Softball 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Denali Loecker, JR#5

Ogden - Class 2A - West Central

.627
2
Talia Schon, JR#8

Glidden-Ralston - Class 1A - Rolling Valley

.620
3
Haylee Lehman, JRSS/CF, #8

West Liberty - Class 3A - River Valley - South

.602
4
Alexis Houge, FRSS, #2

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

.600
4
Emery Neer, SR#1

Knoxville - Class 4A - South Central

.600

Home Runs

1
Denali Loecker, JR#5

Ogden - Class 2A - West Central

22
2
Tarah Wehde, JR#5

Camanche - Class 3A - River Valley - North

18
2
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

18
4
Sophia DelVecchio, SOP/RF, #18

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

15
4
Rachel Chambers, FRSS, #4

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

15

RBI

1
Madison Farrington, SRC/DH, #9

East Marshall - Class 2A - North Iowa Cedar-West

68
2
Rachel Chambers, FRSS, #4

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

67
3
Lindsey Culver, SR2B, #20

Cedar Rapids Jefferson - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

61
4
Ella Larsen, SOP/1B, #12

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

60
5
Alivia Schultz, SO#12

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

59

Stolen Bases

1
Rylee Ludwig, JRU/U, #4

Carroll - Class 3A - Raccoon River

63
2
Lisabeth Fiser, JR2B, #9

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

58
2
Olivia Larsen, SRCF/P, #15

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

58
4
Alexis Houge, FRSS, #2

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

57
5
Josie Ayala, FR3B/1B, #6

Carroll - Class 3A - Raccoon River

54

Earned Run Average

1
Carly Ellison, FR#27

Solon - Class 3A - WaMaC-East

0.00
2
Kayla West, JR#19

Solon - Class 3A - WaMaC-East

0.14
3
Kori Wedeking, JRP, #14

Clarksville - Class 1A - Iowa Star - North

0.31
4
Mikayla Houge, JRP, #5

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

0.40
5
Samantha Heyer, SRP, #2

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

0.50

Wins

1
Samantha Heyer, SRP, #2

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

35
2
Molly Hoekstra, JR#3

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

34
2
Kayla Sproul, SR#25

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

34
4
Kate Kralik, SOP, #33

Indianola - Class 5A - Little Hawkeye

31
5
Sydni Huisman, SRP, #7

Treynor - Class 3A - Western Iowa

30

Strikeouts

1
Sydni Huisman, SRP, #7

Treynor - Class 3A - Western Iowa

376
2
Samantha Heyer, SRP, #2

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

375
3
Abby Kraemer, SR#23

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes

334
4
Ellie Jacobson, JR#14

Humboldt - Class 3A - North Central

323
5
Abby Flanagan, JRP, #18

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West

317

Opponent Batting Average

1
Macie Sefrit, SO#8

Bedford - Class 1A - Pride of Iowa

.000
1
Taylor Klein, JR#10

Boyer Valley - Class 1A - Rolling Valley

.000
1
Reagan Roling, 08#27

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

.000
1
Ashlynn Brant, SRRF/2B, #8

Carroll - Class 3A - Raccoon River

.000
1
Alyssa Koppes, SO1B, #12

Cascade - Class 2A - River Valley - North

.000

Fielding Percentage

1
Ashlin Young, JRCF/P, #24

Algona - Class 3A - North Central

1.000
1
Holly Jessen, JR#3

Baxter - Class 1A - Iowa Star - South

1.000
1
Nell McDermott, SO#8

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

1.000
1
Jenny Luevano, 08#16

Boyden-Hull - Class 3A - Siouxland

1.000
1
Hanna Nissen, SR#18

Camanche - Class 3A - River Valley - North

1.000

Thrown Out Stealing

1
Bree Boeckman, SOC, #23

East Sac County - Class 2A - Twin Lakes

24
2
Alli Boyle, SOC, #10

Earlham - Class 2A - West Central

22
3
Gianna Knueven, SR#6

Audubon - Class 1A - Western Iowa

17
3
Riley Preuss, JR#19

Edgewood-Colesburg - Class 1A - Tri-Rivers West

17
5
Shelbi Raymond, SRC/CF, #1

Madrid - Class 2A - West Central

16

Runs

1
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

73
2
Taylor Hogan, SR#1

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

72
3
Olivia Larsen, SRCF/P, #15

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

67
3
Delaney Taylor, SRCF, #1

Waukee - Class 5A - CIML-Iowa

67
5
Heidi Wheeler, SOLF/SS, #18

Waukee - Class 5A - CIML-Iowa

65

Hits

1
Lisabeth Fiser, JR2B, #9

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

81
2
Madison Tritle, SR#14

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

