Football 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

43
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

40
3
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

38
4
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

35
5
Kadin Bennett, SRQB/CB, #86

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

33

Passing TDs

1
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

31
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

27
2
Keygan Day, SR#1

Stanton - Class 8-Player - District 8-7

27
4
Kadin Bennett, SRQB/CB, #86

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

26
5
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

23

Rushing TDs

1
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

28
2
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

25
3
Seth Malcom, JR#8

Fremont-Mills - Class 8-Player - District 8-7

23
4
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

20
4
Jeffrey Eagle, SR#22

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

20

Receiving TDs

1
Cole Watts, JRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

17
2
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

16
3
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

14
4
Brock Leaders, SR#5

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

12
5
Isaac Ihnen, SRWR/LB, #13

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

11

All Purpose Yards

1
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

2711
2
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

2237
3
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

2213
4
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

2205
5
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

2203

Passing Yards

1
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

1950
2
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

1775
3
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

1712
4
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

1553
5
Keygan Day, SR#1

Stanton - Class 8-Player - District 8-7

1502

Rushing Yards

1
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

1826
2
Jeffrey Eagle, SR#22

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

1401
3
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

1328
4
Seth Malcom, JR#8

Fremont-Mills - Class 8-Player - District 8-7

1235
5
Caleb Swalla, SRRB/LB, #33

Earlham - Class A - District A-9

1213

Receiving Yards

1
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

1104
2
Brock Leaders, SR#5

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

957
3
Cole Watts, JRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

920
4
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

779
5
Blake Stewart, JRWR/DE, #25

Albia - Class 2A - District 2A-6

711

Total Tackles

1
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

104.0
2
Tanner Cormeny, JRQB/LB, #32

Moravia - Class 8-Player - District 8-6

81.5
3
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

74.0
4
Justin Garcia, SR#14

West Central Valley - Class 1A - District 1A-8

72.5
5
Cale Yoder, SROG/LB, #63

Lone Tree - Class 8-Player - District 8-4

71.5

Total Sacks

1
Tanner Eilts, SROG/DE, #52

Hinton - Class A - District A-1

11.0
2
Jake Kennedy, JR#3

Dunkerton - Class 8-Player - District 8-2

8.5
3
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

8.0
3
Ethan Steffensen, SROG/DT, #55

CAM - Class 8-Player - District 8-8

8.0
5
Iziek Soper, JRTE/DE, #77

Midland - Class 8-Player - District 8-3

7.5

Interceptions

1
Mason Merfeld, JRWR/S, #2

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

8
2
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

7
3
Jacob Holste, SRTE/S, #20

CAM - Class 8-Player - District 8-8

6
3
Brevin Wilson, JRWR/CB, #9

Mount Pleasant - Class 3A - District 3A-6

6
3
Tyler Towne, JRWR/S, #21

River Valley - Class 8-Player - District 8-1

6

Fumble Recoveries

1
Kolby Micetich, SRRB/LB, #17

Centerville - Class 2A - District 2A-8

18
2
Dallas Clark, SOQB/LB, #7

Twin Cedars - Class 8-Player - District 8-5

5
3
Kale Pevestorf, JR#51

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

4
3
Hudson Felkey, JRDE/RB, #22

