Softball 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Emily Wood, SOCF, #9

Pleasant Valley - Class 5A - Mississippi Athletic

.553
2
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

.552
3
Neveah Hildebrandt, SOCF, #1

Northeast - Class 2A - River Valley - North

.533
4
Alexa McCunn, SO2B, #1

Red Oak - Class 3A - Hawkeye Ten

.515
5
Emma Dighton, SOP/SS, #16

Boone - Class 4A - Raccoon River

.512

Home Runs

1
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

18
2
Sophia DelVecchio, SOP/RF, #18

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

15
3
Emma Dighton, SOP/SS, #16

Boone - Class 4A - Raccoon River

13
3
Carey Koenig, SO#7

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

13
5
Makenna Kuper, SO2B/SS, #25

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West

11

RBI

1
Ella Larsen, SOP/1B, #12

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

60
2
Alivia Schultz, SO#12

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

59
3
Carey Koenig, SO#7

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

54
3
Maggie Walker, SO2B/C, #4

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

54
5
Anna Wohlers, SO#36

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

52

Stolen Bases

1
Amanda Foster, SO#7

Woodbine - Class 1A - Rolling Valley

42
2
Kylee Sallee, SO#12

Hudson - Class 2A - North Iowa Cedar-East

40
2
Heidi Wheeler, SOLF/SS, #18

Waukee - Class 5A - CIML-Iowa

40
4
Rylie Moss, SOCF/U, #6

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

38
5
Madison Pierce, SO#2

Baxter - Class 1A - Iowa Star - South

36

Earned Run Average

1
Aliyah Lolling, SOP/U, #11

Wapello - Class 2A - SEISC - North

0.79
2
Jayme Scheck, SOP/1B, #10

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

0.95
3
TJ Stoaks, SO#3

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa

1.17
4
Kate Kralik, SOP, #33

Indianola - Class 5A - Little Hawkeye

1.24
5
Cara Linnenkamp, SO2B/P, #21

Washington - Class 4A - Southeast

1.29

Wins

1
Kate Kralik, SOP, #33

Indianola - Class 5A - Little Hawkeye

31
2
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

29
3
Denali Conover , SO#4

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

26
4
TJ Stoaks, SO#3

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa

25
4
Emily McIntosh, SOP, #18

West Harrison - Class 1A - Rolling Valley

25

Strikeouts

1
Madie Anderson, SOP, #20

Winfield-Mt Union - Class 1A - SEISC - North

290
2
TJ Stoaks, SO#3

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa

279
3
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

269
4
Anna Chapman, SOP, #9

Wahlert Catholic - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

225
5
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

185

Opponent Batting Average

1
Macie Sefrit, SO#8

Bedford - Class 1A - Pride of Iowa

.000
1
Alyssa Koppes, SO1B, #12

Cascade - Class 2A - River Valley - North

.000
1
Angel Schewe, SO#2

GMG - Class 1A - Iowa Star - South

.000
1
Emma Callaghan, SO#4

Marquette Catholic - Class 1A - Tri-Rivers East

.000
1
Rylee Schumacher, SO#12

New Hampton - Class 3A - Northeast Iowa

.000

Fielding Percentage

1
Nell McDermott, SO#8

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

1.000
1
Claire Neighbor, SOCF, #22

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

1.000
1
Talbot Kinney, SOC, #10

Central DeWitt - Class 4A - WaMaC-East

1.000
1
Morgan Machovec, SOCF, #8

Central DeWitt - Class 4A - WaMaC-East

1.000
1
Lauren Brennan, SO#17

Clinton - Class 4A - Mississippi Athletic

1.000

Thrown Out Stealing

1
Bree Boeckman, SOC, #23

East Sac County - Class 2A - Twin Lakes

24
2
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

22
3
Alyssa Derby, SOC, #4

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

15
3
Delaney Iseminger, SO#3

Kingsley-Pierson - Class 1A - Western Valley

15
5
Lex Hesse, SOC/DH, #16

Cedar Falls - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

14

Runs

1
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

73
2
Heidi Wheeler, SOLF/SS, #18

Waukee - Class 5A - CIML-Iowa

65
3
Ella Larsen, SOP/1B, #12

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

59
4
Kaitlyn Sommerfelt, SOLF, #22

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West

57
5
Holly Holtz, SO#5

Westwood - Class 1A - Western Valley

54

Hits

1
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

69
2
Heidi Wheeler, SOLF/SS, #18

Waukee - Class 5A - CIML-Iowa

68
3
Bailey Sievers, SORF/P, #1

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

67
3
Eve Wedewer, SO#6

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

67
5
Rylie Moss, SOCF/U, #6

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

66

Singles

1
Bailey Sievers, SORF/P, #1

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

59
2
Rylie Moss, SOCF/U, #6

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

58
