Volleyball 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

All-Conference Teams

Central Iowa Metro League - CIML Central 1st Team All-Conference

Name Team
Lily Dykstra Urbandale
Grace Evans Dowling Catholic
Anna Flynn Dowling Catholic
Anna Godfredsen Dowling Catholic
Devyn Robinson Ankeny Centennial
Phyona Schrader Ankeny
Allena Shimon Dowling Catholic
Isabelle Vacek Ankeny

Central Iowa Metro League - CIML Iowa 1st Team All-Conference

Name Team
Lily Becker Waukee
Olivia Curry Valley
Madison Finch Marshalltown
Layanna Green Waukee
Hayden Kubik Valley
Kate Nelson Waukee
Liz Pierce Southeast Polk
Jacey Spann Valley

Central Iowa Metro League - CIML Metro 1st Team All-Conference

Name Team
Bailee Anderson Des Moines Lincoln
Precious Daley Des Moines Roosevelt
Anne Guest Ottumwa
Tabby Keith Des Moines Roosevelt
Sophie Page Des Moines Lincoln
Maren Palmer Des Moines Roosevelt
Grace Twelmeyer Des Moines Lincoln
Emma Weilbrenner Ottumwa

Central Iowa Metro League - CIML Central 2nd Team All-Conference

Name Team
Kaci Behrens Ankeny
Katie Carver Urbandale
Malea Daugherty Ankeny
Abi Janzen Ames
Mallory Luther Ankeny
Sophia Painovich Dowling Catholic
Emma Scheck Dowling Catholic
Jaden Studer Johnston

Central Iowa Metro League - CIML Iowa 2nd Team All-Conference

Name Team
Anna Bernhard Valley
Jaclyn Foster Southeast Polk
Erica Johnson Marshalltown
Kori Knox Waukee
Payton Lombardi Valley
Ella Pedersen Waukee
Jessie Stuart Southeast Polk
Grace Tobin Mason City

Central Iowa Metro League - CIML Metro 2nd Team All-Conference

Name Team
Rachel Galluzzo Des Moines Roosevelt
Adrien Hanson Des Moines Roosevelt
Abby Hurley Des Moines East
Tatiana McMillan Des Moines Hoover
Morgan Methfessel Des Moines Lincoln
Katie Nelson Ottumwa
Emma Rounds Des Moines East
Sha'Kyra Rutledge Des Moines North

Central Iowa Metro League - CIML Central Honorable Mention All-Conference

Name Team
Olivia Anderson Ankeny Centennial
Kiersten Baker Urbandale
Ella Becker Ankeny Centennial
Maia Bibbs Urbandale
Rachel Brockney Urbandale
Christabel Forney Ames
Calea Jones Ankeny Centennial
Karenna Larson Ankeny Centennial
Shelby Mincy Urbandale
Rachel Rosacker Ames
McKenna Scheib Ankeny
Dasha Svitashev Johnston
Cambrie Thompson Johnston
Madelyn Timmermans Ames
Molly Trachta Johnston
Caroline Wolters Ames

Central Iowa Metro League - CIML Iowa Honorable Mention All-Conference

Name Team
Katie Ballard Southeast Polk
Tiegan Barkema Mason City
Tory Bennett Fort Dodge
Emma Bloom Fort Dodge
Kathryn Cochrane Fort Dodge
Kyra Feldman Marshalltown
Autumn Finch Marshalltown
Ellie Hemesath Waukee
Emma Hollander Mason City
Olivia Lombardi Valley
Ciarra Love Fort Dodge
Myah Shipley Southeast Polk
Cassie Sievers Mason City
Kiana Touney Fort Dodge
Jada Williams Mason City
Emily Wittnebel Mason City
Katelyn Wright Southeast Polk

Central Iowa Metro League - CIML Metro Honorable Mention All-Conference

Name Team
Mercedes Coram Ottumwa
Lindsey Dueling Des Moines Lincoln
Adrianna Jarrett Des Moines Hoover
Ashley Jones Ottumwa
Nakya Kelly Des Moines Hoover
Tayrisha Kipper Des Moines East
Logan Kleese Des Moines Hoover
Ashante Leng Des Moines Lincoln
Nya Mach Des Moines North
Caitlyn McFadden Des Moines East
Kacy Nickerson Ottumwa
Tammy Nyugen Des Moines North
Ihari Oromo Des Moines North
Tessa Rounds Des Moines East
Baylee Simpson Des Moines Hoover
Alaina Stemsrud Des Moines East
Samantha Thorpe Des Moines Hoover
Ally Whatley Des Moines Roosevelt

Hawkeye Ten - Hawkeye 10 Volleyball All Conference 1st Team

Name Team
Mallory Badding Kuemper Catholic
Delaney Esterling Lewis Central
Ashley Hall Harlan
Chloe Johnson Red Oak
Hannah Neemann Denison-Schleswig
Anna Niehaus Kuemper Catholic
Kara Peter Kuemper Catholic
Allie Petry St. Albert
Elle Scarborough Glenwood
Sophie Walker Red Oak
Megan Witte Lewis Central