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

4
3
Leland Evans, JRLB/RB, #4

Oskaloosa - Class 3A - District 3A-7

4

Offensive Touchdowns

1
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

43
2
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

40
3
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

37
4
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

35
5
Keygan Day, SR#1

Stanton - Class 8-Player - District 8-7

33

Offensive Yards

1
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

2547
2
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

2213
3
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

2205
4
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

2203
5
Keygan Day, SR#1

Stanton - Class 8-Player - District 8-7

2002

Defensive Touchdowns

1
Jaden Penning, JRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

2
1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

2
1
Levi Exline, SRLB/RB, #91

East Union - Class 8-Player - District 8-6

2
1
Xavier Hayes, SRCB/WR, #21

Greene County - Class 2A - District 2A-9

2
1
Peyton Boozell, SRWR/S, #9

Indianola - Class 4A - District 4A-6

2

Passing Completions

1
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

139
2
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

114
3
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

111
4
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

108
5
Blake Chance, JRQB/S, #4

Albia - Class 2A - District 2A-6

107

Passing Attempts

1
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

236
2
Tate Westhoff, SRQB/LB, #12

LeMars - Class 3A - District 3A-1

201
3
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

196
4
Brody Tuttle, FR#13

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

195
5
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

194

Passing Yards Per Completion

1
Connor Grinstead, SO#14

Highland - Class A - District A-6

23.1
2
Graden Arnold, SR#1

Chariton - Class 2A - District 2A-8

22.7
3
Kyle Koppes, SRQB/CB, #9

Springville - Class 8-Player - District 8-3

22.1
4
Mitch Randall, SRQB, #4

Waukee - Class 4A - District 4A-6

20.9
5
Jase Bauer, JRQB, #8

Ankeny - Class 4A - District 4A-1

20.5

Passing Quarterback Rating

1
Jase Bauer, JRQB, #8

Ankeny - Class 4A - District 4A-1

175.7
2
Cam Miller, SRQB/S, #4

Solon - Class 3A - District 3A-6

172.2
3
Mitch Randall, SRQB, #4

Waukee - Class 4A - District 4A-6

166.0
4
Drew Sonnenberg, SRQB/S, #7

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

164.6
5
Max White, JRQB/S, #5

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

157.8

Rushing Attempts

1
Jeffrey Eagle, SR#22

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

225
2
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

170
3
Lawson Losee, SO#2

Riceville - Class 8-Player - District 8-2

165
4
Cale Anthony, SRRB/LB, #5

Pleasantville - Class 1A - District 1A-7

157
5
Jalen Meyer, SRRB/LB, #19

Aplington-Parkersburg - Class 1A - District 1A-3

156

Rushing Yards Per Carry

1
Aaron Blom, SRQB/CB, #3

Oskaloosa - Class 3A - District 3A-7

83.0
2
Zach Schwarte, SRWR/LB, #9

Albia - Class 2A - District 2A-6

68.0
3
Matt Kerber, FRRB/S, #23

Van Meter - Class 1A - District 1A-8

61.0
4
Talon Reidel, SRWR/CB, #84

Bedford - Class 8-Player - District 8-7

59.0
5
Rashard Hernandez-Duncan, SRCB/WR, #2

Des Moines Lincoln - Class 4A - District 4A-1

54.0

Rushing Longest For TD

1
Kole Telford, SRRB/S, #5

Central Lyon - Class 2A - District 2A-1

98
1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

98
3
Tristan Wilson, SRRB/S, #22

South O'Brien - Class A - District A-1

97
3
Logan Meyer, SRRB/LB, #1

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

97
5
Logan Schmitt, SRQB/CB, #9

Independence - Class 3A - District 3A-3

95

Receptions

1
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

68
2
Brock Leaders, SR#5

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

56
3
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

51
4
Cole Watts, JRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

48
5
Aisea Toki, SRWR/LB, #8

LeMars - Class 3A - District 3A-1

47

Receiving Yards Per Catch

1
Tate Hagen, SRRB/LB, #23

