Football 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

70
2
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

33
3
Logan Knaack, SOQB/S, #10

Grundy Center - Class A - District A-7

31
4
Gavin Smith, SOQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

25
5
Carter Gallagher, SOQB/CB, #1

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

20

Passing TDs

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

49
2
Nathan Russell, SOQB, #12

Nodaway Valley - Class A - District A-9

20
3
Carter Gallagher, SOQB/CB, #1

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

18
4
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

14
4
Gavin Smith, SOQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

14

Rushing TDs

1
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

25
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

20
3
Gavin Cornelison, SORB/LB, #42

ACGC - Class 1A - District 1A-8

19
4
Logan Knaack, SOQB/S, #10

Grundy Center - Class A - District A-7

18
5
Kael Kolarik, SORB/LB, #23

Indianola - Class 4A - District 4A-6

17

Receiving TDs

1
Austin Jensen, SOTE/DE, #10

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

13
2
Rory Heer, SORB/CB, #1

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

9
2
Kaden Hall, SOWR/S, #13

English Valleys - Class 8-Player - District 8-4

9
2
Easton Harms, SOWR/CB, #21

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

9
2
Cade Nelson, SOWR/CB, #3

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

9

All Purpose Yards

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

3939
2
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

2369
3
Logan Knaack, SOQB/S, #10

Grundy Center - Class A - District A-7

2359
4
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

1989
5
Austin Kremkoski, SOQB/S, #12

Riverside - Class A - District A-9

1982

Passing Yards

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

2914
2
Nathan Russell, SOQB, #12

Nodaway Valley - Class A - District A-9

1886
3
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

1484
4
Austin Kremkoski, SOQB/S, #12

Riverside - Class A - District A-9

1476
5
Maddux Jones, SOQB/LB, #2

Cardinal - Class A - District A-6

1440

Rushing Yards

1
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

1614
2
Beau Flander, SORB/LB, #20

English Valleys - Class 8-Player - District 8-4

1309
3
Lawson Losee, SO#2

Riceville - Class 8-Player - District 8-2

1104
4
Gavin Cornelison, SORB/LB, #42

ACGC - Class 1A - District 1A-8

1103
5
Aiden Anderson, SO#12

PCM - Class 2A - District 2A-8

1098

Receiving Yards

1
Easton Harms, SOWR/CB, #21

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

1114
2
Jacob Brecht, SOWR/S, #21

Benton - Class 2A - District 2A-7

831
3
Rory Heer, SORB/CB, #1

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

742
4
Kaden Hall, SOWR/S, #13

English Valleys - Class 8-Player - District 8-4

649
5
Larnell Velaquez, SOWR/CB, #3

Meskwaki Settlement - Class 8-Player - District 8-5

600

Total Tackles

1
Lincoln Snitker, SORB/LB, #11

Waukon - Class 2A - District 2A-4

95.0
2
Dallas Westhoff, SORB/LB, #25

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

94.0
3
Cade Tenold, SO#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

91.5
4
Clayton Muszynski, SOS/RB, #35

Linn-Mar - Class 4A - District 4A-4

87.0
5
Joe Kauffman, SOTE/LB, #21

CAM - Class 8-Player - District 8-8

85.5

Total Sacks

1
Kyle Nichols, SORB/DE, #42

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

14.0
2
Cade Tenold, SO#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