Hawkeye Ten - Hawkeye 10 Volleyball All Conference 2nd Team

Name Team
Brynlee Arnold Glenwood
Olivia Barnes St. Albert
Jordyn Blaha St. Albert
Rachel Cushing Lewis Central
Natalie Driver Lewis Central
Kelsey Fields Creston
Nichole Gilbert Shenandoah
Lexi Johnson Red Oak
Joslyn Lewis Glenwood
Morgan Lihs Clarinda
Mariah Naberhaus Kuemper Catholic

Hawkeye Ten - Hawkeye 10 Volleyball All Honorable Mention Conference

Name Team
Lauren Andersen Harlan
Allana Arkfeld Denison-Schleswig
Alyssa Derby Atlantic
Madisyn Havermann Lewis Central
Makenna Hudson Creston
Abbey Jones Red Oak
Madison Leonard Kuemper Catholic
Haley Rasmussen Atlantic
Ellie Rengstorf Red Oak
Allie West Red Oak
Jaeda Wilson Glenwood

Mississippi Athletic - 1st Team All Conference

Name Team
Erica Brohm Pleasant Valley
Justyus Jackson Davenport North
Brooke Mulholland Clinton
Bailey Ortega Davenport North
Emma Powell North Scott
Kora Ruff Pleasant Valley
Ava Schubert Assumption Player of the Year
Kylie Welch Assumption

Mississippi Athletic - 2nd Team All Conference

Name Team
Riley Deere Bettendorf
Sara Hoskins Pleasant Valley
Claudia Johnson Bettendorf
Kendall McNaull North Scott
Kaitlyn Morgan Pleasant Valley
Ilah Perez-Johnson Pleasant Valley
Emma Schubert Assumption
Emily Wood Pleasant Valley

Mississippi Athletic - Honorable Mention All Conference

Name Team
Rachel Anderson North Scott
Izzy Castel Davenport West
Maggie Erpelding Bettendorf
Brianna Gartner Assumption
Alexis Huntley Davenport Central
Ella McLauglin North Scott
Rylie Moss Muscatine
Rylie Mussman Clinton
Madison Petersen Muscatine
Kaylynn Salyars Muscatine
Claire Smith Assumption
Lindsey Smith Davenport Central
Breanna Vermeer Bettendorf
Halle Walkup Davenport North
Hannah Wieskamp Muscatine

North Iowa Cedar League - 1st Team NICL West All-Conference

Name Team
Teresa Disney West Marshall
Lizzie Garber BCLUW
Abby Hamann Grundy Center
Emy Kracht Grundy Center Outstanding Player of the Year
Saari Kuehl Gladbrook-Reinbeck
Kyah Luhring Grundy Center
Jaidyn Teske South Hardin
Madison Ubben BCLUW

North Iowa Cedar League - 1st Team NICL East All-Conference

Name Team
Kaci Beesecker Wapsie Valley S
Allison Bonnette Denver OH
Morgan Brandt Sumner-Fredericksburg OH/S
Jaiden Bush Union RS
Lexie Fager Dike-New Hartford L
Sara Hansen Hudson S
Ashlynn Kuhn Hudson MH
Morgan Weber Dike-New Hartford OH, Player of the Year
Belle Weber Union OH

North Iowa Cedar League - 2nd Team NICL West All Conference

Name Team
Ellie Anderson South Hardin
Frannie Brown Grundy Center
Megan Cooley Gladbrook-Reinbeck
Allison Engle BCLUW
Hana Hohnstein West Marshall
Brynn Smith AGWSR
Kennedy Williams BCLUW
Ava Wyatt Gladbrook-Reinbeck

North Iowa Cedar League - 2nd Team NICL East All-Conference

Name Team
Jordan Burrows Sumner-Fredericksburg OH
Allie Driscol Union S
Morgan Galbraith Hudson L
Grace Imbrogno Wapsie Valley OH
Jenna Joslin Dike-New Hartford OH
Sara Klunder Hudson MH
McKenna Miller Wapsie Valley L
Emma Purdy Columbus Catholic OH
Bobbi Thomas Jesup MH

North Iowa Cedar League - Honorable Mention NICL West All-Conference

Name Team
Grace deNeui West Marshall
Zoeie Fontanini East Marshall
Jade Hammers BCLUW
Leslie Homeister Grundy Center
Rylee Nelson South Hardin
Taylor Sperfslage AGWSR
Brianna Strohbehn Gladbrook-Reinbeck

North Iowa Cedar League - Honorable Mention NICL East All-Conference

Name Team
Jill Eilderts Dike-New Hartford MH
Jaycie Ellis Aplington-Parkersburg OH
Alexis Harris Jesup S
Kayla Knowles Denver OH
Alivia Lange Sumner-Fredericksburg L
Reagan Lindsay Columbus Catholic L
Kalvyn Rosengarten Wapsie Valley MH
Kylee Sallee Hudson OH
Sophie Winkelpleck Union RS

A green highlighted row denotes unanimous selection.