Lakes

100 Meter Dash

1
Camille Zwiefel, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

12.78
2
Mackenzie Harder, FR

Storm Lake - Class 3A - Lakes

Q 12.87
3
Allison Piercy, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

13.16
4
Jada Piercy, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

13.29
5
Tatum Dunlavy, SO

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

13.30

200 Meter Dash

1
Mackenzie Kauffman, JR

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

Q 26.09
2
Allison Piercy, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

Q 26.75
3
Jada Piercy, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

26.92
4
Erika Amendt, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

H 27.04
5
Mackenzie Harder, FR

Storm Lake - Class 3A - Lakes

27.39

400 Meter Dash

1
Jasey Anderson, SO

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

Q 1:00.96
2
Mackenzie Harder, FR

Storm Lake - Class 3A - Lakes

1:01.63
3
Jaiden Groeneweg, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

1:03.18
4
Mackenzie Kauffman, JR

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

1:03.42
5
Jerra Merchant, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

1:05.41

800 Meter Run

1
Brenna Fisher, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

Q 2:22.99
2
Katelyn Krieger, JR

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

Q 2:26.31
3
Jaiden Groeneweg, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

H Q 2:29.39
4
Molly Pitts, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

2:35.87
5
Emma Morey, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

2:37.10

1500 Meter Run

1
Brenna Fisher, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

4:53.78
2
Peyton Morey, FR

Spencer - Class 3A - Lakes

Q 5:05.31
3
Katelyn Krieger, JR

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

H 5:14.34
4
Megan Courtright, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5:21.59
5
Riley Lubeck, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

5:30.88

3000 Meter Run

1
Peyton Morey, FR

Spencer - Class 3A - Lakes

11:15.64
2
Megan Courtright, SO

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

11:38.04
3
Brenna Fisher, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

H 11:49.86
4
London Rogge, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

11:53.65
5
Lilly Irwin, SO

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

H 12:03.84

100 Meter Hurdles

1
Jerra Merchant, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

15.72
2
Maddie Morony, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

16.36
3
Cara Schiltz, FR

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

17.00
4
Anna Paulsrud, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

17.01
5
Aliza Edwards, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

H 17.61

400 Meter Hurdles

1
Jerra Merchant, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

1:07.41
2
Laney Wolfswinkel, FR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

Q 1:07.83
3
Maddie Morony, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

Q 1:10.55
4
Alexis Pingel, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

1:12.84
5
Charlotte Pritchard, SO

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

1:15.46

Long Jump

1
Mackenzie Harder, FR

Storm Lake - Class 3A - Lakes

Q 17-01.00
2
Emma Henrickson, JR

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

Q 16-06.00
3
Jenna Balt, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

Q 16-05.00
4
Jasey Anderson, SO

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

Q 16-04.75
5
Cara Schiltz, FR

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

15-11.00

High Jump

1
Nahia Ellis, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

Q 5-02.00
2
Emma Hackbarth, SR

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

5-01.00
3
Kendal Niemeier, FR

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

5-00.00
4
Maddie Morony, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

4-10.00
5
Khia Koenig, FR

Spencer - Class 3A - Lakes

4-08.00

Shot Put

1
Elliana Heisinger, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

38-06.00
2
Olivia Huckfelt, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

38-03.50
3
Hillary Ruschy, FR

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

36-00.00
4
Fran Travis, SO

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

35-04.25
5
Megan Vander Pol, SO

Western Christian - Class 2A - Lakes

34-06.00

Discus

1
Elliana Heisinger, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

122-03.00
2
Fran Travis, SO

Spirit Lake Park - Class 3A - Lakes

120-08.00
3
Olivia Huckfelt, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

Q 116-10.00
4
Hillary Ruschy, FR

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

112-08.00
5
Megan Vander Pol, SO

Western Christian - Class 2A - Lakes

Q 106-08.00