80
2
Leeah Weber, JR#7

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

80
4
Haylee Lehman, JRSS/CF, #8

West Liberty - Class 3A - River Valley - South

74
5
Delaney Taylor, SRCF, #1

Waukee - Class 5A - CIML-Iowa

73

Singles

1
Lisabeth Fiser, JR2B, #9

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

73
2
Leeah Weber, JR#7

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

72
3
Madison Tritle, SR#14

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

68
4
Haylee Lehman, JRSS/CF, #8

West Liberty - Class 3A - River Valley - South

66
5
Lydia Staudt, FRCF, #5

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

65

Doubles

1
Meredith Hoffman, JR#20

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

22
2
Kennedy Preston, JR#23

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

21
2
Kacy Nickerson, JRP, #4

Ottumwa - Class 5A - CIML-Metro

21
2
Amber McKinney, SOSS/RF, #3

Pleasantville - Class 2A - West Central

21
2
Hilary Wilson, 08#56

Solon - Class 3A - WaMaC-East

21

Triples

1
Meagan Blomgren, SR#3

Van Meter - Class 2A - West Central

9
1
Haley Koch, SOSS, #2

West Harrison - Class 1A - Rolling Valley

9
3
Sophie Maras, SRC, #18

Johnston - Class 5A - CIML-Central

8
3
Annika Headington, SO#19

Waukon - Class 3A - Northeast Iowa

8
3
Sterling Berndt, FR#66

Wayne - Class 1A - Pride of Iowa

8

Total Bases

1
Ayana Lindsey, SO#42

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

130.0
2
Tarah Wehde, JR#5

Camanche - Class 3A - River Valley - North

127.0
3
Sophie Maras, SRC, #18

Johnston - Class 5A - CIML-Central

126.0
4
Grace Flanagan, JRC, #1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West

125.0
5
Lindsey Culver, SR2B, #20

Cedar Rapids Jefferson - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

124.0

On Base Percentage

1
Denali Loecker, JR#5

Ogden - Class 2A - West Central

.789
2
Kaylin Kinney, JRP/1B, #44

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

.683
3
Alexis Houge, FRSS, #2

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

.680
4
Karli Olsen, JR#5

Spirit Lake - Class 3A - Lakes

.678
5
Talia Schon, JR#8

Glidden-Ralston - Class 1A - Rolling Valley

.670

Slugging Percentage

1
Denali Loecker, JR#5

Ogden - Class 2A - West Central

1.653
2
Emma Dighton, SOP/SS, #16

Boone - Class 4A - Raccoon River

1.138
3
Kaylin Kinney, JRP/1B, #44

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

1.095
4
Meagan Blomgren, SR#3

Van Meter - Class 2A - West Central

1.036
5
Laken Lienhard, JRP, #3

Crestwood - Class 3A - Northeast Iowa

1.029

Walks

1
Denali Loecker, JR#5

Ogden - Class 2A - West Central

55
2
Kaylin Kinney, JRP/1B, #44

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

53
3
Karli Olsen, JR#5

Spirit Lake - Class 3A - Lakes

38
4
Lexi Lander, JR#42

West Monona - Class 2A - Western Valley

34
5
Laken Lienhard, JRP, #3

Crestwood - Class 3A - Northeast Iowa

33

Hit By Pitches

1
Sammi Scharper, SR3B/1B, #4

Osage - Class 2A - Top of Iowa East

17
2
Rylee Rommel, SO#20

Davenport West - Class 5A - Mississippi Athletic

15
3
Olivia Moretz, SR3B, #6

Montezuma - Class 1A - South Iowa Cedar

14
3
Keeli Claussen, SOU, #10

Tipton - Class 3A - River Valley - South

14
5
Allie Poston, JR#74

Durant - Class 2A - River Valley - South

13

Sacrifice Bunts

1
Skylar Sadler, SRP/2B, #0

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers East

23
2
CASSIE BEADLE, FR3B/2B, #14

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

22
3
Ashley Kindley, SR3B/C, #2

Oskaloosa - Class 4A - Little Hawkeye

21
4
Alyvia Dubois, SR#7

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

19
5
Brooke Kilburg, JR#9

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic

17

Sacrifice Flys

1
Sydney Schultz, SR#8

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

7
2
Brooke Zylstra, JR#4

Boyden-Hull - Class 3A - Siouxland

6
2
Ella Cook, SO#22

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

6
2
Sam Lee, JR#2

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic

6
2
Libby Moore, SO#1

Springville - Class 1A - Tri-Rivers West

6

Strikeouts

1
Ali Gerbracht, JRC, #2

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West

0
1
Shaylee Dodd, SR#4

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

0
1
Whitney Wauters, FRC/1B, #6

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East

0
1
Alex Honnold, JR#22

Valley - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Sterling Berndt, FR#66