12.0
2
Carter Allen, SODT/OG, #55

New London - Class 8-Player - District 8-4

12.0
4
Aaron Graves, SOOT/DE, #68

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

10.0
5
Sam Wilt, SOTE/DE, #9

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

9.0

Interceptions

1
Javin Evans, SOS/QB, #11

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

7
1
Jeron Senters, SOCB/WR, #14

Linn-Mar - Class 4A - District 4A-4

7
1
Trey Jungers, SOQB/CB, #9

Newell-Fonda - Class 8-Player - District 8-1

7
4
Ryan Crandall, SOS/WR, #6

Ankeny - Class 4A - District 4A-1

5
4
Matthew Boothe, SOWR/S, #17

Central Decatur - Class A - District A-8

5

Fumble Recoveries

1
Dallas Clark, SOQB/LB, #7

Twin Cedars - Class 8-Player - District 8-5

7
2
Darrell Matchem, SOQB/CB, #21

Earlham - Class A - District A-9

4
2
Will McLaughlin, SOLB/TE, #82

Harlan - Class 3A - District 3A-9

4
2
Drew Geetings, SORB/LB, #20

Pella Christian - Class 1A - District 1A-7

4
2
Bowen Munger, SORB/LB, #17

Starmont - Class A - District A-4

4

Offensive Touchdowns

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

69
2
Logan Knaack, SOQB/S, #10

Grundy Center - Class A - District A-7

30
3
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

29
4
Gavin Smith, SOQB/CB, #2

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

25
5
Carter Gallagher, SOQB/CB, #1

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

20

Offensive Yards

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

3939
2
Logan Knaack, SOQB/S, #10

Grundy Center - Class A - District A-7

2173
3
Austin Kremkoski, SOQB/S, #12

Riverside - Class A - District A-9

1982
4
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

1783
5
Nathan Russell, SOQB, #12

Nodaway Valley - Class A - District A-9

1777

Defensive Touchdowns

1
Blaine Bryant, SOWR/LB, #3

Cardinal - Class A - District A-6

3
2
Xavier Nwankpa, SOCB, #5

Southeast Polk - Class 4A - District 4A-2

2
3
Charlie Crawford, SORB/CB, #31

ACGC - Class 1A - District 1A-8

1
3
Cayden Jensen, SORB/CB, #13

ACGC - Class 1A - District 1A-8

1
3
Cale Culver, SORB/CB, #25

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

1

Passing Completions

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

163
2
Nathan Russell, SOQB, #12

Nodaway Valley - Class A - District A-9

140
3
Grahm Humpal, SOQB/S, #17

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

111
4
Austin Kremkoski, SOQB/S, #12

Riverside - Class A - District A-9

110
5
Carson Maeder, SOQB/S, #7

Davis County - Class 2A - District 2A-6

108

Passing Attempts

1
Nathan Russell, SOQB, #12

Nodaway Valley - Class A - District A-9

283
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

281
3
Cade Walkingstick, SOQB/LB, #11

Akron-Westfield - Class A - District A-1

226
4
Carson Maeder, SOQB/S, #7

Davis County - Class 2A - District 2A-6

211
5
Austin Kremkoski, SOQB/S, #12

Riverside - Class A - District A-9

207

Passing Yards Per Completion

1
Connor Grinstead, SO#14

Highland - Class A - District A-6

22.4
2
Kaleb Templeton, SOQB/CB, #23

Moravia - Class 8-Player - District 8-6

21.4
3
Bawi UK, SOQB/CB, #2

Columbus - Class 1A - District 1A-5

20.4
4
William Amfahr, SOQB/CB, #17

Martensdale-St Marys - Class A - District A-8

19.7
5
Jack Wiskus, SOQB/DE, #12

Edgewood-Colesburg - Class A - District A-5

19.6

Passing Quarterback Rating

1
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

146.6
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

145.1
3
Gabe Kopriva, SOQB/S, #1

North Tama - Class A - District A-7

143.0
4
