Football 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

70
2
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

50
2
Blaine Harpenau, JRQB/LB, #14

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

50
4
Brody Sohn, JRQB/S, #1

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

38
5
Tanner Dierking, JRQB, #12

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

34

Passing TDs

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

42
2
Brody Sohn, JRQB/S, #1

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

34
3
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

31
4
Blaine Harpenau, JRQB/LB, #14

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

26
4
Creed Welch, JRQB/S, #2

Waukon - Class 2A - District 2A-4

26

Rushing TDs

1
Seth Malcom, JR#8

Fremont-Mills - Class 8-Player - District 8-7

29
2
Trey Mathis, JRRB/LB, #32

Webster City - Class 3A - District 3A-2

25
3
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

24
3
Blaine Harpenau, JRQB/LB, #14

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

24
5
Wyatt Hunter, JRRB/LB, #28

Grinnell - Class 3A - District 3A-7

23

Receiving TDs

1
Cole Watts, JRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

21
1
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

21
3
Trey Shearer, JRWR/S, #10

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

19
4
Alec Wick, JRWR/CB, #10

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

14
4
Tyler Towne, JRWR/S, #21

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

14

All Purpose Yards

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

5062
2
Jacob Herold, JRQB, #4

South Winneshiek - Class A - District A-4

2760
3
Ashton Cook, JRQB, #6

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

2748
4
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2737
5
Tate Stine-Smith, JRQB/S, #9