Wayne - Class 1A - Pride of Iowa

0

Pitching Appearances

1
Kayla Sproul, SR#25

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

40
2
Sydney Steffen, SR#15

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

39
2
Samantha Heyer, SRP, #2

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

39
2
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

39
5
Molly Hoekstra, JR#3

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

38

Pitching Starts

1
Samantha Heyer, SRP, #2

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

39
1
Kayla Sproul, SR#25

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

39
1
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

39
4
Molly Hoekstra, JR#3

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

38
5
Sydney Steffen, SR#15

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

37

Innings Pitched

1
Sydney Steffen, SR#15

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

249.3
2
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

243.3
3
Megan Kessens, SOP/1B, #21

Marion - Class 4A - WaMaC-East

238.3
4
Kayla Sproul, SR#25

Columbus Catholic - Class 3A - North Iowa Cedar-East

226.0
5
Sydni Huisman, SRP, #7

Treynor - Class 3A - Western Iowa

213.3

Opponent At Bats

1
Mercede Tenge, SR#11

New Hampton - Class 3A - Northeast Iowa

1219
2
Grace Stockmaster, SRP/U, #2

Cedar Rapids Washington - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

1202
3
Zoey Welter, SRP, #7

Red Oak - Class 3A - Hawkeye Ten

1114
4
Sydney Steffen, SR#15

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

1036
5
Madeline Janssen, SOP, #21

Earlham - Class 2A - West Central

1018

Hits Allowed

1
Jadeyn Carrick, SR#6

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Genevieve Hoover, SR#15

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Madalyn Kelsey, SO#18

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Sierra O'Brien, SR#2

ACGC - Class 2A - West Central

0

Runs Allowed

0
Olivia Raue, 08#8

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

-1
2
Alyssa Byars, FR#9

ACGC - Class 2A - West Central

0
2
Jadeyn Carrick, SR#6

ACGC - Class 2A - West Central

0
2
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
2
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0

Earned Runs Allowed

1
Carly Ellison, FR#27

Solon - Class 3A - WaMaC-East

0
2
Kayla West, JR#19

Solon - Class 3A - WaMaC-East

3
3
Reagan McIlrath, JRSS/P, #17

East Marshall - Class 2A - North Iowa Cedar-West

6
3
Aliyah Lolling, SOP/U, #11

Wapello - Class 2A - SEISC - North

6
5
Kori Wedeking, JRP, #14

Clarksville - Class 1A - Iowa Star - North

8

Walks Allowed

1
Kailey Jones, SOP/LF, #2

AHSTW - Class 2A - Western Iowa

4
1
Morgan Newmyer, SO#54

Davenport North - Class 5A - Mississippi Athletic

4
1
Alex Mathers, SRP/1B, #28

North Butler - Class 1A - Top of Iowa East

4
4
Maura Chalupa, 08P, #19

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

5
5
Aubree Altman, JR1B/P, #9

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

6

Hit Batters

0
Avery Beckett, FRP/U, #4

Waverly-Shell Rock - Class 4A - Northeast Iowa

-1
2
Alyssa Byars, FR#9

ACGC - Class 2A - West Central

0
2
Jadeyn Carrick, SR#6

ACGC - Class 2A - West Central

0
2
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
2
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0

Sacrifices Allowed

1
Alyssa Byars, FR#9

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Jadeyn Carrick, SR#6

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Genevieve Hoover, SR#15

ACGC - Class 2A - West Central

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Mikayla Houge, JRP, #5

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

0.45
2
Kori Wedeking, JRP, #14

Clarksville - Class 1A - Iowa Star - North

0.47
3
Abby Flanagan, JRP, #18

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West

0.48
4
Kaylin Kinney, JRP/1B, #44

Cedar Rapids Kennedy - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

0.48
5
Samantha Heyer, SRP, #2

Charles City - Class 4A - Northeast Iowa

0.55

Total Chances

1
Katie Hearn, SR#88

Louisa-Muscatine - Class 3A - SEISC - North

385
2
Bella Dingus, JRSS/C, #6

Treynor - Class 3A - Western Iowa

377
3
Mackenzie Hupke, SR#13

Independence - Class 4A - WaMaC-West

364
4
Reicks Kristen, SRC, #13

Crestwood - Class 3A - Northeast Iowa

360
5
Alli Magnussen, FR#26

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes

358

Put Outs

1
Katie Hearn, SR#88

Louisa-Muscatine - Class 3A - SEISC - North

366
2
Bella Dingus, JRSS/C, #6

Treynor - Class 3A - Western Iowa

358
3
Mady Lange, JR#38

Humboldt - Class 3A - North Central

338
4
Kenzie Fischels, JR#20

Independence - Class 4A - WaMaC-West

336
4
Grace Flanagan, JRC, #1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West

336

Assists

1
Mackenzie Hupke, SR#13

Independence - Class 4A - WaMaC-West

343
2
Brook Berkenpas, SR#9

LeMars - Class 4A - Lakes

230
3
Lillian Etherington, 08C, #2

Algona - Class 3A - North Central

224
4
Kylie McMahon, SRP, #9

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North

207
4
Hayle Hacker, SOP, #13

Oskaloosa - Class 4A - Little Hawkeye

207

Errors

1
Ashlin Young, JRCF/P, #24

Algona - Class 3A - North Central

0
1
Holly Jessen, JR#3

Baxter - Class 1A - Iowa Star - South

0
1
Nell McDermott, SO#8

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

0
1
Jenny Luevano, 08#16

Boyden-Hull - Class 3A - Siouxland

0
1
Hanna Nissen, SR#18

Camanche - Class 3A - River Valley - North

0

Stolen Bases Allowed

1
Alyssa Byars, FR#9

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Jadeyn Carrick, SR#6

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Reese Coffman, SO#21

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Savana Fuller, SR#1

ACGC - Class 2A - West Central

0
1
Tori Fuller, SO#7

ACGC - Class 2A - West Central

0