Football 2019-20
QuikStatsQuikStats Iowa

Touchdowns

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

70
1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

70
3
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

51
3
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

51
5
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

50

Passing TDs

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

49
2
Wyatt Pryor, SR#8

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

46
3
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

42
4
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

41
5
Kadin Bennett, SRQB/CB, #86

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

39

Rushing TDs

1
Thomas Even, SR#1

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

39
1
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

39
3
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

34
4
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

33
5
Harrison Bey-Buie, SRRB, #32

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

32

Receiving TDs

1
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

27
2
Isaac Ihnen, SRWR/LB, #13

Harris-Lake Park - Class 8-Player - District 8-1

21
2
Cole Watts, JRWR/CB, #5

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

21
2
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

21
5
Trey Shearer, JRWR/S, #10

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

19

All Purpose Yards

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

5062
2
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

4079
3
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

3939
4
Keygan Day, SR#1

Stanton - Class 8-Player - District 8-7

3367
5
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

3288

Passing Yards

1
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

3640
2
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

3546
3
Daniel Wright, SRQB, #9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

2997
4
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

2914
5
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

2826

Rushing Yards

1
Tate Hagen, SRRB/LB, #23

West Hancock - Class A - District A-3

2352
2
Caleb Swalla, SRRB/LB, #33

Earlham - Class A - District A-9

2325
3
Tristan Wilson, SRRB/S, #22

South O'Brien - Class A - District A-1

2295
4
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

2164
5
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

2095

Receiving Yards

1
Kade Lynott, SRRB/LB, #32

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

1594
2
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

1545
3
Jake Nieman, SRRB/CB, #2

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

1304
4
Brock Leaders, SR#5

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

1265
5
Alec Wick, JRWR/CB, #10

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

1161

Total Tackles

1
Noah Schroeder, SROG/LB, #43

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

158.5
2
Layne Pryor, JR#13

Woodbine - Class 8-Player - District 8-8

122.5
3
Zach Twedt, JRRB/S, #26

Roland-Story - Class 2A - District 2A-7

113.5
4
Justin McCunn, SRRB/LB, #21

Red Oak - Class 2A - District 2A-9

111.0
5
Gabe Heideman, JR#18

Dunkerton - Class 8-Player - District 8-2

108.5

Total Sacks

1
Skyler Waldschmitt, SRTE/LB, #24

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

18.5
2
Tanner Eilts, SROG/DE, #52

Hinton - Class A - District A-1

15.0
3
Ethan Steffensen, SROG/DT, #55

CAM - Class 8-Player - District 8-8

14.0
3
Kyle Nichols, SORB/DE, #42

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

14.0
5
Iziek Soper, JRTE/DE, #77

Midland - Class 8-Player - District 8-3

13.5

Interceptions

1
Tyler Olson, JRWR/S, #80

Webster City - Class 3A - District 3A-2

12
2
Caden Schrage, SRQB/S, #15

Northwood-Kensett - Class 8-Player - District 8-2

11
3
Jacob Holste, SRTE/S, #20

CAM - Class 8-Player - District 8-8

9
3
Brady Duwa, JRRB/S, #34

Sigourney - Class 1A - District 1A-5

9
3
Brock Galetich, JRRB/CB, #9

South Hamilton - Class 1A - District 1A-2

9

Fumble Recoveries

1
Kolby Micetich, SRRB/LB, #17

Centerville - Class 2A - District 2A-8

18
2
Dallas Clark, SOQB/LB, #7

Twin Cedars - Class 8-Player - District 8-5

7
3
Fischer Ohrt, SR#10

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

6
3
Garrett Moore, JRTE/CB, #10

Earlham - Class A - District A-9

6
3
Hudson Felkey, JRDE/RB, #22

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

6

Offensive Touchdowns

1
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

69
2
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

66
3
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

51
3
Nik Coble, SRQB/DE, #4

WACO - Class 8-Player - District 8-4

51
5
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

50

Offensive Yards

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

4838
2
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

4079
3
Eddie Burgess, SOQB/LB, #17

Montezuma - Class 8-Player - District 8-4

3939
4
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

3288
5
Cam Miller, SRQB/S, #4

Solon - Class 3A - District 3A-6

3276

Defensive Touchdowns

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

4
2
Blaine Bryant, SOWR/LB, #3

Cardinal - Class A - District A-6

3
2
Ryan Krpan, JRWR, #10

Melcher-Dallas - Class 8-Player - District 8-5

3
2
Griffin Diggs, SRWR/CB, #14

Ogden - Class 1A - District 1A-2

3
2
Brayden Wollan, JR#23

Underwood - Class 1A - District 1A-9

3

Passing Completions

1
Daniel Wright, SRQB, #9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

248
2
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

236
3
Michael Schafer, SRQB/CB, #3

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

209
4
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

208
5
Hunter Dekkers, SRQB/LB, #8

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

204

Passing Attempts

1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

396
2
Daniel Wright, SRQB, #9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - District 3A-1

