North Iowa Cedar League

Monday, Oct 18
FOOTBALL
North Fayette Valley
Junior Varsity (1-0)
Oelwein
Junior Varsity (0-3)
6:00 PM
10/18
Oelwein High School
Monday, Oct 18
FOOTBALL

Cancelled

Decorah
Junior Varsity (3-1)
Denver
Junior Varsity (1-1)
6:00 PM
10/18
Denver Athletic Complex
Monday, Oct 18
FOOTBALL

Postponed

6
Postville
Junior Varsity (0-1)
26
Sumner-Fredericksburg
Junior Varsity (6-2)
final
T
PSTV 0 0 0 0 6
SMFB 0 0 0 0 26
Sumner-Fredericksburg HS
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 First Round

0
West Hancock
Varsity (3-28)
3
AGWSR
Varsity (19-16)
final
T
WHC 0
AGWSR 3
AGWSR High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 3 First Round

0
Collins-Maxwell
Varsity (2-31)
3
BCLUW
Varsity (21-16)
final
T
C-M 0
BCLUW 3
BCLUW High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 8 Quarterfinal

3
Vinton-Shellsburg
Varsity (18-17)
1
Union Community
Varsity (20-23)
final
T
VSB 3
UCM 1
Union High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 First Round

1
Alburnett
Varsity (4-24)
3
Columbus Catholic
Varsity (21-20)
final
T
ALBT 1
COLC 3
Columbus Catholic High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 4 First Round

0
East Marshall
Varsity (11-24)
3
Pella Christian
Varsity (19-19)
final
T
E MR 0
PELC 3
Pella Christian High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 8 Quarterfinal

0
Oelwein
Varsity (2-24)
3
West Delaware
Varsity (38-5)
final
T
OLWN 0
WDL 3
West Delaware High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 3 First Round

0
Colo-Nesco
Varsity (6-21)
3
Gladbrook-Reinbeck
Varsity (26-13)
final
T
C-N 0
GB-R 3
Gladbrook-Reinbeck High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 Quarterfinal

0
AGWSR
Varsity (19-17)
3
Janesville
Varsity (23-15)
final
T
AGWSR 0
JNSV 3
Janesville High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 4 Quarterfinal

3
Dike-New Hartford
Varsity (49-1)
0
Pella Christian
Varsity (19-20)
final
T
D-NH 3
PELC 0
Dike-New Hartford High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 Quarterfinal

0
Columbus Catholic
Varsity (21-21)
3
Wapsie Valley
Varsity (24-11)
final
T
COLC 0
WPV 3
Wapsie Valley High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 5 Quarterfinal

3
Denver
Varsity (34-7)
0
Belmond-Klemme
Varsity (16-16)
final
T
DNV 3
B K 0
Cyclone Center
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 5 Quarterfinal

0
Hudson
Varsity (12-23)
3
Aplington-Parkersburg
Varsity (23-11)
final
T
HDSN 0
AP-P 3
Aplington-Parkersburg High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 6 Quarterfinal

3
Sumner-Fredericksburg
Varsity (33-6)
0
Clayton Ridge
Varsity (12-14)
final
T
SMFB 3
CLTR 0
Sumner-Fredericksburg HS
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 3 Quarterfinal

3
South Hardin
Varsity (34-5)
0
Ogden
Varsity (7-19)
final
T
SHD 3
OGDN 0
South Hardin High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 Quarterfinal

0
Jesup
Varsity (20-14)
3
Grundy Center
Varsity (28-15)
final
T
JSP 0
G C 3
Grundy Center High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 3 Quarterfinal

0
GMG
Varsity (10-16)
3
Gladbrook-Reinbeck
Varsity (27-13)
final
T
GMG 0
GB-R 3
Gladbrook-Reinbeck High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 3 Quarterfinal

3
Grand View Christian
Varsity (23-21)
1
BCLUW
Varsity (21-17)
final
T
GVC 3
BCLUW 1
BCLUW High School
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

1A SQM - Clayton Ridge

1
Maquoketa Valley
2
Bellevue
3
South Winneshiek
4
Clayton Ridge
5
MFL-Mar-Mac
6
Dunkerton
7
Alburnett
8
Edgewood-Colesburg
9
East Buchanan
10
Marquette Catholic
11
Postville
12
Wapsie Valley
-
Clarksville
-
Don Bosco
-
Janesville
-
Kee
-
Tripoli
-
Turkey Valley
10/21 · 4:00 PM Guttenberg Golf & Country Club
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