Connor Grinstead, SO#14

Highland - Class A - District A-6

135.9
5
Maddux Jones, SOQB/LB, #2

Cardinal - Class A - District A-6

132.5

Rushing Attempts

1
Lawson Losee, SO#2

Riceville - Class 8-Player - District 8-2

218
2
Beau Flander, SORB/LB, #20

English Valleys - Class 8-Player - District 8-4

210
3
Gavin Maguire, SORB/LB, #26

Logan-Magnolia - Class A - District A-10

206
4
Gavin Cornelison, SORB/LB, #42

ACGC - Class 1A - District 1A-8

204
5
Bowen Munger, SORB/LB, #17

Starmont - Class A - District A-4

190

Rushing Yards Per Carry

1
Ryan Phillips, SOWR/CB, #11

Clarke - Class 2A - District 2A-8

50.0
2
J.J. Madsen, SOWR/CB, #24

AHSTW - Class A - District A-9

43.0
3
Caleb Lawson, SOCB, #11

Newton - Class 3A - District 3A-7

40.0
4
Jadyn Peyton, SORB/LB, #30

West Delaware - Class 3A - District 3A-3

36.0
5
Damian Jackson, SOS/WR, #1

Woodward Academy - Class 1A - District 1A-7

26.0

Rushing Longest For TD

1
JJ Johanns, SOWR/C, #6

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-7

96
2
Kael Kolarik, SORB/LB, #23

Indianola - Class 4A - District 4A-6

85
3
Porter Smith, SO#27

Bondurant-Farrar - Class 3A - District 3A-8

84
3
Aiden Anderson, SO#12

PCM - Class 2A - District 2A-8

84
5
Brody Deitering, SORB/LB, #22

Ridge View - Class A - District A-2

82

Receptions

1
Easton Harms, SOWR/CB, #21

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

89
2
Jacob Brecht, SOWR/S, #21

Benton - Class 2A - District 2A-7

67
3
Rory Heer, SORB/CB, #1

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

56
4
Lucas Ray, SOWR/S, #1

ADM - Class 3A - District 3A-9

50
4
Brecken Freeberg, SORB/LB, #36

Tri-Center - Class A - District A-10

50

Receiving Yards Per Catch

1
Cayden Jensen, SORB/CB, #13

ACGC - Class 1A - District 1A-8

56.0
2
Dexter Whitehill, SOWR/CB, #8

Grundy Center - Class A - District A-7

50.0
3
Ephram Muntz, SOTE/CB, #27

Colo-Nesco - Class 8-Player - District 8-5

43.0
4
Dayton Jacobsen, SORB/DE, #16

Wayne - Class A - District A-8

41.4
5
Reese Ogelsbee, SOOG/DE, #50

CAM - Class 8-Player - District 8-8

37.0

Reception Longest For TD

1
Jacob Brecht, SOWR/S, #21

Benton - Class 2A - District 2A-7

88
1
Carter Thomas, SOWR/S, #1

Mason City - Class 4A - District 4A-6

88
3
Karter Petzenhauser, SOS/WR, #1

Spencer - Class 3A - District 3A-1

87
4
Nathan Havel, SOQB/CB, #4

Osage - Class 1A - District 1A-3

81
5
Daryl Jensen, SOWR/CB, #5

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

80

Tackles Solo

1
Lincoln Snitker, SORB/LB, #11

Waukon - Class 2A - District 2A-4

76
2
Cade Tenold, SO#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

69
3
Ethan Thomas, SORB/LB, #26

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

66
3
Mason Sulser, SO#5

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

66
5
Joe Kauffman, SOTE/LB, #21

CAM - Class 8-Player - District 8-8

64

Total Tackles For Loss

1
Cade Tenold, SO#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

35.0
2
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

27.0
3
Hunter Deyo, SODT, #40

Lewis Central - Class 3A - District 3A-9

26.5
4
Dominic Wiseman, SODT/OT, #53

Davenport North - Class 4A - District 4A-4

20.0
5
Carter Allen, SODT/OG, #55

New London - Class 8-Player - District 8-4

17.5

Interception Return Yards

1
Darrell Matchem, SOQB/CB, #21

Earlham - Class A - District A-9

186
2
Cameron Meislahn, SO#64

Bondurant-Farrar - Class 3A - District 3A-8

130
3
Blake Janssen, SOQB/CB, #9

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-3

122
4
Easton Harms, SOWR/CB, #21