ADM - Class 3A - District 3A-9

2627

Passing Yards

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

3546
2
Jacob Herold, JRQB, #4

South Winneshiek - Class A - District A-4

2562
3
Ashton Cook, JRQB, #6

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

2446
4
Blake Chance, JRQB/S, #4

Albia - Class 2A - District 2A-6

2371
5
Creed Welch, JRQB/S, #2

Waukon - Class 2A - District 2A-4

2226

Rushing Yards

1
Nick Pearson, JRLB/RB, #43

Prairie - Class 4A - District 4A-3

1654
2
Seth Malcom, JR#8

Fremont-Mills - Class 8-Player - District 8-7

1645
3
Wyatt Hunter, JRRB/LB, #28

Grinnell - Class 3A - District 3A-7

1589
4
Zach Opheim, JRWR/LB, #23

Grundy Center - Class A - District A-7

1461
5
Keagan Giesking, JRQB/LB, #11

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-5

1400

Receiving Yards

1
Alec Wick, JRWR/CB, #10

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

1161
2
Cole Watts, JRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

1116
3
Kendrick Watkins-Hogue, JRWR/CB, #4

Dubuque Senior - Class 4A - District 4A-3

1081
4
Blake Stewart, JRWR/DE, #25

Albia - Class 2A - District 2A-6

1055
5
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

1044

Total Tackles

1
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

122.5
2
Zach Twedt, JRRB/S, #26

Roland-Story - Class 2A - District 2A-7

113.5
3
Gabe Heideman, JR#18

Dunkerton - Class 8-Player - District 8-2

108.5
4
Tanner Cormeny, JRQB/LB, #32

Moravia - Class 8-Player - District 8-6

106.5
5
Hudson Felkey, JRDE/RB, #22

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

101.0

Total Sacks

1
Iziek Soper, JRTE/DE, #77

Midland - Class 8-Player - District 8-3

13.5
2
Parker Olson, JRDE/WR, #7

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

13.0
3
Devin Todd, JR#69

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

11.0
4
Jake Kennedy, JR#3

Dunkerton - Class 8-Player - District 8-2

10.5
5
Cael Thorson, JROT, #59

Waukee - Class 4A - District 4A-6

9.5

Interceptions

1
Tyler Olson, JRWR/S, #80

Webster City - Class 3A - District 3A-2

12
2
Brady Duwa, JRRB/S, #34

Sigourney-Keota - Class 1A - District 1A-5

9
2
Brock Galetich, JRRB/CB, #9

South Hamilton - Class 1A - District 1A-2

9
4
Keegan Cox, JRRB/CB, #22

Knoxville - Class 3A - District 3A-7

8
4
Tyler Towne, JRWR/S, #21

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

8

Fumble Recoveries

1
Garrett Moore, JRTE/CB, #10

Earlham - Class A - District A-9

6
1
Hudson Felkey, JRDE/RB, #22

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

6
3
Caleb Bacon, JROG/LB, #55

Lake Mills - Class 1A - District 1A-3

5
4
Jeramie Kane, JRRB/LB, #7

BGM - Class A - District A-6

4
4
Thomas Gansen, JROG/DT, #52

Clear Lake - Class 2A - District 2A-3

4

Offensive Touchdowns

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

66
2
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

50
2
Blaine Harpenau, JRQB/LB, #14

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

50
4
Brody Sohn, JRQB/S, #1

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

38
5
Ashton Cook, JRQB, #6

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

33

Offensive Yards

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

4838
2
Jacob Herold, JRQB, #4

South Winneshiek - Class A - District A-4

2760
3
Ashton Cook, JRQB, #6

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

2748
4
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2737
5
Tate Stine-Smith, JRQB/S, #9