West Hancock - Class A - District A-3

79.0
2
Cormick Currans, SOS/RB, #4

GTRA - Class A - District A-3

78.0
3
Jonah Fritz, SRRB/LB, #27

West Burlington - Class 2A - District 2A-5

67.0
4
Kaleb Sternhagen, JRRB/CB, #46

HLV - Class 8-Player - District 8-4

65.0
5
Fischer Ohrt, SR#10

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

57.0

Reception Longest For TD

1
Nick Danielson, SRWR/CB, #5

Clear Lake - Class 2A - District 2A-3

99
2
Reece Martin, SRWR/CB, #3

Des Moines Lincoln - Class 4A - District 4A-1

95
3
Dominick DiCesare, SRWR/LB, #6

Martensdale-St Marys - Class A - District A-8

93
4
Isaiah Dameron, SRRB, #13

Des Moines East - Class 4A - District 4A-6

90
4
Peyton Boozell, SRWR/S, #9

Indianola - Class 4A - District 4A-6

90

Tackles Solo

1
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

69
2
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

63
3
Gauge Mitchell, JROT/DE, #61

East Union - Class 8-Player - District 8-6

60
4
Tanner Cormeny, JRQB/LB, #32

Moravia - Class 8-Player - District 8-6

53
5
Kade Dunkin, JRWR/CB, #2

Twin Cedars - Class 8-Player - District 8-5

52

Total Tackles For Loss

1
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

21.5
2
Bryce Vandelune, SROT/LB, #52

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

18.5
3
Cade Tenold, SO#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

18.0
4
Jordan Kriegel, SRRB/LB, #32

BGM - Class A - District A-6

17.5
4
Cale Yoder, SROG/LB, #63

Lone Tree - Class 8-Player - District 8-4

17.5

Interception Return Yards

1
Worth Henry, JRCB/WR, #5

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-7

187
2
Peyton Boozell, SRWR/S, #9

Indianola - Class 4A - District 4A-6

155
3
Grant Henderson, SRS/WR, #7

Iowa City West - Class 4A - District 4A-4

142
4
Brayden Wollan, JR#23

Underwood - Class 1A - District 1A-9

136
5
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

132

Interceptions Returned For TD

1
Jaden Penning, JRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

2
1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

2
1
Levi Exline, SRLB/RB, #91

East Union - Class 8-Player - District 8-6

2
1
Xavier Hayes, SRCB/WR, #21

Greene County - Class 2A - District 2A-9

2
1
Peyton Boozell, SRWR/S, #9

Indianola - Class 4A - District 4A-6

2

Fumble Return Yards

1
Josh Wallington, JROG/DT, #60

Mid-Prairie - Class 2A - District 2A-6

98
2
Hunter Jones, JRCB/WR, #17

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-7

95
2
Thor Maakestad, SRWR/CB, #1

Osage - Class 1A - District 1A-3

95
4
Treyton Cacek, SRRB/LB, #16

GTRA - Class A - District A-3

93
4
Jeff Bowie, JROT/DE, #62

West Branch - Class 1A - District 1A-4

93

Fumble Longest For TD

1
Josh Wallington, JROG/DT, #60

Mid-Prairie - Class 2A - District 2A-6

98
2
Hunter Jones, JRCB/WR, #17

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-7

95
2
Thor Maakestad, SRWR/CB, #1

Osage - Class 1A - District 1A-3

95
4
Treyton Cacek, SRRB/LB, #16

GTRA - Class A - District A-3

93
4
Jeff Bowie, JROT/DE, #62

West Branch - Class 1A - District 1A-4

93

Kickoffs

1
Alexis Rodriquez, SR#53

Sheldon - Class 2A - District 2A-1

107
2
Reid Hinerichsen, SRDT/C, #55

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

60
3
Elijah Nymeyer, SRTE/CB, #10

Turkey Valley - Class 8-Player - District 8-3

58
4
Eli Thede, SRWR/CB, #22

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-5

55
4
Dawson Goetz, FRLB/TE, #11

New London - Class 8-Player - District 8-4

55

Kickoff Yards

1
Eli Thede, SRWR/CB, #22

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-5

2567
2
Reid Hinerichsen, SRDT/C, #55

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

2564
3
Elijah Nymeyer, SRTE/CB, #10

Turkey Valley - Class 8-Player - District 8-3

2437
4
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

2127
5
Ayden Hahn, SR#6

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

2125

Kickoff Touchbacks

1
Eli Thede, SRWR/CB, #22

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-5

40
2
David Fisher, JRWR/CB, #19

Albia - Class 2A - District 2A-6

29
3
Elijah Nymeyer, SRTE/CB, #10

Turkey Valley - Class 8-Player - District 8-3

25
4
Josue Ramirez, JR#55