3
Heidi Wheeler, SOLF/SS, #18

Waukee - Class 5A - CIML-Iowa

55
4
Kaitlyn Sommerfelt, SOLF, #22

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West

53
4
Nicki Henson, SO#15

West Branch - Class 2A - River Valley - South

53

Doubles

1
Amber McKinney, SOSS/RF, #3

Pleasantville - Class 2A - West Central

21
2
Tristin Doster, SOC/U, #11

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

19
2
Abbi Cataldo, SO#44

Southeast Polk - Class 5A - CIML-Iowa

19
2
Eve Wedewer, SO#6

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

19
5
Alivia Schultz, SO#12

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

18

Triples

1
Haley Koch, SOSS, #2

West Harrison - Class 1A - Rolling Valley

9
2
Annika Headington, SO#19

Waukon - Class 3A - Northeast Iowa

8
3
Addie Parker, SOLF/2B, #25

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

7
3
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

7
3
Neveah Hildebrandt, SOCF, #1

Northeast - Class 2A - River Valley - North

7

Total Bases

1
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

130.0
2
Carey Koenig, SO#7

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

116.0
3
Tristin Doster, SOC/U, #11

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

114.0
4
Neveah Hildebrandt, SOCF, #1

Northeast - Class 2A - River Valley - North

110.0
5
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

105.0

On Base Percentage

1
Emma Dighton, SOP/SS, #16

Boone - Class 4A - Raccoon River

.594
2
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

.593
3
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

.579
4
Emily Wood, SOCF, #9

Pleasant Valley - Class 5A - Mississippi Athletic

.578
5
Neveah Hildebrandt, SOCF, #1

Northeast - Class 2A - River Valley - North

.565

Slugging Percentage

1
Emma Dighton, SOP/SS, #16

Boone - Class 4A - Raccoon River

1.138
2
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

.970
3
Sydney Anderson, SO#10

North Polk - Class 3A - Heart of Iowa

.908
4
Anna Wohlers, SO#36

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

.903
5
Neveah Hildebrandt, SOCF, #1

Northeast - Class 2A - River Valley - North

.902

Walks

1
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

30
2
Haley Bach, SO3B/SS, #3

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

27
3
Maggie Walker, SO2B/C, #4

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

25
4
Alyssa Derby, SOC, #4

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

24
5
Carey Koenig, SO#7

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

23

Hit By Pitches

1
Rylee Rommel, SO#20

Davenport West - Class 5A - Mississippi Athletic

15
2
Keeli Claussen, SOU, #10

Tipton - Class 3A - River Valley - South

14
3
Lauren Ryan, SOCF, #7

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East

12
3
Jessi Meyer, SORF, #8

Pleasant Valley - Class 5A - Mississippi Athletic

12
5
Sierra Kluever , SO#14

Ruthven-Ayrshire - Class 1A - Twin Lakes

10

Sacrifice Bunts

1
Bailey Meister, SOSS, #7

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

14
1
Sarah Roberts, SOP, #15

Union Community - Class 3A - North Iowa Cedar-East

14
3
Aubrey Furnal, SO#26

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

12
3
Lacey Hennick, SO#15

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

12
5
Shelby Romig, SO#3

Ankeny - Class 5A - CIML-Central

11

Sacrifice Flys

1
Ella Cook, SO#22

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

6
1
Libby Moore, SO#1

Springville - Class 1A - Tri-Rivers West

6
1
Leah Kasch, SO3B/C, #6

Webster City - Class 4A - North Central

6
4
Chloe Gallegos, SOC/3B, #11

Carroll - Class 3A - Raccoon River

4
4
Alivia Schultz, SO#12

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

4

Strikeouts

1
Abby Cummer, SO#18

Central Elkader - Class 1A - Upper Iowa

1
1
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

1
1
Anaya Keith, SO#1

Moravia - Class 1A - Bluegrass

1
4
Maria Hendricks, SOCF, #9

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

2
4
Hailey Diersen, SO#8

South Hamilton - Class 2A - Heart of Iowa

2

Pitching Appearances

1
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

39
2
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

37
2
Kate Kralik, SOP, #33

Indianola - Class 5A - Little Hawkeye

37
4
Denali Conover , SO#4

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

34
5
Shandi Rulli, SOP, #8

Cedar Rapids Jefferson - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

32

Pitching Starts

1
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

39
2
Kate Kralik, SOP, #33

Indianola - Class 5A - Little Hawkeye

37
3
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

35
4
Denali Conover , SO#4

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

33
5
Cali Arens, SOP, #19

Lawton-Bronson - Class 2A - Western Valley

32

Innings Pitched

1
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