ADM - Class 3A - District 3A-9

2627

Defensive Touchdowns

1
Ryan Krpan, JRWR, #10

Melcher-Dallas - Class 8-Player - District 8-5

3
1
Brayden Wollan, JR#23

Underwood - Class 1A - District 1A-9

3
1
Tucker Langenberg, JRLB/RB, #6

Urbandale - Class 4A - District 4A-7

3
4
Jaden Penning, JRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

2
4
Ethan Klocke, JRFB/LB, #25

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

2

Passing Completions

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

236
2
Ashton Cook, JRQB, #6

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

198
3
Blake Chance, JRQB/S, #4

Albia - Class 2A - District 2A-6

174
3
Jacob Herold, JRQB, #4

South Winneshiek - Class A - District A-4

174
5
Henry Clymer, JRQB, #15

Cedar Rapids Washington - Class 4A - District 4A-5

158

Passing Attempts

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

396
2
Ashton Cook, JRQB, #6

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

345
3
Blake Chance, JRQB/S, #4

Albia - Class 2A - District 2A-6

323
4
Jacob Herold, JRQB, #4

South Winneshiek - Class A - District A-4

285
5
Jase Manker, JRQB/CB, #4

Woodbury Central - Class A - District A-10

258

Passing Yards Per Completion

1
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

23.2
2
Jase Bauer, JRQB, #8

Ankeny - Class 4A - District 4A-1

17.5
3
Thane Alexander, JR#11

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A - District 2A-6

17.5
4
Ryan Mace, JRQB/S, #4

Pella - Class 3A - District 3A-7

16.8
5
Brody Sohn, JRQB/S, #1

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

16.8

Passing Quarterback Rating

1
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

168.2
2
Brody Sohn, JRQB/S, #1

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

156.2
3
Jase Bauer, JRQB, #8

Ankeny - Class 4A - District 4A-1

151.9
4
Blaine Harpenau, JRQB/LB, #14

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

146.9
5
Thane Alexander, JR#11

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A - District 2A-6

146.7

Rushing Attempts

1
Jayden Harder, JR#44

Sioux Central - Class A - District A-2

264
2
Zach Opheim, JRWR/LB, #23

Grundy Center - Class A - District A-7

252
3
Gage Voshell, JRFB/LB, #4

Oelwein - Class 2A - District 2A-4

236
4
Trey Mathis, JRRB/LB, #32

Webster City - Class 3A - District 3A-2

215
5
Wyatt Hunter, JRRB/LB, #28

Grinnell - Class 3A - District 3A-7

213

Rushing Yards Per Carry

1
Noah Adams, JRWR/CB, #2

Hartley-Melvin-Sanborn - Class A - District A-1

49.0
2
Ben Kielman, JR#50

West Marshall - Class 2A - District 2A-7

43.0
3
Collin Swantz, JRWR/CB, #9

Mount Vernon - Class 2A - District 2A-5

41.3
4
Jesse Lemonds, JR#4

Fremont-Mills - Class 8-Player - District 8-7

38.0
5
Jackson Decker, JRLB/FB, #40

Prairie - Class 4A - District 4A-3

29.0

Rushing Longest For TD

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

98
2
Jeremiah Chapman, JR#4

Charles City - Class 3A - District 3A-3

97
3
Cade Eichmeyer, JR#7

Bondurant-Farrar - Class 3A - District 3A-8

94
3
Trey Mathis, JRRB/LB, #32

Webster City - Class 3A - District 3A-2

94
5
Kayden Reinier, JRRB/LB, #20

Mid-Prairie - Class 2A - District 2A-6

93

Receptions

1
Alec Wick, JRWR/CB, #10

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

79
2
Kendrick Watkins-Hogue, JRWR/CB, #4

Dubuque Senior - Class 4A - District 4A-3

64
2
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

64
4
Cael Kuboushek, JRWR/CB, #2

South Winneshiek - Class A - District A-4

63
5
Blake Stewart, JRWR/DE, #25

Albia - Class 2A - District 2A-6

60

Receiving Yards Per Catch

1
Kaleb Sternhagen, JRRB/CB, #46

HLV - Class 8-Player - District 8-4

65.0
2
Peyton Sales, JRWR/CB, #3

Centerville - Class 2A - District 2A-8

57.0
3
Carter Severson, JRRB/CB, #21

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

54.0
4
Dustin George, JR#5

Interstate 35 - Class 1A - District 1A-7

49.3
5
Reed Beecher, JRWR, #83

Dowling Catholic - Class 4A - District 4A-1

47.0

Reception Longest For TD

1
Colton Borst, JRWR/S, #1

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

97
2
Spencer Mooberry, JRRB/CB, #2