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

23
5
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

21

Punts

1
Lucas Mitchell, SR#10

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

46
2
Quentin Schneider, SRWR/S, #3

Fort Madison - Class 3A - District 3A-6

33
3
Kolben Miller, SOQB/CB, #10

North Butler - Class 1A - District 1A-3

32
4
Ian Gill, SOLB/RB, #25

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

30
4
Francisco Alejo, SRP/K, #95

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

30

Punt Yards

1
Lucas Mitchell, SR#10

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

1351
2
Ian Gill, SOLB/RB, #25

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

1144
3
Francisco Alejo, SRP/K, #95

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

1067
4
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

1050
5
Quentin Schneider, SRWR/S, #3

Fort Madison - Class 3A - District 3A-6

1045

Punt Yards Per

1
Tanner Hagen, SRTE/LB, #33

West Hancock - Class A - District A-3

56.0
2
Anthony Smith, JRRB/WR, #15

East Union - Class 8-Player - District 8-6

52.0
3
Jacob Athen, SRWR/S, #4

Red Oak - Class 2A - District 2A-9

51.0
4
Zack Lasek, SR#50

Highland - Class A - District A-6

49.8
5
Ryan Neu, SRWR, #13

Valley - Class 4A - District 4A-7

49.5

Kickoff Returns

1
Seamus Poynton, SRRB/LB, #2

Solon - Class 3A - District 3A-6

36
2
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

28
3
Bernie Nelson, FR#2

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

27
4
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

26
5
Ryan Krpan, JRWR, #10

Melcher-Dallas - Class 8-Player - District 8-5

22

Kickoff Return Yards

1
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

518
2
Bernie Nelson, FR#2

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

496
3
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

438
4
Payton Vest, JRRB/S, #2

South Tama - Class 3A - District 3A-7

418
5
Anthony Stogdill, SRRB/CB, #5

Shenandoah - Class 2A - District 2A-9

385

Kickoff Yards Per Return

1
Shaun Hemming, JRWR/CB, #5

Pella - Class 3A - District 3A-7

96.0
2
Dayne Eckley, SRRB/LB, #4

Pekin - Class A - District A-6

85.0
3
Jamari Newson, SOWR/CB, #23

Iowa City High - Class 4A - District 4A-4

80.0
4
Owen Quinlan, SRWR/S, #2

Des Moines Christian - Class 2A - District 2A-8

77.0
5
Gavin Lorenzen, SRWR/S, #16

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

75.3

Kickoff Returns For TD

1
Anthony Stogdill, SRRB/CB, #5

Shenandoah - Class 2A - District 2A-9

3
2
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

2
2
Tegan Bock, JR#4

Boone - Class 3A - District 3A-2

2
2
Griffin Greiner, SOWR/S, #8

Cardinal - Class A - District A-6

2
2
Nic Duysen, SRTE/LB, #10

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

2

Kickoff Return Longest For TD

1
Carter Franzen, SRWR/CB, #27

Nevada - Class 2A - District 2A-7

99
1
Aaron Smith, JRCB/RB, #5

Waukee - Class 4A - District 4A-6

99
3
Keavian Hayes, FRWR/LB, #34

Sioux City West - Class 4A - District 4A-2

98
3
Josef Smith, SRRB/LB, #7

West Hancock - Class A - District A-3

98
3
Kaiden Cuevas, SRRB/CB, #24

Xavier - Class 3A - District 3A-4

98

Punt Returns

1
Sam Petersen, JRS, #11

Ballard - Class 3A - District 3A-8

16
2
Bryce Achenbach, SRWR/S, #7

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-7

14
3
Abraham Dirkx, JRRB/LB, #8

Carroll - Class 3A - District 3A-2

12
3
Joe Morrison, JRCB, #21

Waukee - Class 4A - District 4A-6

12
5
Grant Sturm, JRWR, #3

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

11

Punt Return Yards

1
Bryce Hall, SRWR/CB, #13

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

246
2
Jaden Penning, JRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

227
3
Owen Timmerman, SRWR/CB, #5

Mediapolis - Class 1A - District 1A-5

225
4
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

213
5
Tyler Pate, SRS, #1

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

194

Punt Yards Per Return

1
Griffin Mears, JRCB, #1

Wapello - Class 1A - District 1A-5

89.0
2
Tadyn Brown, FR#23

Clarinda - Class 1A - District 1A-8

78.0
3
Karson Sharar, JRRB/LB, #14

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-3

