Volleyball 2019-20

Assists

1
Summer Brand, SRS, #6

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East

1236
2
Emerson Green, SRS, #4

Cedar Falls - Class 5A - Mississippi Valley-Mississippi

1069
3
Olivia Larsen, SRS, #2

Sidney - Class 1A - Corner

1066
4
Emma Jenness, SRS, #6

Spirit Lake - Class 3A - Lakes

1056
5
McKenna Nelson, SRS, #2

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers East

1016

Kills

1
Aliyah Carter, SROH, #2

Wahlert Catholic - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

592
2
Morgan Weber, SROH, #7

Dike-New Hartford - Class 3A - North Iowa Cedar-East

582
3
Kara Peter, SRMH/DS, #9

Kuemper Catholic - Class 3A - Hawkeye Ten

552
4
Jada Wills, SROH, #9

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

519
5
Akacia Brown, SROH, #21

Cedar Falls - Class 5A - Mississippi Valley-Mississippi

517

Digs

1
Mallory Badding, SRL/DS, #11

Kuemper Catholic - Class 3A - Hawkeye Ten

666
2
McKenna Miller, SRL, #2

Wapsie Valley - Class 1A - North Iowa Cedar-East

644
3
Makenna Kooima, SRL, #1

Western Christian - Class 2A - Lakes

586
4
Cora McAlister, SRL, #1

Coon Rapids-Bayard - Class 1A - Rolling Valley

568
5
Taylan Keefer, SRDS, #2

Council Bluffs Lincoln - Class 5A - Missouri River

562

Total Blocks

1
Emma Boelyn, SRMH, #14

North Cedar - Class 2A - River Valley North

165.0
2
Sharon Goodman, SRMH, #12

Crestwood - Class 3A - Northeast Iowa

128.0
3
Mallory Loftus, SRMH, #12

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

115.0
4
Kelsey Hobbie, SRMH, #6

Sidney - Class 1A - Corner

111.0
5
Macay Van't Hul, SRMH, #10

Western Christian - Class 2A - Lakes

106.0

Block Solos

1
Mallory Loftus, SRMH, #12

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

93
2
Paige Laures, SRMH, #12

New Hampton - Class 3A - Northeast Iowa

70
3
Grace Hoversten, SRMH, #8

Webster City - Class 4A - North Central

66
4
Farrah Lewis, SR#14

Central Lyon - Class 2A - Siouxland

62
4
Morgan Dunn, SRMH, #5

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa

62

Serve Aces

1
Jessa Gasteiger, SRS, #11

Lake Mills - Class 2A - Top of Iowa West

92
2
Jordyn Hamm, SRMH, #14

Spirit Lake - Class 3A - Lakes

91
3
Logan Schmidt, SRS, #15

Van Buren County - Class 2A - SEISC-South

87
4
Kylie Welch, SROH/OH, #12

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

79
4
Olivia Moen, SROH, #10

Lake Mills - Class 2A - Top of Iowa West

79

Kill Attempts

1
Morgan Weber, SROH, #7

Dike-New Hartford - Class 3A - North Iowa Cedar-East

1303
2
Aliyah Carter, SROH, #2

Wahlert Catholic - Class 4A - Mississippi Valley-Valley

1231
3
Abby Brunssen, SRMH/OH, #3

Benton - Class 3A - WaMaC-West

1187
4
Addie Pry, SROH, #8

New London - Class 1A - SEISC-South

1140
5
Abbey Griffin, SROH/MH, #2

Albia - Class 3A - South Central

1115

Kill Efficiency

1
Jordyn Hamm, SRMH, #14

Spirit Lake - Class 3A - Lakes

53.0%
2
Alayna Yates, SRMH, #17

Cedar Falls - Class 5A - Mississippi Valley-Mississippi

51.1%
3
Jada Wills, SROH, #9

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

45.2%
4
Amber Weltha, SRMH/OH, #23

Baxter - Class 1A - Iowa Star South

44.2%
5
Macay Van't Hul, SRMH, #10

Western Christian - Class 2A - Lakes

41.2%

Serve Successes

1
Makenna Kooima, SRL, #1

Western Christian - Class 2A - Lakes

583
2
Macey Kleitsch, SRS, #5

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

513
3
Logan Schmidt, SRS, #15

Van Buren County - Class 2A - SEISC-South

490
4
Maddie Rodenbeck, SRS/RS, #15

Waverly-Shell Rock - Class 4A - Northeast Iowa

480
5
Mallory Badding, SRL/DS, #11

Kuemper Catholic - Class 3A - Hawkeye Ten

468

Serve Attempts

1
Makenna Kooima, SRL, #1

Western Christian - Class 2A - Lakes

599
2
Macey Kleitsch, SRS, #5

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

533
3
Maddie Rodenbeck, SRS/RS, #15

Waverly-Shell Rock - Class 4A - Northeast Iowa

521
4
Logan Schmidt, SRS, #15

Van Buren County - Class 2A - SEISC-South

507
5
Mallory Badding, SRL/DS, #11

Kuemper Catholic - Class 3A - Hawkeye Ten

504

Serve Efficiency

1
Kenna Smith, SRDS/OH, #9

Mount Pleasant - Class 4A - Southeast

112.5%
2
Kayla JOhnson, SRDS, #13

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

100%
2
Adria Funston, SROH, #25

Alburnett - Class 2A - Tri-Rivers West

100%
2
Hilsabeck Halle, SRMH/OH, #6

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes

100%
2
Macy Wiederin, SRMH, #8

Ankeny - Class 5A - CIML-Central

100%