Osage - Class 1A - District 1A-3

95
3
Dustin George, JR#5

Interstate 35 - Class 1A - District 1A-7

91
4
Dante Hansen, JRWR/S, #8

Sioux City North - Class 4A - District 4A-1

90
5
Brodie Kresser, JRWR/S, #2

Jesup - Class 1A - District 1A-6

89

Tackles Solo

1
Hudson Felkey, JRDE/RB, #22

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

81
2
Zach Twedt, JRRB/S, #26

Roland-Story - Class 2A - District 2A-7

80
3
Gauge Mitchell, JROT/DE, #61

East Union - Class 8-Player - District 8-6

77
3
Caleb Bacon, JROG/LB, #55

Lake Mills - Class 1A - District 1A-3

77
3
Kade Dunkin, JRWR/CB, #2

Twin Cedars - Class 8-Player - District 8-5

77

Total Tackles For Loss

1
Parker Olson, JRDE/WR, #7

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

23.0
2
Nolan Smiley, JROG/DE, #11

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

22.5
3
Jeff Bowie, JROT/DE, #62

West Branch - Class 1A - District 1A-4

22.0
4
Caleb Bacon, JROG/LB, #55

Lake Mills - Class 1A - District 1A-3

21.5
4
Kody Huisman, JRDT/OT, #50

Pella - Class 3A - District 3A-7

21.5

Interception Return Yards

1
Brady Duwa, JRRB/S, #34

Sigourney-Keota - Class 1A - District 1A-5

192
2
Worth Henry, JRCB/WR, #5

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-7

187
3
Brayden Wollan, JR#23

Underwood - Class 1A - District 1A-9

162
4
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

155
5
Tucker Langenberg, JRLB/RB, #6

Urbandale - Class 4A - District 4A-7

145

Interceptions Returned For TD

1
Brayden Wollan, JR#23

Underwood - Class 1A - District 1A-9

3
2
Jaden Penning, JRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

2
2
Ethan Klocke, JRFB/LB, #25

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

2
2
Max Beminio, JRRB/LB, #3

Belmond-Klemme - Class A - District A-3

2
2
Parker Rochford, JRQB/S, #14

Edgewood-Colesburg - Class A - District A-5

2

Fumble Return Yards

1
Josh Wallington, JROG/DT, #60

Mid-Prairie - Class 2A - District 2A-6

98
2
Hunter Jones, JRCB/WR, #17

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-7

95
3
Jeff Bowie, JROT/DE, #62

West Branch - Class 1A - District 1A-4

93
4
Carter Markham, JRQB/S, #7

North Scott - Class 3A - District 3A-5

82
5
Chance Lecy, JROG/LB, #28

Murray - Class 8-Player - District 8-6

74

Fumble Longest For TD

1
Josh Wallington, JROG/DT, #60

Mid-Prairie - Class 2A - District 2A-6

98
2
Hunter Jones, JRCB/WR, #17

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-7

95
3
Jeff Bowie, JROT/DE, #62

West Branch - Class 1A - District 1A-4

93
4
Carter Markham, JRQB/S, #7

North Scott - Class 3A - District 3A-5

82
5
Chance Lecy, JROG/LB, #28

Murray - Class 8-Player - District 8-6

74

Kickoffs

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

91
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

80
3
Matt Ronan, JROT/DE, #71

Waukon - Class 2A - District 2A-4

77
4
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

75
4
Jackson Wray, JRRB/LB, #6

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

75

Kickoff Yards

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

4529
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

4106
3
David Clausen, JRK/S, #6

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

3725
4
Zac Stout, JR#4

Washington - Class 3A - District 3A-6

3401
5
Jackson Wray, JRRB/LB, #6

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

3214

Kickoff Touchbacks

1
Josue Ramirez, JR#55

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

31
2
David Fisher, JRWR/CB, #19

Albia - Class 2A - District 2A-6

29
3
Arvin Garcia, JRK/P, #24

Des Moines Roosevelt - Class 4A - District 4A-2

28
4
Marshall Van DeVegte, JRWR/K, #16

Central City - Class 8-Player - District 8-3

24
5
Blake Brocka, JRFB/LB, #44

Tripoli - Class 8-Player - District 8-2

22

Punts

1
Kody VanEngelenburg, JR#19

Sumner-Fredericksburg - Class 1A - District 1A-3

50
2
Connor Drew, JRQB, #5

Ballard - Class 3A - District 3A-8

46
3
Jacob Cross, JRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-3

44
4
Uriel Martinez, JRTE/LB, #4

South Tama - Class 3A - District 3A-7

43
5
Arvin Garcia, JRK/P, #24

