North Central

Monday, Oct 18
FOOTBALL
58
Humboldt
Freshman (1-0)
40
Nevada
Freshman (3-5)
final
T
HMBT 0 0 0 0 58
NVD 0 0 0 0 40
Nevada High School
Monday, Oct 18
FOOTBALL
22
Humboldt
Junior Varsity (0-1)
24
Nevada
Junior Varsity (4-2-1)
final
T
HMBT 0 0 0 0 22
NVD 0 0 0 0 24
Nevada High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 3 Quarterfinal

0
Hampton-Dumont-CAL
Varsity (3-25)
3
Clarion-Goldfield-Dows
Varsity (18-15)
final
T
HDCAL 0
CGD 3
Clarion-Goldfield-Dows High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 3 Quarterfinal

3
Iowa Falls-Alden
Varsity (8-20)
0
Southeast Valley
Varsity (7-19)
final
T
IAFA 3
SE V 0
Southeast Valley High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 First Round

0
Paton-Churdan
Varsity (1-17)
3
St. Edmond
Varsity (9-21)
final
T
PCHN 0
STE 3
St. Edmond Catholic K-12 School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 2 Quarterfinal

2
Algona
Varsity (11-25)
3
Garner Hayfield Ventura
Varsity (20-7)
final
T
ALG 2
GHV 3
Garner-Hayfield-Ventura High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 2 Quarterfinal

2
Clear Lake
Varsity (11-22)
3
Forest City
Varsity (18-12)
final
T
C L 2
FSTC 3
Forest City High School
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL

Class 4A - Region 6 First Round

1
Waterloo East
Varsity (8-20)
3
Webster City
Varsity (22-11)
final
T
WLE 1
WCT 3
Webster City High School
Wednesday, Oct 20
BOYS CROSS COUNTRY

3A SQM - Decorah

1
Western Dubuque
2
Decorah
3
Charles City
4
Waverly-Shell Rock
5
Center Point-Urbana
6
West Delaware
7
Xavier
8
Crestwood
9
Wahlert Catholic
10
Vinton-Shellsburg
11
Iowa Falls-Alden
12
Hampton-Dumont-CAL
13
Independence
10/20 · 4:00 PM Oneota Golf & Country Club
Wednesday, Oct 20
BOYS CROSS COUNTRY

3A SQM - Winterset

1
Dallas Center-Grimes
2
North Polk
3
ADM
4
Kuemper Catholic
5
Winterset
6
Atlantic
7
Boone
8
Harlan
9
Creston
10
Perry
11
Webster City
12
Clarke
13
Saydel
10/20 · 4:00 PM Winterset High School
Wednesday, Oct 20
GIRLS CROSS COUNTRY

3A SQM - LeMars

1
Glenwood
2
Spencer
3
MOC-Floyd Valley
4
Bishop Heelan
5
Sioux Center
6
Sergeant Bluff-Luton
7
Spirit Lake
8
Algona
9
Humboldt
10
LeMars
11
Denison-Schleswig
12
Boyden-Hull/Rock Valley
13
Storm Lake
10/20 · 4:00 PM Prairie Rose Golf Club
Wednesday, Oct 20
GIRLS CROSS COUNTRY

3A SQM - Decorah

1
Western Dubuque
2
Wahlert Catholic
3
Center Point-Urbana
4
Waverly-Shell Rock
5
Crestwood
6
Decorah
7
Iowa Falls-Alden
8
West Delaware
9
Hampton-Dumont-CAL
10
Charles City
11
Vinton-Shellsburg
12
Xavier
13
Independence
10/20 · 4:00 PM Oneota Golf & Country Club
Wednesday, Oct 20
GIRLS CROSS COUNTRY

State Qualifying - Winterset

1
Dallas Center-Grimes
2
North Polk
3
Harlan
4
ADM
5
Winterset
6
Atlantic
7
Creston
8
Perry
9
Kuemper Catholic
10
Boone
11
Saydel
12
Webster City
-
Clarke
10/20 · 4:00 PM Winterset High School
Wednesday, Oct 20
BOYS CROSS COUNTRY

