Bluegrass

100 Meter Dash

1
Javin Stevenson, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

11.05
2
Nolan Simkoff, SO

Moulton-Udell - Class 1A - Bluegrass

H 11.44
3
Dylan Brennecke, JR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

H 11.62
4
Logan Godfrey, JR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

11.76
5
Kalvin Brown, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

11.80

200 Meter Dash

1
Javin Stevenson, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

23.29
2
Dylan Brennecke, JR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

H 23.38
3
Nolan Simkoff, SO

Moulton-Udell - Class 1A - Bluegrass

H 24.13
4
Johnny Milburn, FR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

H 24.24
5
Kalvin Brown, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

24.74

400 Meter Dash

1
Javin Stevenson, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

51.86
2
Jackson McDanel , SO

Moravia - Class 1A - Bluegrass

53.71
3
Matthew Patience, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

54.68
4
Ambrose Savage, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 55.94
5
Cole Metz, SR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

56.89

800 Meter Run

1
Tyson McDole, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 2:11.05
2
Ben McDermott, SR

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

2:12.29
3
Dylan Brennecke, JR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

H 2:12.89
4
Jack Greenwood, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

2:16.86
5
Mason Lund, SO

Seymour - Class 1A - Bluegrass

2:24.89

1600 Meter Run

1
Tyson McDole, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

Q 4:48.00
2
Daniel Schoening, SO

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

4:52.77
3
Gavin Dixson, JR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

H 5:15.48
4
Ben McDermott, SR

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

5:29.46
5
Carter Lumbard, SO

Diagonal - Class 1A - Bluegrass

5:29.85

3200 Meter Run

1
Tyson McDole, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 10:49.87
2
Daniel Schoening, SO

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

11:00.66
3
Gavin Dixson, JR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

H 11:14.51
4
Carter Lumbard, SO

Diagonal - Class 1A - Bluegrass

12:04.88
5
Mason Lund, SO

Seymour - Class 1A - Bluegrass

H 13:09.80

110 Meter Hurdles

1
Owen Suntken, JR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

16.22
2
Trevor McDole, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 17.79
3
Logan Evans, JR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

H 19.02
4
Anthony Schneider, SR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

H 19.04
5
Nick Keddie, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

20.48

400 Meter Hurdles

1
Jackson McDanel , SO

Moravia - Class 1A - Bluegrass

58.18
2
Javin Stevenson, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

H 1:00.53
3
Kennan Hinners, JR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

1:03.62
4
Logan Evans, JR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

H 1:04.46
5
Anthony Schneider, SR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

1:06.77

Long Jump

1
Dylan Brennecke, JR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

Q 20-10.75
2
Javin Stevenson, SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

19-10.00
3
Kalvin Brown, JR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

19-05.50
4
Zack Belden, JR

Murray - Class 1A - Bluegrass

19-04.50
5
Alex Baker, SR

Diagonal - Class 1A - Bluegrass

17-11.00

High Jump

1
Logan Godfrey, JR

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass

6-00.00
2
Tyson Ross, JR

Orient-Macksburg - Class 1A - Bluegrass

5-10.00
3
Clayton Williams, SO

Moravia - Class 1A - Bluegrass

5-06.00
4
Jacob Irving , FR

Moravia - Class 1A - Bluegrass

5-02.00
5
Garrett Pace, JR

Moulton-Udell - Class 1A - Bluegrass

0-05.20

Shot Put

1
Brycen Wookey, SR

Murray - Class 1A - Bluegrass

45-00.50
2
Brayden Olson , SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

42-03.50
3
Zack Belden, JR

Murray - Class 1A - Bluegrass

38-10.50
4
Tariq Miller, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

37-10.00
5
Domanic Bear, SR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

36-02.50

Discus

1
Brayden Olson , SR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

129-02.00
2
Tariq Miller, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

124-06.00
3
Ambrose Savage, FR

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

123-02.50
4
Domanic Bear, SR

Mormon Trail - Class 1A - Bluegrass

119-05.50
5
Carter Houser, JR

Seymour - Class 1A - Bluegrass

109-11.00