Softball 2018-19

Runs

1
Madison Meister, JRCF, #10

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

6
2
Allison Major, SO#25

Albia - Class 3A - South Central

5
2
Heather Boeckenstedt, SR#5

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

5
2
Isabel Shockey, 08#4

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers East

5
2
Josie Ayala, FR3B/1B, #6

Carroll - Class 3A - Raccoon River

5

Hits

1
Madison Meister, JRCF, #10

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

6
1
Taylor Ryan, SR#6

Solon - Class 3A - WaMaC-East

6
3
Jorja Hoover, SO#23

ACGC - Class 2A - West Central

5
3
Abbie Hlas, JR#23

ADM - Class 4A - Raccoon River

5
3
Lily King, SR#10

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Central

5

RBI

1
Karlee Chandler, JR#6

North Mahaska - Class 1A - South Iowa Cedar

10
2
Madison Farrington, SRC/DH, #9

East Marshall - Class 2A - North Iowa Cedar-West

9
3
Emily Hinners, SR1B, #33

Ar-We-Va - Class 1A - Rolling Valley

8
3
Rachel Chambers, FRSS, #4

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

8
3
Sarah Heilesen, SRP, #14

Denison-Schleswig - Class 4A - Hawkeye Ten

8

Stolen Bases

1
Josie Ayala, FR3B/1B, #6

Carroll - Class 3A - Raccoon River

8
2
Kaitlyn Headlee, JR#6

Baxter - Class 1A - Iowa Star - South

7
2
Madison Pierce, SO#2

Baxter - Class 1A - Iowa Star - South

7
2
Rylee Ludwig, JRU/U, #4

Carroll - Class 3A - Raccoon River

7
2
Emily Vaughn, SO#7

GMG - Class 1A - Iowa Star - South

7

Singles

1
Taylor Ryan, SR#6

Solon - Class 3A - WaMaC-East

6
2
Lily King, SR#10

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Central

5
2
Josie Ayala, FR3B/1B, #6

Carroll - Class 3A - Raccoon River

5
2
Emily Turnquist, SOLF/2B, #2

Des Moines Christian - Class 3A - West Central

5
2
Kennedi Purdy, JRU, #15

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North

5

Doubles

1
Noelle Katschke, SRC, #25

Iowa Falls-Alden - Class 3A - North Central

4
1
Kara Krieger, JRCF/CF, #15

New London - Class 1A - SEISC South

4
1
Jill Smith, FRSS, #19

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West

4
1
Nichole Gilbert, JR#5

Shenandoah - Class 3A - Hawkeye Ten

4
1
Madi Van Dyke, JR#4

Sioux City East - Class 5A - Missouri River

4

Triples

1
Talia Schon, JR#8

Glidden-Ralston - Class 1A - Rolling Valley

4
2
Jessica Flaherty, SR#22

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes

3
3
Taylor Rock, SO#19

Alburnett - Class 2A - Tri-Rivers West

2
3
Sydney Steffen, SR#15

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

2
3
Macie Sefrit, SO#8

Bedford - Class 1A - Pride of Iowa

2

Home Runs

1
Kameryn Etherington, JRP/CF, #20

Algona - Class 3A - North Central

3
1
Lea Nelson, SR#22

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

3
1
Allie Poston, JR#74

Durant - Class 2A - River Valley - South

3
1
Skylar Stookey, SR#34

Solon - Class 3A - WaMaC-East

3
5
Alex Beard, JR#13

Albia - Class 3A - South Central

2

Slugging Percentage

1
Kameryn Etherington, JRP/CF, #20

Algona - Class 3A - North Central

4.000
1
Carleigh Kray, SR#29

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Central

4.000
1
Makinna Russell, SR#24

Bedford - Class 1A - Pride of Iowa

4.000
1
Lilly Parrott, JR#16

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

4.000
1
Emma Dennison, JRC, #13

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

4.000

Total Bases

1
Lea Nelson, SR#22

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

13.0
1
Allie Poston, JR#74

Durant - Class 2A - River Valley - South

13.0
1
Skylar Stookey, SR#34

Solon - Class 3A - WaMaC-East

13.0
4
Kameryn Etherington, JRP/CF, #20

Algona - Class 3A - North Central

12.0
4
Talia Schon, JR#8

Glidden-Ralston - Class 1A - Rolling Valley

12.0

Walks

1
Kaci Beesecker, JRP/CF, #3

Wapsie Valley - Class 1A - North Iowa Cedar-East

5
2
Sydney Cook, SO#10

Alburnett - Class 2A - Tri-Rivers West

4
2
Maggie Ragaller, 08SS/P, #9

Ar-We-Va - Class 1A - Rolling Valley

4
2
Grace Christensen, SR#20

Audubon - Class 1A - Western Iowa

4
2