3A SQM - LeMars

1
Glenwood
2
MOC-Floyd Valley
3
Sioux Center
4
Sergeant Bluff-Luton
5
Spencer
6
Storm Lake
7
Bishop Heelan
8
Humboldt
9
Algona
10
LeMars
11
Denison-Schleswig
12
Boyden-Hull/Rock Valley
10/20 · 4:00 PM Prairie Rose Golf Club
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 3 Semifinal

1
Iowa Falls-Alden
Varsity (8-21)
3
Clarion-Goldfield-Dows
Varsity (19-15)
final
T
IAFA 1
CGD 3
Clarion-Goldfield-Dows High School
Wednesday, Oct 20
VOLLEYBALL

Class 1A - Region 4 Quarterfinal

3
Newell-Fonda
Varsity (27-3)
0
St. Edmond
Varsity (9-22)
final
T
N F 3
STE 0
Newell-Fonda Community School
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

1A SQM - Ridge View

1
St. Edmond
2
Woodbine
3
Missouri Valley
4
Sioux Central
5
MMCRU
6
Gehlen Catholic
7
Manson-NW Webster
8
Siouxland Christian
9
Hinton
10
Alta-Aurelia
11
Ridge View
12
Hartley-Melvin-Sanborn
13
Trinity Christian
14
South O'Brien
15
Akron-Westfield
-
Harris-Lake Park
-
Lawton-Bronson
-
Remsen St. Mary's
-
Westwood
10/21 · 4:00 PM Holstein Country Club
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

2A SQM - Southeast Valley

1
Des Moines Christian
2
Clear Lake
3
Grundy Center
4
Shenandoah
5
Clarinda
6
Southeast Valley
7
Pocahontas Area
8
Greene County
9
Van Meter
10
Red Oak
11
Underwood
12
Treynor
13
South Central Calhoun
14
East Sac County
15
Woodward-Granger
10/21 · 4:00 PM Gowrie Municipal Golf Course
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

2A SQM - Dike-New Hartford

1
Denver
2
Jesup
3
Roland-Story
4
Dike-New Hartford
5
Garner Hayfield Ventura
6
New Hampton
7
Aplington-Parkersburg
8
Waukon
9
Osage
10
Forest City
11
Oelwein
12
Clarion-Goldfield-Dows
-
Columbus Catholic
-
Eagle Grove
10/21 · 4:00 PM Fox Ridge Golf Course
Thursday, Oct 21
BOYS CROSS COUNTRY

2A SQM - Dike-New Hartford

1
Waukon
2
Oelwein
3
Jesup
4
New Hampton
5
Denver
6
Forest City
7
Dike-New Hartford
8
Garner Hayfield Ventura
9
Osage
10
Eagle Grove
11
Roland-Story
12
Columbus Catholic
13
Aplington-Parkersburg
14
Clarion-Goldfield-Dows
10/21 · 4:00 PM Fox Ridge Golf Course
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

1A SQM - Ridge View

1
St. Edmond
2
Woodbine
3
Manson-NW Webster
4
Sioux Central
5
Hinton
6
Lawton-Bronson
7
Alta-Aurelia
8
Gehlen Catholic
9
South O'Brien
10
Ridge View
11
Hartley-Melvin-Sanborn
12
Westwood
-
Akron-Westfield
-
Harris-Lake Park
-
Missouri Valley
-
MMCRU
-
Siouxland Christian
-
Remsen St. Mary's
-
Trinity Christian
10/21 · 4:00 PM Holstein Country Club
Thursday, Oct 21
GIRLS CROSS COUNTRY

