Basketball 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Points

1
Caitlin Clark, SRG, #11

Dowling Catholic - Class 5A - CIML-Central - District Class 5A - Region 2

46
1
Kelsey Drake, SO#44

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District Class 2A - Region 6

46
3
Riley Kay, SRC, #52

Dubuque Hempstead - Class 5A - Mississippi Valley-Valley - District Class 5A - Region 1

45
3
Sam Stewart, SRG, #32

Mount Ayr - Class 2A - Pride of Iowa - District Class 2A - Region 8

45
3
Grace Boffeli, SRC, #42

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic - District Class 4A - Region 5

45

Assists

1
Maddy Stott, SR#13

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District Class 1A - Region 6

13
1
Presley Case, SRG, #2

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic - District Class 4A - Region 5

13
1
Hali Anderson, JRG, #11

Saint Ansgar - Class 1A - Top of Iowa East - District Class 1A - Region 3

13
1
Cassie Jones, JRG, #44

Siouxland Christian - Class 1A - Western Valley - District Class 1A - Region 1

13
1
Alivia Ruble, FRG, #10

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District Class 1A - Region 6

13

Rebounds

1
Tayja Clayton, SRF, #10

Davenport North - Class 5A - Mississippi Athletic - District Class 5A - Region 8

33
2
Riley Doenhoefer, SRF, #1

Siouxland Christian - Class 1A - Western Valley - District Class 1A - Region 1

28
3
Cassity Havens, JRF, #55

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar - District Class 1A - Region 5

26
3
Jordan England, JRF, #35

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa - District Class 1A - Region 7

26
3
Emily McIntosh, JRC, #44

West Harrison - Class 1A - Rolling Valley - District Class 1A - Region 8

26

Steals

1
Lily Rogers, JR#12

Anamosa - Class 3A - River Valley - North - District Class 3A - Region 4

21
2
Teagan Slaughter, JRG, #14

Cherokee Washington - Class 3A - Lakes - District Class 3A - Region 1

14
2
Taya Mason, JRG, #14

Hartley-Melvin-Sanborn - Class 1A - War Eagle - District Class 1A - Region 1

14
4
Reagan Mudderman, SOG, #2

Kee - Class 1A - Upper Iowa - District Class 1A - Region 3

13
4
Jessa Gasteiger, SRG, #11

Lake Mills - Class 2A - Top of Iowa West - District Class 2A - Region 2

13

Blocks

1
Taryn Scheuermann, SRF, #25

Van Buren County - Class 2A - SEISC-South - District Class 2A - Region 6

14
2
Maddie Albrecht, JRF, #15

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass - District Class 1A - Region 6

13
2
Natalie Wessel, SRC, #52

Edgewood-Colesburg - Class 1A - Tri-Rivers West - District Class 1A - Region 3

13
4
Danielle Hoyle, JR#35

Paton-Churdan - Class 1A - Rolling Valley - District Class 1A - Region 8

11
4
Nyamer Diew, SRG, #11

Sioux City East - Class 5A - Missouri River - District Class 5A - Region 2

11

Field Goals Made

1
Sam Stewart, SRG, #32

Mount Ayr - Class 2A - Pride of Iowa - District Class 2A - Region 8

21
2
Sharon Goodman, SRC, #40

Crestwood - Class 3A - Northeast Iowa - District Class 3A - Region 4

18
2
Riley Kay, SRC, #52

Dubuque Hempstead - Class 5A - Mississippi Valley-Valley - District Class 5A - Region 1

18
4
Audi Crooks, FRC, #55

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West - District Class 1A - Region 2

17
4
Mya Merschman, JRF, #24

Central Lee - Class 3A - SEISC-South - District Class 3A - Region 7

17

Field Goal Attempts

1
Taryn Sutton, SRG, #21

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District Class 3A - Region 5

60
2
Jena Young, FRG, #4

Winterset - Class 4A - Raccoon River - District Class 4A - Region 8

39
3
Caitlin Clark, SRG, #11

Dowling Catholic - Class 5A - CIML-Central - District Class 5A - Region 2

35
4
Bella Dingus, SRG, #2

Heartland Christian - Class 1A - Corner - District Class 1A - Region 8

34
5
Morghan Herman, SRG, #20

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa - District Class 2A - Region 8

33

Field Goal Percentage

1
Alaina Bunde, SOF, #32

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
1
Kennedy Young, SRF, #42

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
1
Saige O'Brien, FRF, #32

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
1
Julia Case, JRG, #15

ADM - Class 4A - Raccoon River - District Class 4A - Region 8

100%
1
Grace Hardcastle, JRF, #5

ADM - Class 4A - Raccoon River - District Class 4A - Region 8

100%

Three Pointers Made

1
Grace Flanagan, SRG, #22

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers West - District Class 2A - Region 7

