Football 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

31
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

26
3
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

19
4
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

16
5
Garrett Schmidt, SRRB/LB, #10

Algona - Class 2A - District 2A-2

11

Passing TDs

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

19
2
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

14
3
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

9
4
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

8
5
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

6

Rushing TDs

1
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

24
2
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

15
3
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

12
4
Garrett Schmidt, SRRB/LB, #10

Algona - Class 2A - District 2A-2

11
5
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

8

Receiving TDs

1
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

8
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

6
2
Matt Christensen, JRQB/CB, #4

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

6
4
Mateo Martinez, JR#2

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

5
4
Kolson Kruse, SOQB/S, #11

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

5

All Purpose Yards

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2737
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

1715
3
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

1604
4
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

1403
5
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1042

Passing Yards

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2067
2
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

1484
3
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

871
4
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

850
5
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

497

Rushing Yards

1
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

1422
2
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

960
3
Garrett Schmidt, SRRB/LB, #10

Algona - Class 2A - District 2A-2

740
4
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

711
5
Isaac Knutson, JRRB/CB, #23

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

702

Receiving Yards

1
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

814
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

708
3
Dillon Fine, JRRB/LB, #2

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

379
4
Matt Christensen, JRQB/CB, #4

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

371
5
Caleb Oolman, JRWR/CB, #7

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

347

Total Tackles

1
Keegan Brown, SROG/LB, #56

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

93.0
2
Cole Lewis, SROG/DT, #75

Algona - Class 2A - District 2A-2

76.5
3
Max Carney, JRRB/LB, #5

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

64.5
4
Sam Umbarger, SRTE/LB, #11

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

62.0
5
Brice Pratt, SRWR/LB, #29

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

60.5

Total Sacks

1
Aaron Graves, SOOT/DE, #68

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

10.0
2
Cole Lewis, SROG/DT, #75

Algona - Class 2A - District 2A-2

7.0
2
Max Carney, JRRB/LB, #5

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

7.0
4
Sam Umbarger, SRTE/LB, #11

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

6.5
5
Andrew Hamilton, SRC/DE, #50

Algona - Class 2A - District 2A-2

6.0

Interceptions

1
Sam Umbarger, SRTE/LB, #11

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

4
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

3
2
Isaac Knutson, JRRB/CB, #23

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

3
2
Caleb Oolman, JRWR/CB, #7

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

3
5
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

2

Fumble Recoveries

1
Landon Miner, JROG/DE, #58

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

4
2
Kevin Meyers, JRWR/S, #12

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

3
3
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

2
3
James Wartick, JRTE/DE, #85

Algona - Class 2A - District 2A-2

2
3
Kevin Egeland, JRWR/CB, #2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

2

Offensive Touchdowns

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

31
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

24
3
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

19
4
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

15
5
Garrett Schmidt, SRRB/LB, #10

Algona - Class 2A - District 2A-2

11

Offensive Yards

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2737
2
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

1604
3
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

1422
4
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1042
5
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

960

Defensive Touchdowns

1
Matt Christensen, JRQB/CB, #4

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1
1
Luke Kollasch, SRTE/DE, #42

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1
1
Isaac Knutson, JRRB/CB, #23

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

1
1
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

1
1
Carter Lane, SRWR/CB, #20

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

1

Passing Completions

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

154
2
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

85
3
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

54
4
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

53
5
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

41

Passing Attempts

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

244
2
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

143
3
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

114
4
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

104
5
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

96

Passing Yards Per Completion

1
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

17.5
2
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

16.4
3
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

15.7
4
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

13.4
5
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

12.1

Passing Quarterback Rating

1
Tyler Manske, SOQB/CB, #3

Algona - Class 2A - District 2A-2

146.6
2
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

134.3
3
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

120.6
4
Ryan Schiltz, SOQB/CB, #6

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

110.7
5
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

86.2

Rushing Attempts

1
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

169
2
Joe Pringnitz, JRFB/LB, #22

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

157
3
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

140
4
Lathe Muench, SOTE/LB, #42

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

134
5
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

112

Rushing Yards Per Carry

1
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

12.7
2
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

10.8
3
Darin Christians, SRRB/LB, #20

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

9.5
4
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

8.7
5
Dillon Fine, JRRB/LB, #2

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

8.6

Rushing Longest For TD

1
Isaac Knutson, JRRB/CB, #23

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

83
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

80
3
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

78
4
Garrett Schmidt, SRRB/LB, #10

Algona - Class 2A - District 2A-2

71
5
Weston Shasteen, SRRB/LB, #32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