356
3
Michael Schafer, SRQB/CB, #3

East Mills - Class 8-Player - District 8-7

349
4
Ashton Cook, JRQB, #6

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

345
5
Nathan Trenkamp, SRCB/QB, #3

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

328

Passing Yards Per Completion

1
Cullen Wood, JR#11

Lenox - Class 8-Player - District 8-6

25.1
2
Kooper Ebel , FRQB/LB, #11

Hartley-Melvin-Sanborn - Class A - District A-1

23.5
3
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

23.2
4
Connor Grinstead, SO#14

Highland - Class A - District A-6

22.4
5
Mason Fritz, SRQB/CB, #5

Lake Mills - Class 1A - District 1A-3

20.7

Passing Quarterback Rating

1
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

168.2
2
Drew Sonnenberg, SRQB/S, #7

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

167.4
3
Anthony Potthoff, SRQB/S, #10

Van Meter - Class 1A - District 1A-8

165.9
4
Ethan Leibold, SRQB/DE, #6

Turkey Valley - Class 8-Player - District 8-3

162.1
5
Jalyn Gramstad, SRQB/S, #4

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

157.4

Rushing Attempts

1
Tate Hagen, SRRB/LB, #23

West Hancock - Class A - District A-3

288
2
Tristan Wilson, SRRB/S, #22

South O'Brien - Class A - District A-1

287
3
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

282
4
Skyler Schultes, SRQB/S, #9

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

274
5
Jeffrey Eagle, SR#22

Coon Rapids-Bayard - Class 8-Player - District 8-8

271

Rushing Yards Per Carry

1
Aaron Blom, SRQB/CB, #3

Oskaloosa - Class 3A - District 3A-7

83.0
2
Zach Schwarte, SRWR/LB, #9

Albia - Class 2A - District 2A-6

68.0
3
Matt Kerber, FRRB/S, #23

Van Meter - Class 1A - District 1A-8

61.0
4
Talon Reidel, SRWR/CB, #84

Bedford - Class 8-Player - District 8-7

59.0
5
Rashard Hernandez-Duncan, SRCB/WR, #2

Des Moines Lincoln - Class 4A - District 4A-1

54.0

Rushing Longest For TD

1
Kole Telford, SRRB/S, #5

Central Lyon - Class 2A - District 2A-1

98
1
Cooper Dejean, JRQB/CB, #1

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

98
3
Jeremiah Chapman, JR#4

Charles City - Class 3A - District 3A-3

97
3
Tristan Wilson, SRRB/S, #22

South O'Brien - Class A - District A-1

97
3
Logan Meyer, SRRB/LB, #1

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

97

Receptions

1
Brett Livesay, SRWR/S, #87

Collins-Maxwell - Class 8-Player - District 8-5

91
2
Easton Harms, SOWR/CB, #21

OABCIG - Class 2A - District 2A-9

89
3
Trystin Ross, SRTE/LB, #30

Colfax-Mingo - Class 1A - District 1A-7

81
4
Alec Wick, JRWR/CB, #10

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

79
4
Kade Lynott, SRRB/LB, #32

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

79

Receiving Yards Per Catch

1
Tate Hagen, SRRB/LB, #23

West Hancock - Class A - District A-3

79.0
2
Evan Wulfekuhle, SRRB/LB, #24

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

77.0
3
Christian Steffensmeier, SRWR/CB, #24

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

69.0
4
Kaleb Sternhagen, JRRB/CB, #46

HLV - Class 8-Player - District 8-4

65.0
5
Drew Dupont, SRWR/CB, #84

Xavier - Class 3A - District 3A-4

62.0

Reception Longest For TD

1
Nick Danielson, SRWR/CB, #5

Clear Lake - Class 2A - District 2A-3

99
2
Colton Borst, JRWR/S, #1

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

97
2
Tyler Cooley, SRLB, #6

Wapello - Class 1A - District 1A-5

97
4
Reece Martin, SRWR/CB, #3

Des Moines Lincoln - Class 4A - District 4A-1

95
4
Wyatt Sutter, SRWR/LB, #12

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

95

Tackles Solo

1
Noah Schroeder, SROG/LB, #43

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

118
2
Justin McCunn, SRRB/LB, #21

Red Oak - Class 2A - District 2A-9

96
3
Jacob Hanley, SRLB, #52

Waterloo East - Class 3A - District 3A-3

86
4
Dylan Cain, SR#7

