Track & Field 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

200 Meter Dash

1
Rae Speicher, SR

Pleasantville - Class 2A

27.85
2
Ellie Rickertsen, SO

Northeast - Class 2A

27.95
3
Jadyn Bennett, JR

Dike-New Hartford - Class 2A

27.96
4
Amber Swart, JR

Mid-Prairie - Class 2A

27.97
5
Abbagail Evans, SR

Mid-Prairie - Class 2A

27.99

400 Meter Dash

1
Sophia Jungling, SR

Aplington-Parkersburg - Class 2A

59.58
2
Mitzi Evans, SO

Mid-Prairie - Class 2A

1:00.30
3
Abbagail Evans, SR

Mid-Prairie - Class 2A

1:03.18
4
Miya Messerich, SR

Northeast - Class 2A

1:06.42
5
Tabitha Evans, FR

Mid-Prairie - Class 2A

1:06.65

800 Meter Run

1
Mitzi Evans, SO

Mid-Prairie - Class 2A

2:24.15
2
Sophia Jungling, SR

Aplington-Parkersburg - Class 2A

2:26.60
3
Megan Johnson, SR

Aplington-Parkersburg - Class 2A

2:36.66
4
Jessica Regenwether, JR

Hudson - Class 2A

2:37.55
5
Emily Jackson, SO

New Hampton - Class 2A

2:41.42

1500 Meter Run

1
Angelina Evans, SR

Mid-Prairie - Class 2A

5:21.40
2
Emily Jackson, SO

New Hampton - Class 2A

5:22.74
3
Sophie Selenke, SR

Hudson - Class 2A

5:44.04
4
Kirsten Reicherts, FR

New Hampton - Class 2A

6:19.71
5
Sadie Clark, JR

West Marshall - Class 2A

6:51.94

3000 Meter Run

1
Katelyn Benzing, SR

Waukon - Class 2A

12:07.20
2
Emelia Hauser, FR

West Marshall - Class 2A

12:48.54
3
Hailey Wenzel, JR

Dike-New Hartford - Class 2A

14:57.83

Long Jump

1
Carlee Rochford, FR

New Hampton - Class 2A

16-10.50
2
Kasey Pelzer, SR

Pleasantville - Class 2A

16-08.00
3
Rachel Rinken, SR

New Hampton - Class 2A

16-04.00
4
Lexi Hoppe, JR

Crestwood - Class 2A

16-01.00
5
Avery Randall, JR

West Marshall - Class 2A

15-02.00

High Jump

1
Elizabeth Chambers, SO

Northeast - Class 2A

5-04.00
2
Libby Schwamman, SR

Osage - Class 2A

5-01.00
3
Kiersten Schmitt, SO

Beckman Catholic - Class 2A

4-10.00
3
Rachel Patton, SR

Roland-Story - Class 2A

4-10.00
3
Ellec Armstead, SR

Waukon - Class 2A

4-10.00

Shot Put

1
Annika Headington, JR

Waukon - Class 2A

39-01.25
2
Brooklynn Olson, JR

Greene County - Class 2A

38-05.00
3
Renae Schaper, SR

West Marshall - Class 2A

37-06.00
4
Breanna Nail, SR

Williamsburg - Class 2A

37-01.00
5
Claire Abbott, SR

Northeast - Class 2A

36-03.75