8 Quarterfinal

3
Wilton
Varsity (34-2)
0
Durant
Varsity (11-25)
final
T
WLT 3
DRNT 0
Wilton High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 6 Semifinal

0
Mid-Prairie
Varsity (16-14)
3
West Liberty
Varsity (36-4)
final
T
MIDP 0
WLB 3
West Liberty High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 Quarterfinal

3
Beckman Catholic
Varsity (31-11)
0
North Cedar
Varsity (18-16)
final
T
BKMC 3
N CD 0
Beckman Catholic High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 Quarterfinal

3
West Branch
Varsity (21-13)
1
Cascade
Varsity (21-12)
final
T
WBN 3
CSCD 1
Cascade High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 7 Semifinal

0
Northeast
Varsity (10-29)
3
Assumption
Varsity (33-4)
final
T
NE 0
ASMP 3
Assumption High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 8 Quarterfinal

0
Louisa-Muscatine
Varsity (5-15)
3
Regina Catholic
Varsity (20-11)
final
T
LMSC 0
RG C 3
Iowa City Regina High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 7 Semifinal

1
Monticello
Varsity (19-9)
3
Independence
Varsity (29-12)
final
T
MONT 1
IND 3
Independence High School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

2A SQM - Anamosa

4
Monticello
5
Tipton
6
Beckman Catholic
7
Union Community
8
Northeast
9
Starmont
10
Danville
11
North Fayette Valley
12
Wilton
13
Anamosa
14
Mediapolis
-
Camanche
-
Louisa-Muscatine
-
West Liberty
10/21 · 4:00 PM Anamosa Middle School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

1A SQM - Regina, Iowa City

1
Regina Catholic
1
North Linn
3
Montezuma
4
Lynnville-Sully
5
Columbus
-
BGM
-
English Valleys
-
Highland
-
Hillcrest Academy
-
HLV
-
Holy Trinity Catholic
-
Iowa Valley
-
Lone Tree
-
Sigourney
-
Tri-County
-
WACO
-
Wapello
-
Winfield-Mt Union
10/21 · 4:00 PM Iowa City Kickers Soccer Club
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

1A SQM - Cascade

1
Valley Lutheran
2
Cascade
3
Hudson
4
BCLUW
5
Isaac Newton Christian Academy
6
Central Elkader
7
Prince of Peace
8
Midland
9
GMG
10
North Cedar
-
Belle Plaine
-
Calamus-Wheatland
-
Durant
-
Easton Valley
-
Meskwaki Settlement
-
South Hardin
-
Springville
10/21 · 4:00 PM Fillmore Fairways Golf Course
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

1A SQM - Regina, Iowa City

1
Regina Catholic
2
Columbus
3
North Linn
4
Winfield-Mt Union
5
Montezuma
6
English Valleys
7
WACO
8
BGM
9
Holy Trinity Catholic
10
Hillcrest Academy
-
Highland
-
HLV
-
Iowa Valley
-
Lone Tree
-
Lynnville-Sully
-
Sigourney
-
Tri-County
-
Wapello
10/21 · 4:00 PM Iowa City Kickers Soccer Club
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

1A SQM - Clayton Ridge

1
Maquoketa Valley
2
Bellevue
3
South Winneshiek
4
Clayton Ridge
5
MFL-Mar-Mac
6
Dunkerton
7
Alburnett
8
Edgewood-Colesburg
9
East Buchanan
10
Marquette Catholic
11
Postville
12
Wapsie Valley
-
Clarksville
-
Don Bosco
-
Janesville
-
Kee
-
Tripoli
-
Turkey Valley
10/21 · 4:00 PM Guttenberg Golf & Country Club
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

1A SQM - Clayton Ridge

1
South Winneshiek
2
Wapsie Valley
3
Kee
4
Marquette Catholic
5
Bellevue
6
MFL-Mar-Mac
-
Clayton Ridge
-
Alburnett
-
Clarksville
-
Don Bosco
-
Dunkerton
-
East Buchanan
-
Edgewood-Colesburg
-
Janesville
-
Maquoketa Valley
-
Postville
-
Tripoli
-
Turkey Valley
10/21 · 4:00 PM Guttenberg Golf & Country Club
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

