Lakes

100 Meter Dash

1
Jack Latham, SR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

10.61
2
Qai Hussey, SR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

10.88
3
Lamont Whiting, SR

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

H 11.05
4
Keaton Stanzel, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

11.18
5
Taron Green, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

11.31

200 Meter Dash

1
Qai Hussey, SR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

21.55
2
Jack Latham, SR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

21.60
3
Lamont Whiting, SR

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

22.86
4
Ethan Backhaus, SR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

H 23.14
5
Adrian Carrillo, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

23.40

400 Meter Dash

1
Qai Hussey, SR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

47.83
2
Parker Van't Hul, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

Q 52.08
3
Ross Carlson, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

53.60
4
Qam Ramirez, FR

Spencer - Class 3A - Lakes

54.11
5
Ryder Sundall, SO

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

54.66

800 Meter Run

1
Ryder Sundall, SO

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

1:58.22
2
Cowan Van Kley, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

H 2:07.73
3
Dylan Sliefert, SR

Storm Lake - Class 3A - Lakes

2:08.46
4
Colton Samsel, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

2:08.86
5
Tage Hulstein, SR

Western Christian - Class 2A - Lakes

2:09.50

1600 Meter Run

1
Damon VandenBerg, JR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

4:33.64
2
Tage Hulstein, SR

Western Christian - Class 2A - Lakes

Q 4:35.89
3
Parker Duitsman, SO

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

Q 4:39.28
4
Van Munson, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

Q 4:46.67
5
Brandon Hughes, FR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

4:51.70

3200 Meter Run

1
Damon VandenBerg, JR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

10:07.52
2
Brandon Hughes, FR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

Q 10:15.22
3
Parker Duitsman, SO

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

Q 10:20.48
4
Tage Hulstein, SR

Western Christian - Class 2A - Lakes

10:21.00
5
Will Crane, SR

Spencer - Class 3A - Lakes

10:42.97

110 Meter Hurdles

1
Jack Latham, SR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

13.74
2
Carter Toews, JR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

15.58
3
Ethan Stecker, FR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

Q 15.66
4
Mason Carver, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

15.98
5
Jake Cornwall, JR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

16.42

400 Meter Hurdles

1
Preston Pitts, FR

Spencer - Class 3A - Lakes

Q 57.69
2
Mason Carver, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

58.35
3
Wil Lugar, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

59.82
4
Tommy Profit, JR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

1:01.17
5
Weston Johnson, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

1:01.89

Long Jump

1
Logan Sandman, SO

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

19-08.75
2
Jack Berends, FR

Spencer - Class 3A - Lakes

19-08.00
3
Aiden Swanson, SO

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes

19-07.50
4
McKale Schueder, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

19-00.25
5
Adrian Carrillo, SO

Spencer - Class 3A - Lakes

18-10.25

High Jump

1
Wyatt Gulker, SR

Western Christian - Class 2A - Lakes

Q 6-05.00
2
Dylan Stecker, FR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

6-04.00
3
Wil Lugar, SR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

6-02.00
3
Trevor Turner, JR

Storm Lake - Class 3A - Lakes

6-02.00
5
Gavin Timmer, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

5-10.00

Shot Put

1
Kaleb Cline, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

46-08.00
2
Shane Habben, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

45-11.50
3
Derek Heynen, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

45-06.50
4
Donnoven Alpet, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

44-00.00
5
Ty Bodholdt, SO

Storm Lake - Class 3A - Lakes

43-07.50

Discus

1
Derek Heynen, JR

Western Christian - Class 2A - Lakes

143-09.00
2
Donnoven Alpet, JR

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes

Q 136-10.00
3
Ty Bodholdt, SO

Storm Lake - Class 3A - Lakes

136-08.00
4
Tyler Voss, JR

Spirit Lake - Class 2A - Lakes

127-04.00
5
Kaleb Cline, JR

Spencer - Class 3A - Lakes

125-02.00