65

Receptions

1
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

51
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

35
3
Caleb Oolman, JRWR/CB, #7

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

27
4
Mateo Martinez, JR#2

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

19
4
Matt Christensen, JRQB/CB, #4

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

19

Receiving Yards Per Catch

1
Neven Foss, FR#4

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

30.0
2
Darin Christians, SRRB/LB, #20

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

28.0
3
Kolson Kruse, SOQB/S, #11

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

26.4
4
Sam Umbarger, SRTE/LB, #11

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

21.3
5
Mason Carr, SRTE/LB, #43

Algona - Class 2A - District 2A-2

21.0

Reception Longest For TD

1
Daryl Jensen, SOWR/CB, #5

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

80
1
Kolson Kruse, SOQB/S, #11

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

80
3
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

78
4
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

68
5
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

59

Tackles Solo

1
Keegan Brown, SROG/LB, #56

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

80
2
Max Carney, JRRB/LB, #5

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

56
3
Brice Pratt, SRWR/LB, #29

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

54
4
Landon Miner, JROG/DE, #58

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

52
5
Cole Whiting, JRRB/LB, #26

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

48

Total Tackles For Loss

1
Dalton Graff, SRWR/DE, #8

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

15.5
2
Max Carney, JRRB/LB, #5

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

15.0
3
Landon Miner, JROG/DE, #58

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

14.0
4
Sam Umbarger, SRTE/LB, #11

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

13.0
4
Keegan Bradley, JROG/DE, #71

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

13.0

Interception Return Yards

1
Caleb Oolman, JRWR/CB, #7

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

97
2
Isaac Knutson, JRRB/CB, #23

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

69
3
Carter Lane, SRWR/CB, #20

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

64
4
Chase Swieter, SRTE/DE, #35

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

45
5
Keegan Brown, SROG/LB, #56

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

44

Interceptions Returned For TD

1
Matt Christensen, JRQB/CB, #4

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1
1
Isaac Knutson, JRRB/CB, #23

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

1
1
Carter Lane, SRWR/CB, #20

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

1
1
Chase Swieter, SRTE/DE, #35

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

1
1
Caleb Oolman, JRWR/CB, #7

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

1

Fumble Return Yards

1
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

46
2
Ben Schmitz, SRC/DE, #52

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

20
3
Luke Kollasch, SRTE/DE, #42

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

15
4
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
4
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Fumble Longest For TD

1
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

46
2
Ben Schmitz, SRC/DE, #52

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

20
3
Luke Kollasch, SRTE/DE, #42

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

15
4
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
4
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Kickoffs

1
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

84
2
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

58
3
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

26
4
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

24
5
Chase Swieter, SRTE/DE, #35

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

21

Kickoff Yards

1
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

3817
2
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2450
3
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

1279
4
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1161
5
Kevin Meyers, JRWR/S, #12

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

951

Kickoff Touchbacks

1
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

12
2
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

10
3
Kevin Meyers, JRWR/S, #12

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

3
4
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

2
4
Chase Swieter, SRTE/DE, #35

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

2

Punts

1
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

43
2
Kain Nelson, JR#67

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

40
3
Weston Shasteen, SRRB/LB, #32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

37
4
Noah Nelson, JRWR/CB, #2

Algona - Class 2A - District 2A-2

30
5
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

27

Punt Yards

1
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

1413
2
Weston Shasteen, SRRB/LB, #32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1305
3
Kain Nelson, JR#67

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

1291
4
Noah Nelson, JRWR/CB, #2

Algona - Class 2A - District 2A-2

1085
5
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

997

Punt Yards Per

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

36.9
2
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

36.6
3
Noah Nelson, JRWR/CB, #2

Algona - Class 2A - District 2A-2

36.2
4
Weston Shasteen, SRRB/LB, #32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