2A SQM - Southeast Valley

1
Clarinda
2
Des Moines Christian
3
Van Meter
4
Clear Lake
5
Pocahontas Area
6
Grundy Center
7
South Central Calhoun
8
Treynor
9
Shenandoah
10
Underwood
11
East Sac County
12
Woodward-Granger
13
Red Oak
14
Southeast Valley
-
Greene County
10/21 · 4:00 PM Gowrie Municipal Golf Course
Thursday, Oct 21
GIRLS SWIMMING

Dual Meet

23
Algona
Varsity (1-8-1)
151
Decorah
Varsity (20-19)
5:30 PM
10/21
Luther College
Thursday, Oct 21
FOOTBALL
39
St. Edmond
Varsity (3-6)
14
Siouxland Christian
Varsity (0-9)
final
T
STE 0 0 0 0 39
SLC 0 0 0 0 14
Whiting Senior High School
Thursday, Oct 21
VOLLEYBALL

Class 4A - Region 6 Semifinal

2
Spencer
Varsity (21-13)
3
Humboldt
Varsity (29-6)
final
T
SPN 2
HMBT 3
Humboldt High School
Thursday, Oct 21
VOLLEYBALL

Class 4A - Region 6 Semifinal

3
Waverly-Shell Rock
Varsity (41-7)
0
Webster City
Varsity (22-12)
final
T
WSR 3
WCT 0
Waverly-Shell Rock Senior High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL
31
Denison-Schleswig
Freshman (3-6)
49
Webster City
Freshman (3-1)
final
T
DSCH 0 0 0 0 31
WCT 0 0 0 0 49
Denison High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL
Hampton-Dumont-CAL
Junior Varsity (1-2)
South Tama
Junior Varsity (0-0)
5:00 PM
10/22
Hampton-Dumont High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL
26
Algona
Varsity (5-4)
35
Humboldt
Varsity (9-0)
final
T
ALG 0 0 0 0 26
HMBT 0 0 0 0 35
Humboldt High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL
47
Clarion-Goldfield-Dows
Varsity (4-5)
13
Albia
Varsity (1-8)
final
T
CGD 0 0 0 0 47
ALB 0 0 0 0 13
Albia High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

41
Clear Lake
Varsity (6-3)
28
Unity Christian
Varsity (5-4)
final
T
C L 0 0 0 0 41
UCH 0 0 0 0 28
Clear Lake - Lions Field
Friday, Oct 22
FOOTBALL
56
Webster City
Varsity (7-2)
14
Denison-Schleswig
Varsity (3-6)
final
T
WCT 0 0 0 0 56
DSCH 0 0 0 0 14
Denison High School
Friday, Oct 22
FOOTBALL

2A - First Round

35
Iowa Falls-Alden
Varsity (6-3)
25
Davis County
Varsity (4-5)
final
T
IAFA 0 0 0 0 35
DV C 0 0 0 0 25
Iowa Falls - Cadet Field
Friday, Oct 22
FOOTBALL
13
South Tama
Varsity (2-7)
48
Hampton-Dumont-CAL
Varsity (5-4)
final
T
STM 0 0 0 0 13
HDCAL 0 0 0 0 48
Hampton-Dumont High School
Tuesday, Oct 26
GIRLS SWIMMING

Senior Night

Perry
Carroll
Algona
10/26 · 6:30 PM McCreary Community Building
Tuesday, Oct 26
VOLLEYBALL

Class 4A - Region 6 Championship

Humboldt
Varsity (29-6)
Waverly-Shell Rock
Varsity (41-7)
7:00 PM
10/26
Waverly-Shell Rock Senior High School
Tuesday, Oct 26
VOLLEYBALL

Class 3A - Region 3 Championship

Clarion-Goldfield-Dows
Varsity (19-15)
Unity Christian
Varsity (27-4)
7:00 PM
10/26
Storm Lake High School
Friday, Oct 29
GIRLS CROSS COUNTRY