2A SQM - Dike-New Hartford

1
Denver
2
Jesup
3
Roland-Story
4
Dike-New Hartford
5
Garner Hayfield Ventura
6
New Hampton
7
Aplington-Parkersburg
8
Waukon
9
Osage
10
Forest City
11
Oelwein
12
Clarion-Goldfield-Dows
-
Columbus Catholic
-
Eagle Grove
10/21 · 4:00 PM Fox Ridge Golf Course
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

2A SQM - Williamsburg

14
Interstate 35
-
Williamsburg
-
Albia
-
Cardinal
-
Centerville
-
Central Lee
-
Chariton
-
Davis County
-
East Marshall
-
Eddyville-Blakesburg-Fremont
-
Mid-Prairie
-
PCM
-
West Central Valley
-
West Marshall
10/21 · 4:00 PM Williamsburg Recreation Center
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

1A SQM - Cascade

1
Valley Lutheran
2
Cascade
3
Hudson
4
BCLUW
5
Isaac Newton Christian Academy
6
Central Elkader
7
Prince of Peace
8
Midland
9
GMG
10
North Cedar
-
Belle Plaine
-
Calamus-Wheatland
-
Durant
-
Easton Valley
-
Meskwaki Settlement
-
South Hardin
-
Springville
10/21 · 4:00 PM Fillmore Fairways Golf Course
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

2A SQM - Dike-New Hartford

1
Waukon
2
Oelwein
3
Jesup
4
New Hampton
5
Denver
6
Forest City
7
Dike-New Hartford
8
Garner Hayfield Ventura
9
Osage
10
Eagle Grove
11
Roland-Story
12
Columbus Catholic
13
Aplington-Parkersburg
14
Clarion-Goldfield-Dows
10/21 · 4:00 PM Fox Ridge Golf Course
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

2A SQM - Southeast Valley

1
Des Moines Christian
2
Clear Lake
3
Grundy Center
4
Shenandoah
5
Clarinda
6
Southeast Valley
7
Pocahontas Area
8
Greene County
9
Van Meter
10
Red Oak
11
Underwood
12
Treynor
13
South Central Calhoun
14
East Sac County
15
Woodward-Granger
10/21 · 4:00 PM Gowrie Municipal Golf Course
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

1A SQM - Newman Catholic Mason City

1
Central Springs
2
Newman Catholic
3
Bishop Garrigan
4
North Butler
5
Sumner-Fredericksburg
6
North Union
7
Lake Mills
8
Belmond-Klemme
8
North Iowa
10
Nashua-Plainfield
11
West Fork
12
GTRA
-
Northwood-Kensett
-
Riceville
-
Rockford
-
Saint Ansgar
-
West Bend-Mallard
-
West Hancock
10/21 · 4:00 PM Newman Catholic High School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

1A SQM - Clayton Ridge

1
South Winneshiek
2
Wapsie Valley
3
Kee
4
Marquette Catholic
5
Bellevue
6
MFL-Mar-Mac
-
Clayton Ridge
-
Alburnett
-
Clarksville
-
Don Bosco
-
Dunkerton
-
East Buchanan
-
Edgewood-Colesburg
-
Janesville
-
Maquoketa Valley
-
Postville
-
Tripoli
-
Turkey Valley
10/21 · 4:00 PM Guttenberg Golf & Country Club
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

1A SQM - Newman Catholic Mason City

1
Sumner-Fredericksburg
2
Newman Catholic
3
Nashua-Plainfield
4
West Fork
5
North Union
6
West Hancock
7
Bishop Garrigan
8
North Butler
9
Riceville
-
Belmond-Klemme
-
Central Springs
-
GTRA
-
Lake Mills
-
North Iowa
-
Northwood-Kensett
-
Rockford
-
Saint Ansgar
-
West Bend-Mallard
10/21 · 4:00 PM Newman Catholic High School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

1A SQM - Cascade

-
Cascade
-
BCLUW
-
Belle Plaine
-
Calamus-Wheatland
-
Central Elkader
-
Durant
-
Easton Valley
-
GMG
-
Hudson
-
Isaac Newton Christian Academy
-
Meskwaki Settlement
-
Midland
-
North Cedar
-
North Tama
-
Prince of Peace
-
South Hardin
-
Springville
-
Valley Lutheran
10/21 · 4:00 PM Fillmore Fairways Golf Course
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

2A SQM - Anamosa

1
Tipton
2
Danville
3
Monticello
4
North Fayette Valley
5
Anamosa
6
Northeast
7
Starmont
8
Mediapolis
9
Camanche
10
Beckman Catholic
11
Louisa-Muscatine
12
Union Community
13
West Liberty
14
Wilton
10/21 · 4:00 PM Anamosa Middle School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