Holly Jessen, JR#3

Baxter - Class 1A - Iowa Star - South

4

Hit By Pitches

1
Jaden Harris, JRSS/P, #17

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

4
1
Avery Schroeder, 08#22

Kingsley-Pierson - Class 1A - Western Valley

4
1
Sammi Scharper, SR3B/1B, #4

Osage - Class 2A - Top of Iowa East

4
1
Megan Nichols, JR#13

West Monona - Class 2A - Western Valley

4
5
Kendra Alcott, SR#10

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

3

Sacrifice Bunts

1
Camaryn Carstensen, SR#1

Camanche - Class 3A - River Valley - North

4
1
Lorren Steinfeldt, JRDH/1B, #30

Iowa Falls-Alden - Class 3A - North Central

4
3
Lindsey Mescher, SR#1

Ames - Class 5A - CIML-Central

3
3
Olivia Bohlen, FR#3

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

3
3
Allison Rebling, JRP/DH, #17

Fairfield - Class 4A - Southeast

3

Sacrifice Flys

1
Julia Schechinger, SO#4

Harlan - Class 4A - Hawkeye Ten

3
1
Macy Alexander, SR#21

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa East

3
3
Jenna Boring, JR#15

Aplington-Parkersburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East

2
3
McKenzie Waters, JRCF, #1

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

2
3
Kali Irlmeier, 08#12

Audubon - Class 1A - Western Iowa

2

Innings Pitched

1
Mackenzie Hupke, SR#13

Independence - Class 4A - WaMaC-West

14.0
1
Macey Kleitsch, JR#5

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

14.0
3
Katie Cubbage, SR#29

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

13.0
3
Skylar Sadler, SRP/2B, #0

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers East

13.0
3
Peyton Maher, SRP, #49

Newton - Class 4A - Little Hawkeye

13.0

Opponent At Bats

1
Grace Stockmaster, SRP/U, #2

Cedar Rapids Washington - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

726
2
Zoey Welter, SRP, #7

Red Oak - Class 3A - Hawkeye Ten

434
3
Mercede Tenge, SR#11

New Hampton - Class 3A - Northeast Iowa

330
4
Sydni Coleman, JRP/3B, #6

Mount Pleasant - Class 4A - Southeast

300
5
Abby DeJoode, SRP/1B, #11

Pleasantville - Class 2A - West Central

283

Strikeouts

1
Hailey Sanders, JR#11

Louisa-Muscatine - Class 3A - SEISC - North

19
1
Taylor Volkmann, SR#12

South Hamilton - Class 2A - Heart of Iowa

19
1
Madie Anderson, SOP, #20

Winfield-Mt Union - Class 1A - SEISC - North

19
4
Abby Kraemer, SR#23

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes

18
4
Malarie Huseman, JRP/3B, #22

Dubuque Hempstead - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

18

Total Chances

1
Lilly Parrott, JR#16

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

66
2
Megan Fellner, SR#26

Davenport Central - Class 5A - Mississippi Athletic

54
3
Ashley Kindley, SR3B/C, #2

Oskaloosa - Class 4A - Little Hawkeye

32
4
Chelsey Huff, SO1B/P, #10

Van Buren County - Class 2A - SEISC South

28
5
Kristin Sadler, JR1B/3B, #67

Jesup - Class 2A - North Iowa Cedar-East

24

Put Outs

1
Megan Fellner, SR#26

Davenport Central - Class 5A - Mississippi Athletic

54
2
Ashley Kindley, SR3B/C, #2

Oskaloosa - Class 4A - Little Hawkeye

31
3
Kendra Alcott, SR#10

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

21
4
Kamryn O'Brien, JRC/1B, #4

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

20
4
Peyton McCabe, 08C/3B, #2

Fairfield - Class 4A - Southeast

20

Assists

1
Lilly Parrott, JR#16

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

65
2
Mackenzie Hupke, SR#13

Independence - Class 4A - WaMaC-West

18
3
Macey Kleitsch, JR#5

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

16
4
Lillian Etherington, 08C, #2

Algona - Class 3A - North Central

15
4
Brook Berkenpas, SR#9

LeMars - Class 4A - Lakes

15

Thrown Out Stealing

1
Katelyn Scharlau, JR#16

Woodward-Granger - Class 2A - West Central

7
2
Jenna Hartman, 08U, #13

Mediapolis - Class 2A - SEISC - North

6
3
Macy Schmidt, 08C/U, #9

Tri-County - Class 1A - South Iowa Cedar

5
4
Logan Neal, SRC, #15

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

4
4
Sammie Becker, SRC, #5

Indianola - Class 5A - Little Hawkeye

4