2021 Class 3A State Cross Country Meet

Western Dubuque
Wahlert Catholic
Center Point-Urbana
Ballard
Gilbert
Carlisle
Glenwood
Spencer
MOC-Floyd Valley
Solon
Mount Vernon
Marion
Dallas Center-Grimes
North Polk
Harlan
Assumption
Crestwood
Burlington Notre Dame
Clear Creek-Amana
Newton
Pella
Decorah
Hampton-Dumont-CAL
Iowa Falls-Alden
Waverly-Shell Rock
ADM
Atlantic
Charles City
Creston
Winterset
10/29 · 2:30 PM Lakeside Municipal Golf Course
Friday, Oct 29
FOOTBALL
Clear Lake
Varsity (6-3)
Central Lyon
Varsity (6-3)
7:00 PM
10/29
Dick Null Field
Friday, Oct 29
FOOTBALL

Playoffs - 1st game of POD 2

Iowa Falls-Alden
Varsity (6-3)
Southeast Valley
Varsity (8-1)
7:00 PM
10/29
Southeast Valley Football Field/Track Complex
Friday, Oct 29
FOOTBALL

1st Round Playoffs

Norwalk
Varsity (6-3)
Webster City
Varsity (7-2)
7:00 PM
10/29
Webster City High School
Saturday, Oct 30
GIRLS CROSS COUNTRY

2021 Class 2A State Cross Country Meet

Clarinda
Beckman Catholic
Chariton
East Marshall
Springville
West Central Valley
Clear Lake
East Sac County
Garner Hayfield Ventura
Grundy Center
Pocahontas Area
Tipton
Jesup
Northeast
Starmont
Union Community
Wilton
Albia
Sibley-Ocheyedan
Des Moines Christian
Mid-Prairie
Denver
Roland-Story
Monticello
Dike-New Hartford
Forest City
New Hampton
Osage
Estherville Lincoln Central
George-Little Rock/Central Lyon
Okoboji
Woodbury Central
Western Christian
Williamsburg
Van Meter
Cherokee Washington
Unity Christian
10/30 · 10:30 AM Lakeside Municipal Golf Course
Saturday, Oct 30
BOYS CROSS COUNTRY

2021 Class 2A State Cross Country Meet

Des Moines Christian
Waukon
Clear Lake
Grundy Center
East Marshall
Monticello
Oelwein
Williamsburg
Unity Christian
Danville
Mid-Prairie
Okoboji
Western Christian
Jesup
Tipton
10/30 · 11:10 AM Lakeside Municipal Golf Course
Saturday, Oct 30
GIRLS CROSS COUNTRY

2021 Class 1A State Cross Country Meet

St. Albert
Heartland Christian
Kee
Marquette Catholic
Tri-Center
Turkey Valley
AHSTW
Calamus-Wheatland
Central Elkader
Durant
North Cedar
Logan-Magnolia
Baxter
Martensdale-St Marys
Pella Christian
Twin Cedars
Van Buren County
South Winneshiek
Newman Catholic
ACGC
Pekin
Earlham
Regina Catholic
Sumner-Fredericksburg
Hudson
Alta-Aurelia
Lawton-Bronson
Manson-NW Webster
Ridge View
Sioux Central
Central Decatur
North Linn
Woodbine
St. Edmond
Wapsie Valley
North Tama
Audubon
Boyer Valley
Nashua-Plainfield
North Iowa
North Union
West Fork
Hillcrest Academy
IKM-Manning
Lynnville-Sully
Montezuma
Ogden
Riverside
10/30 · 2:30 PM Lakeside Municipal Golf Course
Saturday, Oct 30
BOYS CROSS COUNTRY

2021 Class 1A State Cross Country Meet

St. Albert
Columbus
Maquoketa Valley
Woodbine
Cascade
Ogden
Regina Catholic
St. Edmond
Bellevue
ACGC
Valley Lutheran
Central Decatur
Newman Catholic
Earlham
Pella Christian
Central Springs
10/30 · 3:15 PM Lakeside Municipal Golf Course