243.3
2
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

238.3
3
TJ Stoaks, SO#3

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa

203.0
4
Cali Arens, SOP, #19

Lawton-Bronson - Class 2A - Western Valley

202.0
5
Hayle Hacker, SOP, #13

Oskaloosa - Class 4A - Little Hawkeye

191.3

Opponent At Bats

1
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

1018
2
Cali Arens, SOP, #19

Lawton-Bronson - Class 2A - Western Valley

1017
3
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

943
4
Ashlynn Ellenbecker, SO#5

South Tama - Class 3A - WaMaC-West

854
5
Denali Conover , SO#4

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

850

Hits Allowed

1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Madalyn Kelsey, SO#18

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Kiley Young, SO#22

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Brooke Hickey, SO#22

ADM - Class 4A - Raccoon River

0
1
Aniston Smith, SO#6

ADM - Class 4A - Raccoon River

0

Runs Allowed

1
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Madalyn Kelsey, SO#18

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Kiley Young, SO#22

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Charlotte Colling, SO#24

ACGC - Class 2A - West Central

0

Earned Runs Allowed

1
Aliyah Lolling, SOP/U, #11

Wapello - Class 2A - SEISC - North

6
2
Janey Gingerich, SOP/RF, #28

West Liberty - Class 3A - River Valley - South

10
3
Cara Linnenkamp, SO2B/P, #21

Washington - Class 4A - Southeast

11
4
Mackenna Jones, SO#17

Albia - Class 3A - South Central

13
4
Hailey Walzer, SOP/1B, #18

Ballard - Class 4A - Raccoon River

13

Walks Allowed

1
Kailey Jones, SOP/LF, #2

AHSTW - Class 2A - Western Iowa

4
1
Morgan Newmyer, SO#54

Davenport North - Class 5A - Mississippi Athletic

4
3
Jayden Kennebeck, SO#22

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

6
4
Brooklyn Jensen, SOP/2B, #15

Nevada - Class 3A - Heart of Iowa

7
5
Sophia Lindquist, SOLF, #3

Pleasant Valley - Class 5A - Mississippi Athletic

9

Hit Batters

1
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Jorja Hoover, SO#23

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Madalyn Kelsey, SO#18

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Kiley Young, SO#22

ACGC - Class 2A - West Central

0

Sacrifices Allowed

1
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Madalyn Kelsey, SO#18

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Kiley Young, SO#22

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Charlotte Colling, SO#24

ACGC - Class 2A - West Central

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Jayme Scheck, SOP/1B, #10

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

0.73
2
Madie Anderson, SOP, #20

Winfield-Mt Union - Class 1A - SEISC - North

0.83
3
Kate Kralik, SOP, #33

Indianola - Class 5A - Little Hawkeye

0.89
4
Mackenna Jones, SO#17

Albia - Class 3A - South Central

0.90
5
TJ Stoaks, SO#3

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa

0.93

Total Chances

1
Madison Schumacher, SO#23

Harlan - Class 4A - Hawkeye Ten

332
2
Keeley Schmitt, SO#6

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

306
3
Miranda Jones, SO1B/3B, #11

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

302
4
Camryn Jacobsen, SO#3

Wayne - Class 1A - Pride of Iowa

295
5
Emalee Davis, SO1B, #8

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 3A - South Central

293

Put Outs

1
Madison Schumacher, SO#23

Harlan - Class 4A - Hawkeye Ten

308
2
Miranda Jones, SO1B/3B, #11

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

291
3
Keeley Schmitt, SO#6

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

284
4
Liv Williams, SO#11

Iowa City West - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

281
5
Sophie Meier, SO#19

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

274

Assists

1
Hayle Hacker, SOP, #13

Oskaloosa - Class 4A - Little Hawkeye

207
2
Kenna Ford, SO#3

Riverside - Class 1A - Western Iowa

154
3
Makenzie Cooley, SO#14

Clinton - Class 4A - Mississippi Athletic

149
4
Josie Gansen, SOSS, #4

Riceville - Class 1A - Iowa Star - North

143
5
Ella Pierce, SO#21

Underwood - Class 2A - Western Iowa

130

Errors

1
Nell McDermott, SO#8

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

0
1
Claire Neighbor, SOCF, #22

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

0
1
Talbot Kinney, SOC, #10

Central DeWitt - Class 4A - WaMaC-East

0
1
Morgan Machovec, SOCF, #8

Central DeWitt - Class 4A - WaMaC-East

0
1
Lauren Brennan, SO#17

Clinton - Class 4A - Mississippi Athletic

0

Stolen Bases Allowed

1
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Jorja Hoover, SO#23

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Charlotte Colling, SO#24

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Brooke Hickey, SO#22

ADM - Class 4A - Raccoon River

0