Des Moines Roosevelt - Class 4A - District 4A-2

41

Punt Yards

1
Kody VanEngelenburg, JR#19

Sumner-Fredericksburg - Class 1A - District 1A-3

1734
2
Jacob Cross, JRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-3

1689
3
Connor Drew, JRQB, #5

Ballard - Class 3A - District 3A-8

1533
4
Arvin Garcia, JRK/P, #24

Des Moines Roosevelt - Class 4A - District 4A-2

1501
5
Ryan Mace, JRQB/S, #4

Pella - Class 3A - District 3A-7

1468

Punt Yards Per

1
Anthony Smith, JRRB/WR, #15

East Union - Class 8-Player - District 8-6

52.0
2
Austin Campanella, JRTE/DE, #12

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

49.0
2
Carson Pariseau, JRRB/LB, #23

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

49.0
4
Brady Wiggs, JRFB/LB, #22

West Monona - Class A - District A-10

48.0
5
Dylan Meyer, JRRB/DE, #15

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

47.0

Kickoff Returns

1
Levi Mogler, JRTE/CB, #21

West Bend-Mallard - Class 8-Player - District 8-1

29
2
Ethan Kupka, JRRB/CB, #7

HLV - Class 8-Player - District 8-4

28
2
Payton Vest, JRRB/S, #2

South Tama - Class 3A - District 3A-7

28
4
Dante Hansen, JRWR/S, #8

Sioux City North - Class 4A - District 4A-1

24
4
Alex Koppes, JRQB/CB, #15

Springville - Class 8-Player - District 8-3

24

Kickoff Return Yards

1
Payton Vest, JRRB/S, #2

South Tama - Class 3A - District 3A-7

642
2
Levi Mogler, JRTE/CB, #21

West Bend-Mallard - Class 8-Player - District 8-1

596
3
Ethan Kupka, JRRB/CB, #7

HLV - Class 8-Player - District 8-4

558
4
Colby Sawvell, JR#13

Wilton - Class 1A - District 1A-5

460
5
Spencer DeMean, JRRB/CB, #22

Springville - Class 8-Player - District 8-3

459

Kickoff Yards Per Return

1
Shaun Hemming, JRWR/CB, #5

Pella - Class 3A - District 3A-7

96.0
2
Carson Elbers, JR#25

Western Christian - Class 1A - District 1A-1

50.5
3
Dominic Reidburn, JRWR/CB, #5

Des Moines East - Class 4A - District 4A-6

49.0
3
Harrison Sellars, JRTE/LB, #4

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

49.0
5
Carson Pariseau, JRRB/LB, #23

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

47.5

Kickoff Returns For TD

1
Eli Morris, JRRB/LB, #23

Bedford - Class 8-Player - District 8-7

3
2
Tegan Bock, JR#4

Boone - Class 3A - District 3A-2

2
2
Kolton Murphy, JRLB/RB, #27

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

2
2
Ethan Olivas, JR#3

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A - District 2A-6

2
2
Harrison Sellars, JRTE/LB, #4

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

2

Kickoff Return Longest For TD

1
Aaron Smith, JRCB/RB, #5

Waukee - Class 4A - District 4A-6

99
2
Tegan Bock, JR#4

Boone - Class 3A - District 3A-2

97
3
Simon Weitz, JRWR/CB, #26

Assumption - Class 3A - District 3A-5

96
3
Deavin Hilson, JRLB/RB, #22

Des Moines North - Class 4A - District 4A-7

96
3
Josh Darbyshire, JRRB/S, #4

Mediapolis - Class 1A - District 1A-5

96

Punt Returns

1
Sam Petersen, JRS, #11

Ballard - Class 3A - District 3A-8

36
2
Colten Woltman, JRWR/S, #1

Cherokee Washington - Class 1A - District 1A-9

27
3
Carter Markham, JRQB/S, #7

North Scott - Class 3A - District 3A-5

24
4
Abraham Dirkx, JRRB/LB, #8

Carroll - Class 3A - District 3A-2

22
5
Joe Morrison, JRCB, #21

Waukee - Class 4A - District 4A-6

20

Punt Return Yards

1
Owen Donovan, JR#17

Highland - Class A - District A-6

299
2
Joe Morrison, JRCB, #21

Waukee - Class 4A - District 4A-6

284
3
Sid Schaaf, JRWR/CB, #21

Treynor - Class 1A - District 1A-9

282
4
Jaden Penning, JRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

267
5
Josh Darbyshire, JRRB/S, #4

Mediapolis - Class 1A - District 1A-5

229

Punt Yards Per Return

1
Griffin Mears, JRCB, #1

Wapello - Class 1A - District 1A-5

89.0
2
Karson Sharar, JRRB/LB, #14

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-3

75.0
3
Davion Wilson, JRWR/CB, #2

Woodward Academy - Class 1A - District 1A-7

58.0
4
Aidan Nelson, JR#9

West Central - Class 8-Player - District 8-3

52.0
5
Jaden Heller, JRRB/LB, #21

Okoboji - Class 2A - District 2A-1

49.0

Punt Returns For TD

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

2
1
Ryan Cole, JRRB/CB, #8