2A SQM - Williamsburg

1
Mid-Prairie
2
Williamsburg
3
Albia
4
Davis County
5
East Marshall
6
West Marshall
7
Chariton
8
West Central Valley
9
PCM
10
Interstate 35
11
Cardinal
12
Central Lee
-
Centerville
-
Eddyville-Blakesburg-Fremont
10/21 · 4:00 PM Williamsburg Recreation Center
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

2A SQM - Anamosa

4
Monticello
5
Tipton
6
Beckman Catholic
7
Union Community
8
Northeast
9
Starmont
10
Danville
11
North Fayette Valley
12
Wilton
13
Anamosa
14
Mediapolis
-
Camanche
-
Louisa-Muscatine
-
West Liberty
10/21 · 4:00 PM Anamosa Middle School
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

2A SQM - Southeast Valley

1
Clarinda
2
Des Moines Christian
3
Van Meter
4
Clear Lake
5
Pocahontas Area
6
Grundy Center
7
South Central Calhoun
8
Treynor
9
Shenandoah
10
Underwood
11
East Sac County
12
Woodward-Granger
13
Red Oak
14
Southeast Valley
-
Greene County
10/21 · 4:00 PM Gowrie Municipal Golf Course
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

8
Saint Ansgar
Varsity (3-6)
35
Grundy Center
Varsity (8-1)
final
T
STA 0 0 0 0 8
G C 0 0 0 0 35
Grundy Center High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

27
Columbus Catholic
Varsity (7-2)
13
Aplington-Parkersburg
Varsity (5-4)
final
T
COLC 0 0 0 0 27
AP-P 0 0 0 0 13
Columbus Catholic High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

Additional Regular Season

6
Clayton Ridge
Varsity (3-6)
37
Sumner-Fredericksburg
Varsity (3-6)
final
T
CLTR 0 0 0 0 6
SMFB 0 0 0 0 37
Sumner-Fredericksburg HS
Friday, Oct 22
FOOTBALL

8-Player First Round

58
GTRA
Varsity (8-1)
28
Gladbrook-Reinbeck
Varsity (7-2)
final
T
GTRA 0 0 0 0 58
GB-R 0 0 0 0 28
Gladbrook-Reinbeck High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

A - First Round

6
Alburnett
Varsity (4-5)
28
Wapsie Valley
Varsity (7-2)
final
T
ALBT 0 0 0 0 6
WPV 0 0 0 0 28
Wapsie Valley High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

49
Dike-New Hartford
Varsity (9-0)
0
Eagle Grove
Varsity (3-6)
final
T
D-NH 0 0 0 0 49
EGRV 0 0 0 0 0
Dike-New Hartford High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

42
Beckman Catholic
Varsity (9-0)
6
South Hardin
Varsity (3-6)
final
T
BKMC 0 0 0 0 42
SHD 0 0 0 0 6
Beckman Catholic High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

41
Monticello
Varsity (7-2)
35
Union Community
Varsity (3-6)
final
T
MONT 0 0 0 0 41
UCM 0 0 0 0 35
Monticello - Dean Nelson Field
Friday, Oct 22
FOOTBALL

1A - First Round

13
Denver
Varsity (7-2)
18
MFL-Mar-Mac
Varsity (7-2)
final
T
DNV 0 0 0 0 13
MFL 0 0 0 0 18
Denver Athletic Complex
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 7 Semifinal

Grundy Center
Varsity (28-15)
Wapsie Valley
Varsity (24-11)
7:00 PM
10/25
Wapsie Valley High School
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 3 Semifinal

Woodward-Granger
Varsity (11-20)
South Hardin
Varsity (34-5)
7:00 PM
10/25
South Hardin High School
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 5 Semifinal

Aplington-Parkersburg
Varsity (23-11)
Denver
Varsity (34-7)
7:00 PM
10/25
Cyclone Center
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 6 Semifinal

Starmont
Varsity (19-9)
Sumner-Fredericksburg
Varsity (33-6)
7:00 PM
10/25
Sumner-Fredericksburg HS
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 3 Semifinal

Grand View Christian
Varsity (23-21)
Gladbrook-Reinbeck
Varsity (27-13)
7:00 PM
10/25
Gladbrook-Reinbeck High School
Monday, Oct 25
VOLLEYBALL

Class 2A - Region 4 Semifinal

Colfax-Mingo
Varsity (22-11)
Dike-New Hartford
Varsity (49-1)
7:00 PM
10/25
Dike-New Hartford High School
Wednesday, Oct 27
VOLLEYBALL

Regional Finals

TBD
(0-0)
Dike-New Hartford
(49-1)
7:00 PM
10/27
Friday, Oct 29
FOOTBALL

Playoffs

Dike-New Hartford
Varsity (9-0)
Pella Christian
Varsity (8-1)
7:00 PM
10/29
Dike-New Hartford High School