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

120
5
Clayton Muszynski, SOS/RB, #35

Linn-Mar - Class 4A - District 4A-4

111

Interceptions Returned For TD

1
Blaine Bryant, SOWR/LB, #3

Cardinal - Class A - District A-6

2
1
Xavier Nwankpa, SOCB, #5

Southeast Polk - Class 4A - District 4A-2

2
3
Charlie Crawford, SORB/CB, #31

ACGC - Class 1A - District 1A-8

1
3
Cayden Jensen, SORB/CB, #13

ACGC - Class 1A - District 1A-8

1
3
Cale Culver, SORB/CB, #25

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

1

Fumble Return Yards

1
Kaleb Bleil, SOWR/CB, #10

Woodbury Central - Class A - District A-10

81
2
Mason Ashline, SOTE/DE, #33

Edgewood-Colesburg - Class A - District A-5

50
2
Pat Hennessy, SORB/LB, #24

Waukon - Class 2A - District 2A-4

50
4
Cade Sheedy, SOLB/RB, #32

Davenport North - Class 4A - District 4A-4

46
5
Gavin McCall, SOWR/LB, #4

Davis County - Class 2A - District 2A-6

40

Fumble Longest For TD

1
Kaleb Bleil, SOWR/CB, #10

Woodbury Central - Class A - District A-10

81
2
Mason Ashline, SOTE/DE, #33

Edgewood-Colesburg - Class A - District A-5

50
2
Pat Hennessy, SORB/LB, #24

Waukon - Class 2A - District 2A-4

50
4
Cullen McShane, SORB/LB, #5

MFL-Mar-Mac - Class A - District A-5

32
5
Waylen Butler, SORB/CB, #21

South Hardin - Class 1A - District 1A-6

31

Kickoffs

1
Caden Tost, SOOT/DE, #59

Van Meter - Class 1A - District 1A-8

76
2
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

68
3
Gavin Elser, SOWR/S, #21

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

66
4
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

57
5
Gavin Schillerstrom , SO#1

Fort Dodge - Class 4A - District 4A-2

52

Kickoff Yards

1
Caden Tost, SOOT/DE, #59

Van Meter - Class 1A - District 1A-8

3708
2
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

3051
3
Gavin Elser, SOWR/S, #21

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

2820
4
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

2761
5
Emmanuel Moreno, SOK, #89

Sioux City East - Class 4A - District 4A-1

2629

Kickoff Touchbacks

1
Logan Mayberry, SOTE/S, #81

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

24
2
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

21
3
Gavin Elser, SOWR/S, #21

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

20
4
Emmanuel Moreno, SOK, #89

Sioux City East - Class 4A - District 4A-1

15
5
Rhys Ward, SOK/P, #99

Pleasant Valley - Class 4A - District 4A-4

10

Punts

1
Kolben Miller, SOQB/CB, #10

North Butler - Class 1A - District 1A-3

48
2
Ian Gill, SOLB/RB, #25

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

47
3
Sean Knockel, SOP/WR, #5

North Mahaska - Class A - District A-8

46
4
Sam Wilt, SOTE/DE, #9

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

45
4
Collin Montag, SODE/TE, #12

West Bend-Mallard - Class 8-Player - District 8-1

45

Punt Yards

1
Ian Gill, SOLB/RB, #25

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

1823
2
Kolben Miller, SOQB/CB, #10

North Butler - Class 1A - District 1A-3

1574
3
Sean Knockel, SOP/WR, #5

North Mahaska - Class A - District A-8

1395
4
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

1363
5
Sam Wilt, SOTE/DE, #9

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

1309

Punt Yards Per

1
Carson Schaa, SOWR/S, #20

Council Bluffs Lincoln - Class 4A - District 4A-7

46.0
2
Javon Meyer, SOWR/S, #20

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

45.5
3
Colby Rich, SOTE/DE, #36

CAM - Class 8-Player - District 8-8

42.7
4
Peyton Schmitz, SO#4

Sumner-Fredericksburg - Class 1A - District 1A-3

41.0
5
