Baseball 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Josh Walleser, SR#7

Kee - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

.571
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.559
3
Brock Farley, SR#26

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

.539
4
Colby Page, SR#15

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

.536
5
Dylan Fry, SR#25

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-9

.534

Home Runs

1
Austin Simpson, SR#23

Fairfield - Class 3A - Southeast - District 3A-10

16
1
Peyton Williams, SR1B/P, #24

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

16
1
Josh Fitzgerald, SR#9

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

16
4
Evan Paulus, SR#22

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

13
4
Colby Page, SR#15

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

13

RBI

1
Colby Page, SR#15

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

64
2
Evan Paulus, SR#22

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

60
3
Andrew Nord, SRRF, #6

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

59
4
Peyton Williams, SR1B/P, #24

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

57
4
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

57

Stolen Bases

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

55
2
Kelly Gray, SR#15

Colo-Nesco - Class 1A - Iowa Star - South - District 1A-11

44
3
Cole Burmeister, SR#11

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Valley - District 1A-15

43
4
Sam Goodman, SRP/SS, #2

Western Dubuque - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-4

42
5
Blaze Krull, SRC/P, #24

GMG - Class 1A - Iowa Star - South - District 1A-9

41

Earned Run Average

1
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

0.00
2
Ted Bridges, SR#34

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

0.32
3
Trevor Leyden, SR#1

Hillcrest Academy - Class 1A - SEISC - North - District 1A-8

0.33
4
Clark Hood, SR#9

North Polk - Class 3A - Heart of Iowa - District 3A-13

0.36
5
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

0.46

Wins

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

15
2
Keaton Parker, SR#9

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

13
3
Collin Kramer, SR#6

Saint Ansgar - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-5

12
4
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

11
4
Bryson Bastian, SR#6

Xavier - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-5

11

Strikeouts

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

168
2
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

126
3
Keaton Parker, SR#9

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

122
4
Collin Kramer, SR#6

Saint Ansgar - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-5

113
5
Will Dembski, SRP/SS, #31

Pella Christian - Class 2A - Little Hawkeye - District 2A-10

106

Opponent Batting Average

1
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.070
2
Cody Schmit, SR#24

Gehlen Catholic - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

.083
3
Matt Stelken, SRC/P, #2

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East - District 2A-5

.094
4
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.096
5
Cade Van Ness, SRC/P, #2