2A SQM - Williamsburg

1
Mid-Prairie
2
Williamsburg
3
Albia
4
Davis County
5
East Marshall
6
West Marshall
7
Chariton
8
West Central Valley
9
PCM
10
Interstate 35
11
Cardinal
12
Central Lee
-
Centerville
-
Eddyville-Blakesburg-Fremont
10/21 · 4:00 PM Williamsburg Recreation Center
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

2A SQM - Williamsburg

14
Interstate 35
-
Williamsburg
-
Albia
-
Cardinal
-
Centerville
-
Central Lee
-
Chariton
-
Davis County
-
East Marshall
-
Eddyville-Blakesburg-Fremont
-
Mid-Prairie
-
PCM
-
West Central Valley
-
West Marshall
10/21 · 4:00 PM Williamsburg Recreation Center
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

2A SQM - Anamosa

1
Tipton
2
Danville
3
Monticello
4
North Fayette Valley
5
Anamosa
6
Northeast
7
Starmont
8
Mediapolis
9
Camanche
10
Beckman Catholic
11
Louisa-Muscatine
12
Union Community
13
West Liberty
14
Wilton
10/21 · 4:00 PM Anamosa Middle School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

1A SQM - Cascade

-
Cascade
-
BCLUW
-
Belle Plaine
-
Calamus-Wheatland
-
Central Elkader
-
Durant
-
Easton Valley
-
GMG
-
Hudson
-
Isaac Newton Christian Academy
-
Meskwaki Settlement
-
Midland
-
North Cedar
-
North Tama
-
Prince of Peace
-
South Hardin
-
Springville
-
Valley Lutheran
10/21 · 4:00 PM Fillmore Fairways Golf Course
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

35
Mid-Prairie
Varsity (6-3)
28
Northeast
Varsity (4-5)
final
T
MIDP 0 0 0 0 35
NE 0 0 0 0 28
Mid-Prairie High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

41
Monticello
Varsity (7-2)
35
Union Community
Varsity (3-6)
final
T
MONT 0 0 0 0 41
UCM 0 0 0 0 35
Monticello - Dean Nelson Field
Friday, Oct 22
FOOTBALL

Additional Regular Season

North Cedar
Varsity (1-7)
Tipton
Varsity (0-8)
7:00 PM
10/22
Tipton City Park
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

35
West Branch
Varsity (7-2)
6
Cardinal
Varsity (5-4)
final
T
WBN 0 0 0 0 35
CARD 0 0 0 0 6
West Branch High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

35
Camanche
Varsity (6-3)
20
Wahlert Catholic
Varsity (3-6)
final
T
CMCH 0 0 0 0 35
WHC 0 0 0 0 20
Camanche High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

38
Waukon
Varsity (8-1)
24
West Liberty
Varsity (3-6)
final
T
WKN 0 0 0 0 38
WLB 0 0 0 0 24
Waukon High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

34
Sigourney Keota
Varsity (9-0)
8
Durant
Varsity (2-7)
final
T
SGNKT 0 0 0 0 34
DRNT 0 0 0 0 8
Van Meter School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

41
Regina Catholic
Varsity (9-0)
19
Cascade
Varsity (4-5)
final
T
RG C 0 0 0 0 41
CSCD 0 0 0 0 19
Sigourney High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

27
Bellevue
Varsity (5-4)
30
Lisbon
Varsity (8-1)
final
T
BELV 0 0 0 0 27
LSBN 0 0 0 0 30
Lisbon Community High School
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 8 Semifinal

Regina Catholic
Varsity (20-11)
Wilton
Varsity (34-2)
7:00 PM
10/25
Wilton High School
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 Semifinal

West Branch
Varsity (21-13)
Beckman Catholic
Varsity (31-11)
7:00 PM
10/25
Beckman Catholic High School
Tuesday, Oct 26
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 6 Championship

West Burlington
Varsity (30-3)
West Liberty
Varsity (36-4)
7:00 PM
10/26
Mediapolis High School