35.3
5
Hunter Kruse, SRQB/S, #12

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

32.9

Kickoff Returns

1
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

21
2
Mateo Martinez, JR#2

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

19
3
Carter Lane, SRWR/CB, #20

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

14
4
Daryl Jensen, SOWR/CB, #5

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

12
5
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

10

Kickoff Return Yards

1
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

339
2
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

324
3
Mateo Martinez, JR#2

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

291
3
Daryl Jensen, SOWR/CB, #5

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

291
5
Carter Lane, SRWR/CB, #20

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

265

Kickoff Yards Per Return

1
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

32.4
2
Daryl Jensen, SOWR/CB, #5

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

24.3
3
Matt Christensen, JRQB/CB, #4

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

23.0
4
Weston Shasteen, SRRB/LB, #32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

22.5
5
Neven Foss, FR#4

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

20.5

Kickoff Returns For TD

1
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2
2
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
2
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
2
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
2
Mason Carr, SRTE/LB, #43

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Kickoff Return Longest For TD

1
Joe Stein, SRRB/CB, #22

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

86
2
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
2
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
2
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
2
Mason Carr, SRTE/LB, #43

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Punt Returns

1
Kevin Egeland, JRWR/CB, #2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

10
1
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

10
3
Carter Lane, SRWR/CB, #20

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

9
4
Noah Nelson, JRWR/CB, #2

Algona - Class 2A - District 2A-2

8
4
Mateo Martinez, JR#2

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

8

Punt Return Yards

1
Kevin Egeland, JRWR/CB, #2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

196
2
Daryl Jensen, SOWR/CB, #5

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

139
3
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

136
4
Carter Lane, SRWR/CB, #20

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

124
5
Jared Shaw, SRRB/S, #2

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

104

Punt Yards Per Return

1
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

45.3
2
Isaac Knutson, JRRB/CB, #23

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

45.0
3
Jack Latham, SOWR/CB, #19

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

28.0
4
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

26.5
5
Kevin Egeland, JRWR/CB, #2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

19.6

Punt Returns For TD

1
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

2
2
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

1
2
Kevin Egeland, JRWR/CB, #2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1
4
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
4
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Punt Return Longest For TD

1
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

70
2
Kevin Egeland, JRWR/CB, #2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

66
3
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

12
4
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
4
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Field Goals Made

1
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

2
2
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1
2
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

1
4
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
4
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Field Goal Attempts

1
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

4
2
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

2
3
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

1
3
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

1
5
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

Field Goal Percent

1
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

100%
1
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

100%
3
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

50.0%
4
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

0.0%

Field Goal Longest

1
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

28
2
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

27
3
Hunter Anderson, JROG/LB, #54

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
3
Monte Bawden, SRRB/S, #35

Algona - Class 2A - District 2A-2

0
3
Elliot Berkland, SRRB/LB, #41

Algona - Class 2A - District 2A-2

0

PATs Made

1
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

57
2
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

32
3
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

23
4
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

9
5
Chase Swieter, SRTE/DE, #35

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

8

PAT Attempts

1
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

66
2
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

40
3
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

29
4
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

14
5
Chase Swieter, SRTE/DE, #35

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

11

PAT Points

1
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

57
2
Max Bower, JRK/K, #34

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

32
3
Landon Dalbeck, SRQB/CB, #10

Garner Hayfield Ventura - Class 2A - District 2A-2

23
4
Aldo Alvarado, SRWR/CB, #3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - District 2A-2

9
5
Chase Swieter, SRTE/DE, #35

Southeast Valley - Class 2A - District 2A-2

8

Two Point Conversions

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

3
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

2
2
Shane Conlon, JR#9

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

2
2
Kain Nelson, JR#67

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

2
2
Riley Reynolds, SOFB/LB, #32

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

2

Two Point Conversion Points

1
Brent Scott, JRQB/LB, #13

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

6
2
Wyatt Wegener, SRRB/CB, #4

Algona - Class 2A - District 2A-2

4
2
Shane Conlon, JR#9

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

4
2
Kain Nelson, JR#67

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - District 2A-2

4
2
Riley Reynolds, SOFB/LB, #32

Spirit Lake - Class 2A - District 2A-2

4