Saint Ansgar - Class A - District A-4

2
1
Sam Rallis, JRWR/CB, #25

St. Albert - Class A - District A-9

2
1
Conner Piehl, JRWR/CB, #20

Tripoli - Class 8-Player - District 8-2

2
1
Joe Morrison, JRCB, #21

Waukee - Class 4A - District 4A-6

2

Punt Return Longest For TD

1
Griffin Mears, JRCB, #1

Wapello - Class 1A - District 1A-5

89
2
Karson Sharar, JRRB/LB, #14

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-3

75
3
Joe Morrison, JRCB, #21

Waukee - Class 4A - District 4A-6

71
4
Davion Wilson, JRWR/CB, #2

Woodward Academy - Class 1A - District 1A-7

70
5
Kevin Egeland, JRWR/CB, #2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

66

Field Goals Made

1
Jacob Cross, JRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-3

7
1
Cael Fiderlein, JRWR, #10

West Branch - Class 1A - District 1A-4

7
3
Owen Smith, JR#89

Iowa City West - Class 4A - District 4A-4

6
3
Sam Wilber, JRK/LB, #10

St. Albert - Class A - District A-9

6
5
Landon Peterson, JR#40

Central DeWitt - Class 3A - District 3A-5

5

Field Goal Attempts

1
Jacob Cross, JRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-3

10
1
Sam Wilber, JRK/LB, #10

St. Albert - Class A - District A-9

10
3
Owen Smith, JR#89

Iowa City West - Class 4A - District 4A-4

9
4
Jackson Wray, JRRB/LB, #6

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

8
4
Carter Diebold, JRRB/LB, #48

Xavier - Class 3A - District 3A-4

8

Field Goal Percent

1
Jordan Brown, JROT/DE, #58

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

100%
1
Seth Moore, JRK, #19

Cedar Rapids Washington - Class 4A - District 4A-5

100%
1
Alex Stogdill, JRK/P, #27

Council Bluffs Lincoln - Class 4A - District 4A-7

100%
1
Isaac Griffiths, JRWR/CB, #4

Davenport North - Class 4A - District 4A-4

100%
1
Jake Calvert, JRK/P, #18

Dowling Catholic - Class 4A - District 4A-1

100%

Field Goal Longest

1
Owen Smith, JR#89

Iowa City West - Class 4A - District 4A-4

51
2
Sam Wilber, JRK/LB, #10

St. Albert - Class A - District A-9

48
3
Jake Calvert, JRK/P, #18

Dowling Catholic - Class 4A - District 4A-1

42
4
Jacob Cross, JRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-3

41
4
Marshall Van DeVegte, JRWR/K, #16

Central City - Class 8-Player - District 8-3

41

PATs Made

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

61
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

60
3
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

59
4
Caden Wareham, JRWR/CB, #86

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

49
4
David Clausen, JRK/S, #6

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

49

PAT Attempts

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

70
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

66
3
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

60
4
Caden Wareham, JRWR/CB, #86

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

58
5
Jake Calvert, JRK/P, #18

Dowling Catholic - Class 4A - District 4A-1

54

PAT Points

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

61
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

60
3
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

59
4
Caden Wareham, JRWR/CB, #86

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

49
4
David Clausen, JRK/S, #6

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

49

Two Point Conversions

1
Will Bushbaum, JRQB/S, #1

Rockford - Class 8-Player - District 8-2

15
2
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

14
2
Taurice Grant, JRWR/CB, #1

Meskwaki Settlement - Class 8-Player - District 8-5

14
4
Dustin Plendl, JROG/LB, #14

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

13
5
Trey Lashbrook, JRWR/S, #5

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

12

Two Point Conversion Points

1
Will Bushbaum, JRQB/S, #1

Rockford - Class 8-Player - District 8-2

30
2
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

28
2
Taurice Grant, JRWR/CB, #1

Meskwaki Settlement - Class 8-Player - District 8-5

28
4
Dustin Plendl, JROG/LB, #14

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

26
5
Trey Lashbrook, JRWR/S, #5

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

24