75.0
4
Davion Wilson, JRWR/CB, #2

Woodward Academy - Class 1A - District 1A-7

70.0
5
L.J. Henderson, SR#22

Camanche - Class 2A - District 2A-5

68.0

Punt Returns For TD

1
Tyler Pate, SRS, #1

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

2
1
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

2
1
Seth Juhl, SRRB/S, #24

Des Moines Christian - Class 2A - District 2A-8

2
1
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

2
1
Ryan Cole, JRRB/CB, #8

Saint Ansgar - Class A - District A-4

2

Punt Return Longest For TD

1
Griffin Mears, JRCB, #1

Wapello - Class 1A - District 1A-5

89
2
Caleb Swalla, SRRB/LB, #33

Earlham - Class A - District A-9

87
3
Tyler Pate, SRS, #1

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

82
4
Tadyn Brown, FR#23

Clarinda - Class 1A - District 1A-8

78
5
Karson Sharar, JRRB/LB, #14

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-3

75

Field Goals Made

1
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

7
2
Adam Wessels, SR#21

Dubuque Senior - Class 4A - District 4A-3

5
2
Michael Dunn, SRK/P, #49

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

5
4
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

4
4
Marshall Van DeVegte, JRWR/K, #16

Central City - Class 8-Player - District 8-3

4

Field Goal Attempts

1
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

9
2
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

8
3
Marshall Van DeVegte, JRWR/K, #16

Central City - Class 8-Player - District 8-3

7
4
Carson Pariseau, JRRB/LB, #23

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

6
4
Michael Dunn, SRK/P, #49

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

6

Field Goal Percent

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

100%
1
Reed Shea, SRCB, #13

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

100%
1
Garrett Pienkowski, JR#31

Carlisle - Class 3A - District 3A-8

100%
1
Elijah Lee, SOK, #18

Carroll - Class 3A - District 3A-2

100%
1
Caden Reinke, SRK, #44

Cascade - Class 1A - District 1A-4

100%

Field Goal Longest

1
Jaffer Murphy, SRK/P, #9

Marion - Class 3A - District 3A-4

55
2
Owen Smith, JR#89

Iowa City West - Class 4A - District 4A-4

51
3
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

47
4
Logan Sunvold, SR#26

Southeast Polk - Class 4A - District 4A-2

46
5
Adam Wessels, SR#21

Dubuque Senior - Class 4A - District 4A-3

44

PATs Made

1
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

33
2
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

31
2
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

31
4
Cade Tjaden, SRK, #3

Waukee - Class 4A - District 4A-6

28
5
Aiden Feldman, SRK, #1

Valley - Class 4A - District 4A-7

27

PAT Attempts

1
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

34
1
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

34
3
Reid Hinerichsen, SRDT/C, #55

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

32
4
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

31
4
Cade Nelson, SOWR/CB, #3

Southeast Warren - Class 8-Player - District 8-6

31

PAT Points

1
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

33
2
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

31
2
Kadince Kuesel, SOK, #31

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

31
4
Cade Tjaden, SRK, #3

Waukee - Class 4A - District 4A-6

28
5
Aiden Feldman, SRK, #1

Valley - Class 4A - District 4A-7

27

Two Point Conversions

1
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

16
2
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

14
3
Trey Lashbrook, JRWR/S, #5

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

12
3
Dustin Plendl, JROG/LB, #14

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

12
5
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

11

Two Point Conversion Points

1
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

32
2
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

28
3
Trey Lashbrook, JRWR/S, #5

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

24
3
Dustin Plendl, JROG/LB, #14

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

24
5
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

22