Chariton - Class 2A - District 2A-8

85
5
Cole Damman, SRQB/LB, #2

Baxter - Class 8-Player - District 8-5

84

Total Tackles For Loss

1
Jordan Kriegel, SRRB/LB, #32

BGM - Class A - District A-6

36.0
1
Skyler Waldschmitt, SRTE/LB, #24

Remsen St. Mary's - Class 8-Player - District 8-1

36.0
3
Cade Tenold, SO#4

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

35.0
4
Kaden Sutton, SROG/DT, #70

ADM - Class 3A - District 3A-9

31.5
5
Jay Oostendorp, SRLB/FB, #45

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

29.0

Interception Return Yards

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

219
2
Griffin Diggs, SRWR/CB, #14

Ogden - Class 1A - District 1A-2

195
3
Brady Duwa, JRRB/S, #34

Sigourney - Class 1A - District 1A-5

192
4
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

190
5
Worth Henry, JRCB/WR, #5

Woodward-Granger - Class 1A - District 1A-7

187

Interceptions Returned For TD

1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

4
2
Griffin Diggs, SRWR/CB, #14

Ogden - Class 1A - District 1A-2

3
2
Brayden Wollan, JR#23

Underwood - Class 1A - District 1A-9

3
2
Tanner Lukavsky, SRRB/LB, #32

West Branch - Class 1A - District 1A-4

3
5
Jaden Penning, JRRB/CB, #32

AGWSR - Class 8-Player - District 8-5

2

Fumble Return Yards

1
Josh Wallington, JROG/DT, #60

Mid-Prairie - Class 2A - District 2A-6

98
2
Hunter Jones, JRCB/WR, #17

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-7

95
2
Thor Maakestad, SRWR/CB, #1

Osage - Class 1A - District 1A-3

95
4
Treyton Cacek, SRRB/LB, #16

GTRA - Class A - District A-3

93
4
Estevan Quintana, SRS/WR, #17

Sioux City West - Class 4A - District 4A-2

93

Fumble Longest For TD

1
Josh Wallington, JROG/DT, #60

Mid-Prairie - Class 2A - District 2A-6

98
2
Hunter Jones, JRCB/WR, #17

Council Bluffs Jefferson - Class 4A - District 4A-7

95
2
Thor Maakestad, SRWR/CB, #1

Osage - Class 1A - District 1A-3

95
4
Treyton Cacek, SRRB/LB, #16

GTRA - Class A - District A-3

93
4
Jeff Bowie, JROT/DE, #62

West Branch - Class 1A - District 1A-4

93

Kickoffs

1
Ayden Hahn, SR#6

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

124
2
Alexis Rodriquez, SR#53

Sheldon - Class 2A - District 2A-1

111
3
Reid Hinerichsen, SRDT/C, #55

Easton Valley - Class 8-Player - District 8-3

101
4
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

100
5
Jack Sievert, SRRB/DE, #41

Saint Ansgar - Class A - District A-4

91

Kickoff Yards

1
Ayden Hahn, SR#6

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

5257
2
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

4529
3
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

4476
4
Reed Shea, SRCB, #13

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

4220
5
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

4115

Kickoff Touchbacks

1
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

50
2
Eli Thede, SRWR/CB, #22

Gladbrook-Reinbeck - Class 8-Player - District 8-5

48
3
Blake Osborn, SRWR/S, #44

Benton - Class 2A - District 2A-7

44
4
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

43
4
Reed Shea, SRCB, #13

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

43

Punts

1
Lucas Mitchell, SR#10

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

58
2
Zach Needham, SRDE, #30

Dallas Center-Grimes - Class 3A - District 3A-2

54
3
Francisco Alejo, SRP/K, #95

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

53
3
Austin Pyles, SRRB/LB, #14

Saydel - Class 2A - District 2A-8

53
5
Kole Tupa, SRQB/WR, #9

Center Point-Urbana - Class 3A - District 3A-4

52

Punt Yards

1
Zach Needham, SRDE, #30

Dallas Center-Grimes - Class 3A - District 3A-2

1978
2
Francisco Alejo, SRP/K, #95

Hampton-Dumont-CAL - Class 2A - District 2A-3

1825
3
Ian Gill, SOLB/RB, #25

Bishop Heelan - Class 3A - District 3A-1

1823
4