Noah Storts, SOQB/DE, #15

Johnston - Class 4A - District 4A-6

39.9

Kickoff Returns

1
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

47
2
Damon Sovern, SOWR/LB, #14

Albia - Class 2A - District 2A-6

26
2
Damon Schmid, SORB/CB, #6

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

26
4
Matt Fuller, SORB/CB, #22

Madrid - Class 1A - District 1A-2

24
4
Logan Wescott, SO#20

West Central - Class 8-Player - District 8-3

24

Kickoff Return Yards

1
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

1015
2
Damon Schmid, SORB/CB, #6

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

636
3
Jaden Appleby, SORB/LB, #6

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

480
4
Andrew Tschantz, SOTE/CB, #31

Colo-Nesco - Class 8-Player - District 8-5

477
5
Damon Sovern, SOWR/LB, #14

Albia - Class 2A - District 2A-6

464

Kickoff Yards Per Return

1
Austin Chally, SOS/RB, #12

Saydel - Class 2A - District 2A-8

39.0
2
Lorne Isler, SORB/LB, #28

Saint Ansgar - Class A - District A-4

36.5
3
Shaylyn Brady, SOFB/LB, #25

Saydel - Class 2A - District 2A-8

36.0
4
Easton Hays, SO#9

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

34.0
4
Aiden Anderson, SO#12

PCM - Class 2A - District 2A-8

34.0

Kickoff Returns For TD

1
Kaden Behrens, SO#40

Dunkerton - Class 8-Player - District 8-2

3
2
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

2
2
Griffin Greiner, SOWR/S, #8

Cardinal - Class A - District A-6

2
2
Andrew Tschantz, SOTE/CB, #31

Colo-Nesco - Class 8-Player - District 8-5

2
2
Gabe Obert, SO#26

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

2

Kickoff Return Longest For TD

1
Aiden Anderson, SO#12

PCM - Class 2A - District 2A-8

92
2
Damon Sovern, SOWR/LB, #14

Albia - Class 2A - District 2A-6

90
3
Logan Knaack, SOQB/S, #10

Grundy Center - Class A - District A-7

88
3
Jacob Miller, SO#2

Washington - Class 3A - District 3A-6

88
5
Tanner Simon, SOWR/CB, #3

Cascade - Class 1A - District 1A-4

87

Punt Returns

1
Kolben Miller, SOQB/CB, #10

North Butler - Class 1A - District 1A-3

14
1
Blake McAlister, SORB/CB, #4

South Central Calhoun - Class 1A - District 1A-2

14
3
Logan Cassady, SO#3

Interstate 35 - Class 1A - District 1A-7

13
3
Austin Hilmer, SOQB/S, #22

North Linn - Class 1A - District 1A-6

13
5
Gabe Obert, SO#26

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

12

Punt Return Yards

1
Logan Cassady, SO#3

Interstate 35 - Class 1A - District 1A-7

305
2
Austin Hilmer, SOQB/S, #22

North Linn - Class 1A - District 1A-6

232
2
Dayton Jacobsen, SORB/DE, #16

Wayne - Class A - District A-8

232
4
Joey Moser, SOWR, #23

Harlan - Class 3A - District 3A-9

199
5
Peyton Schmitz, SO#4

Sumner-Fredericksburg - Class 1A - District 1A-3

173

Punt Yards Per Return

1
Bryant Williams, SORB, #25

Burlington - Class 4A - District 4A-5

51.0
2
Javin Evans, SOS/QB, #11

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

40.0
3
Amos Rasmussen, SORB/CB, #23

IKM-Manning - Class A - District A-2

39.0
4
Cade Nelson, SOWR/CB, #3

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

35.0
5
Foxe Youngblut, SO#32

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

32.0

Punt Returns For TD

1
Dayton Jacobsen, SORB/DE, #16

Wayne - Class A - District A-8

3
2
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

2
3
Caden Kock, SORB/DE, #25

Carroll - Class 3A - District 3A-2

1
3
Foxe Youngblut, SO#32

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

1
3
Nathan Black, SOCB/RB, #28

Greene County - Class 2A - District 2A-9

1

Punt Return Longest For TD

1
Joey Moser, SOWR, #23