10
1
Avril Sinning, SRG, #20

West Marshall - Class 3A - North Iowa Cedar-West - District Class 3A - Region 8

10
3
Brooke Loewe, SOG, #10

Ballard - Class 4A - Raccoon River - District Class 4A - Region 2

9
3
Aubrey Joens, SRG, #23

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley-Mississippi - District Class 5A - Region 1

9
3
Chloe Troshynski, SRG, #12

Manson-NW Webster - Class 2A - Twin Lakes - District Class 2A - Region 2

9

Three Point Attempts

1
Ella Sanders, JRF, #44

Central Lee - Class 3A - SEISC-South - District Class 3A - Region 7

20
2
Morgan Ryerson, JRG, #20

Garner Hayfield Ventura - Class 3A - Top of Iowa West - District Class 3A - Region 2

19
2
Macie Krier, SOG, #14

Oskaloosa - Class 4A - Little Hawkeye - District Class 4A - Region 6

19
4
Molly Lutmer, SRG, #14

Perry - Class 4A - Raccoon River - District Class 4A - Region 7

18
5
Addison Luepker, SRG, #44

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers East - District Class 1A - Region 4

17

Three Point Percentage

1
Erin Schieltz, JRG, #24

Madrid - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 7

300.0%
2
Jorja Hoover, JRG, #14

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
2
Kennedy Young, SRF, #42

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
2
Sophie Dorsey, FRG, #10

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
2
EmmaKay McClain, JRG, #24

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%

Free Throws Made

1
Anabel Blount, JR#20

Prince of Peace - Class 1A - Tri-Rivers East - District Class 1A - Region 4

21
2
Molly Joyce, FRG, #11

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West - District Class 1A - Region 2

18
3
Caitlin Clark, SRG, #11

Dowling Catholic - Class 5A - CIML-Central - District Class 5A - Region 2

16
3
Bella Badar, SOG, #32

Hinton - Class 2A - War Eagle - District Class 2A - Region 1

16
3
Taryn Hintz, SR#40

South O'Brien - Class 2A - War Eagle - District Class 2A - Region 1

16

Free Throw Attempts

1
Anabel Blount, JR#20

Prince of Peace - Class 1A - Tri-Rivers East - District Class 1A - Region 4

36
2
Jadeyn Smith, JRF, #22

Ar-We-Va - Class 1A - Rolling Valley - District Class 1A - Region 8

23
2
Molly Joyce, FRG, #11

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West - District Class 1A - Region 2

23
4
Chloe Lofstrom, SRF, #22

North Union - Class 2A - Top of Iowa West - District Class 2A - Region 2

22
4
Jena Young, FRG, #4

Winterset - Class 4A - Raccoon River - District Class 4A - Region 8

22

Free Throw Percentage

1
Alaina Bunde, SOF, #32

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
1
Jorja Hoover, JRG, #14

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
1
Kennedy Young, SRF, #42

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
1
Kylie Young, JRG, #22

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%
1
EmmaKay McClain, JRG, #24

ACGC - Class 2A - West Central - District Class 2A - Region 3

100%

Effective Field Goal Percentage

1
Grace Finger, SOF, #44

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District Class 1A - Region 2

150.0%
1
Lillian Etherington, FRG, #22

Algona - Class 3A - North Central - District Class 3A - Region 2

150.0%
1
Brooke Spraggins, JRG, #3

Ames - Class 5A - CIML-Central - District Class 5A - Region 4

150.0%
1
Ellie Maschoff, JRG, #12

Ankeny - Class 5A - CIML-Central - District Class 5A - Region 3

150.0%
1
Taylor Runchey, SRG, #5

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML-Central - District Class 5A - Region 6

150.0%

Offensive Rebounds

1
Cassity Havens, JRF, #55

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar - District Class 1A - Region 5

16
2
Jenna Syring, JRC, #22

North Cedar - Class 2A - River Valley - North - District Class 2A - Region 5

15
3
Kailey Jones, JRF, #2

AHSTW - Class 2A - Western Iowa - District Class 2A - Region 8

14
3
Meg Callaghan, JRF, #24

Newton - Class 4A - Little Hawkeye - District Class 4A - Region 6

14
3
Paige Heesch, SRC, #44

Seymour - Class 1A - Bluegrass - District Class 1A - Region 6

14

Defensive Rebounds

1
Tayja Clayton, SRF, #10

Davenport North - Class 5A - Mississippi Athletic - District Class 5A - Region 8

33
2
Yani Gutierrez, JRG, #34

Hillcrest Academy - Class 1A - SEISC-North - District Class 1A - Region 4

19
2
Jordan England, JRF, #35

Lenox - Class 1A - Pride of Iowa - District Class 1A - Region 7

19
2
Jenna Syring, JRC, #22

North Cedar - Class 2A - River Valley - North - District Class 2A - Region 5

19
5
Paige Heesch, SRC, #44

Seymour - Class 1A - Bluegrass - District Class 1A - Region 6

18