Lucas Mitchell, SR#10

Seymour - Class 8-Player - District 8-6

1763
5
Kody VanEngelenburg, JR#19

Sumner-Fredericksburg - Class 1A - District 1A-3

1734

Punt Yards Per

1
Josh Henkenius, SRQB/S, #5

South Central Calhoun - Class 1A - District 1A-2

63.0
2
Anthony Smith, JRRB/WR, #15

East Union - Class 8-Player - District 8-6

52.0
3
Zack Lasek, SR#50

Highland - Class A - District A-6

49.8
4
Austin Campanella, JRTE/DE, #12

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

49.0
4
Carson Pariseau, JRRB/LB, #23

Janesville - Class 8-Player - District 8-2

49.0

Kickoff Returns

1
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

47
2
Seamus Poynton, SRRB/LB, #2

Solon - Class 3A - District 3A-6

40
3
Derek Mueller, SRQB/S, #19

Griswold - Class 8-Player - District 8-7

33
4
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

32
5
Kato Dougan, SR#5

Perry - Class 3A - District 3A-2

30

Kickoff Return Yards

1
Will Ragaller, SORB/LB, #28

Ar-We-Va - Class 8-Player - District 8-1

1015
2
Derek Mueller, SRQB/S, #19

Griswold - Class 8-Player - District 8-7

788
3
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

723
4
Payton Vest, JRRB/S, #2

South Tama - Class 3A - District 3A-7

642
5
Damon Schmid, SORB/CB, #6

Kingsley-Pierson - Class 8-Player - District 8-1

636

Kickoff Yards Per Return

1
Matt Riedemann, SRRB/LB, #26

South O'Brien - Class A - District A-1

115.0
2
Shaun Hemming, JRWR/CB, #5

Pella - Class 3A - District 3A-7

96.0
3
Colby Kafer, SRRB, #2

Greene County - Class 2A - District 2A-9

66.0
4
Tyler Pearson, SRRB/LB, #27

Southwest Valley - Class A - District A-9

63.0
5
Kobe Nobis, SRRB/LB, #3

Columbus Catholic - Class 2A - District 2A-4

59.0

Kickoff Returns For TD

1
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

4
2
Eli Morris, JRRB/LB, #23

Bedford - Class 8-Player - District 8-7

3
2
Kaden Behrens, SO#40

Dunkerton - Class 8-Player - District 8-2

3
2
Kalen Walker, SR#12

Eddyville-Blakesburg-Fremont - Class 2A - District 2A-6

3
2
Anthony Stogdill, SRRB/CB, #5

Shenandoah - Class 2A - District 2A-9

3

Kickoff Return Longest For TD

1
Carter Franzen, SRWR/CB, #27

Nevada - Class 2A - District 2A-7

99
1
Isaiah Wagner, SRWR, #11

Southeast Polk - Class 4A - District 4A-2

99
1
Aaron Smith, JRCB/RB, #5

Waukee - Class 4A - District 4A-6

99
4
Keavian Hayes, FRWR/LB, #34

Sioux City West - Class 4A - District 4A-2

98
4
Josef Smith, SRRB/LB, #7

West Hancock - Class A - District A-3

98

Punt Returns

1
Sam Petersen, JRS, #11

Ballard - Class 3A - District 3A-8

36
2
Colten Woltman, JRWR/S, #1

Cherokee Washington - Class 1A - District 1A-9

27
3
Carter Markham, JRQB/S, #7

North Scott - Class 3A - District 3A-5

24
4
Abraham Dirkx, JRRB/LB, #8

Carroll - Class 3A - District 3A-2

22
4
Luke South, SR#5

Panorama - Class 1A - District 1A-8

22

Punt Return Yards

1
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

396
2
Carter Morton, SRWR/S, #3

Greene County - Class 2A - District 2A-9

387
3
Brayden Harris, SRWR/S, #12

South Hardin - Class 1A - District 1A-6

364
4
Owen Timmerman, SRWR/CB, #5

Mediapolis - Class 1A - District 1A-5

321
5
Noah Beck, SRRB/S, #23

BGM - Class A - District A-6

309

Punt Yards Per Return

1
Riley Fangman, SRRB/LB, #28

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

94.0
2
Griffin Mears, JRCB, #1

Wapello - Class 1A - District 1A-5

89.0
3
Tadyn Brown, FR#23

Clarinda - Class 1A - District 1A-8

78.0
4
Karson Sharar, JRRB/LB, #14

Iowa Falls-Alden - Class 2A - District 2A-3

75.0
5
L.J. Henderson, SR#22

Camanche - Class 2A - District 2A-5

68.0

Punt Returns For TD

1
Seth Juhl, SRRB/S, #24

Des Moines Christian - Class 2A - District 2A-8

3
1
Carter Morton, SRWR/S, #3

Greene County - Class 2A - District 2A-9

3
1
Nate Loecher, SRWR, #18

Valley - Class 4A - District 4A-7

