Bluegrass

100 Meter Dash

1
Leksi Gannon, SO

Murray - Class 1A - Bluegrass

12.83
2
Rylee Dunkin, JR

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

H 13.30
3
Taylor Henson, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 13.39
4
Miah Roberts, JR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

14.24
5
Layla Ewing, FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

14.34

200 Meter Dash

1
Leksi Gannon, SO

Murray - Class 1A - Bluegrass

H 27.37
2
Taylor Henson, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 28.11
3
Layla Ewing, FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

29.61
4
Madison Keller, SR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

29.88
5
Ashlynn Sharp, FR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

29.93

400 Meter Dash

1
Leksi Gannon, SO

Murray - Class 1A - Bluegrass

H 1:04.83
2
Taylor Henson, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

1:07.35
3
Emaleigh Pierschbacher, SO

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

1:08.19
4
Kaylen Robinson, FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

1:09.27
5
Maysen Trimble, SO

Seymour - Class 1A - Bluegrass

H 1:13.49

800 Meter Run

1
Rylee Dunkin, JR

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

Q 2:33.08
2
Annika Shanks, SO

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

2:44.49
3
Belle Oshirak, FR

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

H 2:47.96
4
Gabrielle Bellon, FR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

2:57.91
5
Jayda Chew, JR

Murray - Class 1A - Bluegrass

H 3:00.47

1500 Meter Run

1
Rylee Dunkin, JR

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

Q 5:20.14
2
Mia Shanks, SO

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

5:30.26
3
Belle Oshirak, FR

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

6:02.90
4
Alexa Bedford, SO

Moravia - Class 1A - Bluegrass

H 6:18.46
5
Jade Gillis, JR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

H 6:23.89

3000 Meter Run

1
Rylee Dunkin, JR

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

H 11:51.24
2
Bridget Bracy, SO

Orient-Macksburg - Class 1A - Bluegrass

H 13:42.97
3
Jade Gillis, JR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

13:48.64
4
Kianna Jackson, FR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

15:20.05
5
Michaela Richardson, JR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

H 15:58.71

100 Meter Hurdles

1
Layla Ewing, FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

17.51
2
Kelly Lloyd, SO

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

19.07
3
Teryn Shields, JR

Murray - Class 1A - Bluegrass

19.20
4
Ashlynn Sharp, FR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

19.96
5
Hailey Burton, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 21.00

400 Meter Hurdles

1
Annika Shanks, SO

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

1:14.60
2
Kelly Lloyd, SO

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

1:14.70
3
Cheyanne Bruns, JR

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

1:17.44
4
Layla Ewing, FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

1:19.78
5
Kaylen Robinson, FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

1:27.92

Long Jump

1
Rylee Dunkin, JR

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

Q 16-04.00
2
Gracie Peck, SO

Seymour - Class 1A - Bluegrass

15-06.75
3
Saydi Benz, FR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

14-01.50
3
Mia Shanks, SO

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

14-01.50
5
Morgan Keller, SO

Murray - Class 1A - Bluegrass

14-01.25

High Jump

1
Taylor Henson, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

Q 5-00.00
2
Kaylen Robinson, FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

Q 4-10.00
3
Heiatua Paredes, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

4-06.00
3
Karsyn Mateer, SO

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

4-06.00
3
Zoie Simkoff, FR

Moulton-Udell - Class 1A - Bluegrass

4-06.00

Shot Put

1
Taylor Lumbard, JR

Diagonal - Class 1A - Bluegrass

Q 36-02.00
2
Gabby Overgaard, FR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

34-08.50
3
BrieAnna Remster, JR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

31-05.25
4
Ori Trimble, SR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

29-10.00
5
Megan Henrichs, SO

Murray - Class 1A - Bluegrass

28-08.00

Discus

1
Gabby Overgaard, FR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

90-09.00
2
Malori Leonard, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

90-06.25
3
Ali Mockenhaupt, SR

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

83-10.00
4
Anna Newton, JR

Diagonal - Class 1A - Bluegrass

83-01.00
5
Abbie Peterson, JR

Murray - Class 1A - Bluegrass

81-07.00