Track & Field 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

200 Meter Dash

1
JoJo Tyynismaa, SO

South Tama - Class 3A

27.24
2
Eden Gibson, SO

Ankeny -

27.30
3
Maren Rasmussen, SO

Johnston -

27.53
4
Makinley Levin, SO

Solon - Class 3A

27.86
5
Ellie Rickertsen, SO

Northeast - Class 2A

27.95

400 Meter Dash

1
Gabby Cortez, SO

Prairie -

1:00.04
2
Mitzi Evans, SO

Mid-Prairie - Class 2A

1:00.30
3
Alexis Moses, SO

Prairie -

1:03.29
4
JoJo Tyynismaa, SO

South Tama - Class 3A

1:03.45
5
Jordan Czerwinski, SO

Oskaloosa - Class 3A

1:03.89

800 Meter Run

1
Ainsley Erzen, SO

Carlisle - Class 3A

2:15.89
2
Mitzi Evans, SO

Mid-Prairie - Class 2A

2:24.15
3
Emma Bock, SO

Solon - Class 3A

2:29.42
4
Kaia Holtkamp, SO

Solon - Class 3A

2:34.07
5
Lily Johannes, SO

Prairie -

2:34.88

1500 Meter Run

1
Aleah Tenpas, SO

Johnston -

4:52.97
2 5:05.74
3
Megan Wainwright, SO

Dowling Catholic -

5:30.49
4
Ava Carder, SO

Waukee -

5:31.31
5
Bethany Smeed, SO

Cedar Rapids Kennedy -

5:35.34

3000 Meter Run

1
Aleah Tenpas, SO

Johnston -

10:43.18
2
Camden Zirker, SO

Iowa City West -

11:53.47
3
Kariin Roush, SO

Waukee -

12:15.99
4
Elie Tuhn, SO

Nevada - Class 3A

12:17.11
5
Caylie Kosanke, SO

Dubuque Senior -

12:36.50

Long Jump

1
Olivia Tollari, SO

ADM - Class 3A

17-09.00
2
Makinley Levin, SO

Solon - Class 3A

16-04.00
3
Lydia Staudt, SO

Charles City - Class 3A

15-09.50
4 15-06.00
5
JoJo Tyynismaa, SO

South Tama - Class 3A

15-05.00

High Jump

1
Elizabeth Chambers, SO

Northeast - Class 2A

5-04.00
2
Lucie Lambe, SO

Dubuque Senior -

5-00.00
3
Kiersten Schmitt, SO

Beckman Catholic - Class 2A

4-10.00
3
Calliope Coppola, SO

Dowling Catholic -

4-10.00
3
Brook Pladsen, SO

Linn-Mar -

4-10.00

Shot Put

1
Katelyn Lappe, SO

Bondurant-Farrar - Class 3A

38-04.00
2
Arionnah Sonii, SO

Iowa City West -

37-01.00
3
Faith DeRonde, SO

Oskaloosa - Class 3A

36-01.75
4
Breanna Hackman, SO

Nashua-Plainfield - Class 1A

36-01.50
5
Hannah Stuelke, SO

Cedar Rapids Washington -

35-07.00