3
1
Dayton Jacobsen, SORB/DE, #16

Wayne - Class A - District A-8

3
1
Kaden Wetjen, SRWR/CB, #21

Williamsburg - Class 2A - District 2A-6

3

Punt Return Longest For TD

1
Riley Fangman, SRRB/LB, #28

Beckman Catholic - Class 1A - District 1A-4

94
2
Griffin Mears, JRCB, #1

Wapello - Class 1A - District 1A-5

89
3
Caleb Swalla, SRRB/LB, #33

Earlham - Class A - District A-9

87
4
Tyler Pate, SRS, #1

Bettendorf - Class 4A - District 4A-5

82
4
Joey Moser, SOWR, #23

Harlan - Class 3A - District 3A-9

82

Field Goals Made

1
Michael Dunn, SRK/P, #49

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

11
2
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

9
3
Adam Wessels, SR#21

Dubuque Senior - Class 4A - District 4A-3

8
3
Logan Sunvold, SR#26

Southeast Polk - Class 4A - District 4A-2

8
5
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

7

Field Goal Attempts

1
Bryce Albaugh, SR#5

Cedar Falls - Class 4A - District 4A-3

14
2
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

13
3
Michael Dunn, SRK/P, #49

Regina Catholic - Class 1A - District 1A-6

12
4
Brock Sell, SOQB/CB, #20

Glenwood - Class 3A - District 3A-9

11
5
Jacob Cross, JRK/P, #25

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - District 4A-3

10

Field Goal Percent

1
Jordan Brown, JROT/DE, #58

Anamosa - Class 2A - District 2A-4

100%
1
Tyler Moen, SR#14

Atlantic - Class 2A - District 2A-9

100%
1
Jackson Jensen, SRWR/CB, #18

Audubon - Class 8-Player - District 8-8

100%
1
Caden Reinke, SRK, #44

Cascade - Class 1A - District 1A-4

100%
1
Seth Moore, JRK, #19

Cedar Rapids Washington - Class 4A - District 4A-5

100%

Field Goal Longest

1
Jaffer Murphy, SRK/P, #9

Marion - Class 3A - District 3A-4

55
2
Trent McCann, SRWR/S, #20

Centerville - Class 2A - District 2A-8

52
3
Owen Smith, JR#89

Iowa City West - Class 4A - District 4A-4

51
4
Blake Osborn, SRWR/S, #44

Benton - Class 2A - District 2A-7

50
4
Andrew Hessa, SROT/LB, #56

Hinton - Class A - District A-1

50

PATs Made

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

61
2
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

60
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

60
4
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

59
4
Gabe Ulrich, SRK/P, #1

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-4

59

PAT Attempts

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

70
2
Isaac Schonert, SRWR/CB, #11

Algona - Class 2A - District 2A-2

66
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

66
4
Gabe Ulrich, SRK/P, #1

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-4

65
5
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

64

PAT Points

1
Jordan VanVeldhuizen, JRK/S, #40

West Lyon - Class 1A - District 1A-1

61
2
Nolan Dall, SOWR/CB, #80

Dike-New Hartford - Class 1A - District 1A-6

60
2
Jason Topete, JRWR/CB, #30

West Sioux - Class 1A - District 1A-1

60
4
Liam Wahe, JRK, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - District 4A-5

59
4
Gabe Ulrich, SRK/P, #1

Western Dubuque - Class 3A - District 3A-4

59

Two Point Conversions

1
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

23
2
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

18
3
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

16
4
Will Bushbaum, JRQB/S, #1

Rockford - Class 8-Player - District 8-2

15
5
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

14

Two Point Conversion Points

1
Lane Spieker, SORB/LB, #5

CAM - Class 8-Player - District 8-8

46
2
Shae Summerfield, SRCB/RB, #22

New London - Class 8-Player - District 8-4

36
3
Patrick Savage, SRQB/LB, #12

Lamoni - Class 8-Player - District 8-6

32
4
Will Bushbaum, JRQB/S, #1

Rockford - Class 8-Player - District 8-2

30
5
Cael Frost, JR#8

Don Bosco - Class 8-Player - District 8-2

28