Harlan - Class 3A - District 3A-9

82
2
Jaden Appleby, SORB/LB, #6

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

71
3
Logan Cassady, SO#3

Interstate 35 - Class 1A - District 1A-7

70
4
Hogan Franey, SOWR/LB, #5

Martensdale-St Marys - Class A - District A-8

66
5
Dayton Jacobsen, SORB/DE, #16

Wayne - Class A - District A-8

64

Field Goals Made

1
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

5
2
Jacob Schroeder, SOK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-1

4
3
Raydden Grobe, SOWR/CB, #14

AHSTW - Class A - District A-9

3
3
Max Pelham, SOK, #39

Ankeny - Class 4A - District 4A-1

3
3
Elijah Lee, SOK, #18

Carroll - Class 3A - District 3A-2

3

Field Goal Attempts

1
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

11
2
Rhys Ward, SOK/P, #99

Pleasant Valley - Class 4A - District 4A-4

8
3
Raydden Grobe, SOWR/CB, #14

AHSTW - Class A - District A-9

6
3
Landes Williams, SOQB/S, #4

Fort Madison - Class 3A - District 3A-6

6
3
Jacob Schroeder, SOK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-1

6

Field Goal Percent

1
Ben Trost, SOK, #10

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

100%
2
Elijah Lee, SOK, #18

Carroll - Class 3A - District 3A-2

75.0%
3
Gavin Elser, SOWR/S, #21

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

66.7%
3
Jacob Schroeder, SOK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-1

66.7%
3
Bryan Martinez, SOK/DT, #58

West Liberty - Class 2A - District 2A-5

66.7%

Field Goal Longest

1
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

42
2
Gavin Elser, SOWR/S, #21

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

39
3
Max Pelham, SOK, #39

Ankeny - Class 4A - District 4A-1

38
4
Jacob Schroeder, SOK, #27

Sioux City East - Class 4A - District 4A-1

37
5
Elijah Lee, SOK, #18

Carroll - Class 3A - District 3A-2

36

PATs Made

1
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

60
2
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

51
3
Collin Brandt, SO#11

Underwood - Class 1A - District 1A-9

46
4
Cade Streigle, SOFB/LB, #45

Sigourney-Keota - Class 1A - District 1A-5

38
5
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

36

PAT Attempts

1
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

64
2
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

59
3
Cade Streigle, SOFB/LB, #45

Sigourney-Keota - Class 1A - District 1A-5

53
4
Collin Brandt, SO#11

Underwood - Class 1A - District 1A-9

50
5
Ben Trost, SOK, #10

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

43

PAT Points

1
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

60
2
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

51
3
Collin Brandt, SO#11

Underwood - Class 1A - District 1A-9

46
4
Cade Streigle, SOFB/LB, #45

Sigourney-Keota - Class 1A - District 1A-5

38
5
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

36

Two Point Conversions

1
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

23
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

12
2
Luke Menster, SORB/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-3

12
4
Gavin Cornelison, SORB/LB, #42

ACGC - Class 1A - District 1A-8

10
5
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

9

Two Point Conversion Points

1
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

46
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

24
2
Luke Menster, SORB/CB, #20

Springville - Class 8-Player - District 8-3

24
4
Gavin Cornelison, SORB/LB, #42

ACGC - Class 1A - District 1A-8

20
5
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

18