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten - District 3A-16

.100

Fielding Percentage

1
Derek Boike, SRCF, #2

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Central - District 4A-3

1.000
1
Logan Gluba, SRCF, #11

Davenport West - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-5

1.000
1
Louie Forret, SRC/2B, #8

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central - District 4A-7

1.000
1
Dan Burton, SR#2

Highland - Class 1A - SEISC - North - District 1A-8

1.000
1
Greg Hall, SRCF/P, #10

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-6

1.000

Thrown Out Stealing

1
Riley Reed, SR#17

Cascade - Class 2A - River Valley - North - District 2A-4

20
2
Zach Wegner, SR#2

Oelwein - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-4

17
3
Hunter Rudd, SR#11

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-10

15
4
Jacob Hardy, SR#5

Burlington - Class 4A - Southeast - District 4A-6

14
4
Liam McComas, SRC/DH, #22

Iowa City High - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-6

14

Runs

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

91
2
Josh Fitzgerald, SR#9

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

79
3
Joey Busse, SR#3

Humboldt - Class 3A - North Central - District 3A-3

56
3
Jason Strunk, SRCF, #22

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-5

56
3
Peyton Williams, SR1B/P, #24

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

56

Hits

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

85
2
Garrett Finley, SR#5

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

67
3
Peyton Williams, SR1B/P, #24

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

62
4
Andrew Nord, SRRF, #6

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

61
5
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

60

Singles

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

53
2
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

52
3
Mike Pithan, SR2B, #22

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River - District 3A-1

50
3
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

50
5
Garrett Finley, SR#5

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

49

Doubles

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

26
2
Kaleb Bauer, SR#3

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

23
3
Jack Luster, SR#8

Ballard - Class 3A - Raccoon River - District 3A-3

19
3
Colby Page, SR#15

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

19
5
Connor Franzen, SRC/P, #10

Wapsie Valley - Class 1A - North Iowa Cedar-East - District 1A-6

18

Triples

1
Greg Hall, SRCF/P, #10

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-6

10
2
Andrew Nord, SRRF, #6

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

8
3
Avery Knock, SR#15

Lone Tree - Class 1A - SEISC - North - District 1A-7

7
3
Kayden Kruse, SR#7

Ogden - Class 2A - West Central - District 2A-13

7
3
Garrett Ries, SR#23

Xavier - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-5

7

Total Bases

1
Peyton Williams, SR1B/P, #24

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

131.0
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

125.0
3
Colby Page, SR#15

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

117.0
4
Josh Fitzgerald, SR#9

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

115.0
5
Andrew Nord, SRRF, #6

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

105.0

On Base Percentage

1
Josh Walleser, SR#7

Kee - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

.692
2
Brock Farley, SR#26

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

.656
3
Dalton Lovell, SRCF/U, #44

Melcher-Dallas - Class 1A - Bluegrass - District 1A-12

.631
3
Josh Fitzgerald, SR#9

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

.631
5
Colby Page, SR#15

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

.630

Slugging Percentage

1
Austin Simpson, SR#23

Fairfield - Class 3A - Southeast - District 3A-10

1.065
2
Colby Page, SR#15

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

1.064
3
Josh Fitzgerald, SR#9

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

1.018
4
Peyton Williams, SR1B/P, #24

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

1.000
5
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

.976

Walks

1
Josh Fitzgerald, SR#9

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

51
2
Jason Strunk, SRCF, #22

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-5

42
2
Evan Paulus, SR#22

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

42
4
Mason Cleveland, SRP/SS, #3

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

37
5
Josh Walleser, SR#7

Kee - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

35

Hit By Pitches

1
Merritt McCardle, SR#23

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

29
2
Owen Grover, SRCF/P, #12

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East - District 2A-5

21
2
Dayne Cordray, SR#6

Fort Madison - Class 3A - Southeast - District 3A-10

21
4
Ty Cowley, SR#3

Urbandale - Class 4A - CIML-Central - District 4A-1

20
5
Justin Jacobs, SRC/LF, #1

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass - District 1A-15

19

Sacrifice Bunts

1
Patrick McGinn, SR#12

Xavier - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-5

11
2
Ryan Clark, SRRF/P, #3

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-9

10
2
Rian Yates, SR#8

Oskaloosa - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-12

10
4
Dayne Bergan, SRRF/P, #2

Edgewood-Colesburg - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-6

9
4
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

9

Sacrifice Flys

1
Luke Schaben, SR#21

Harlan - Class 3A - Hawkeye Ten - District 3A-15

8
2
Darek Tingle, SR#10

Carlisle - Class 3A - Raccoon River - District 3A-13

6
2
Rimmy Nemickas, SR#7

Cedar Rapids Washington - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-7

6
2
Hagen Waters, SR#13

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

6
2
Allex Eslick, SR#8

Sioux City West - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

6

Strikeouts

1
Jayce Goergen, SRSS/P, #5

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass - District 1A-15

2
1
Patrick Mulholland, SRLF/SS, #11

Prince of Peace - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

2
3
Chase McLaren, SR#40

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten - District 3A-15

3
3
Sam Link, SR#9

Dubuque Senior - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-4

3
3
Blaze Krull, SRC/P, #24

GMG - Class 1A - Iowa Star - South - District 1A-9

3

Pitching Appearances

1
Cole Reams, SR#27

Charles City - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-6

21
2
Charlie Haefner, SRP/1B, #17

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-3

18
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

18
4
Tyler Rardin, SRC/P, #2

Council Bluffs Lincoln - Class 4A - Missouri River - District 4A-8

17
4
Anthony Smith, SR#22

Davenport Central - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-4

17

Pitching Starts

1
Keaton Parker, SR#9

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

16
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

15
3
Logan Crannell, SRRF/P, #25

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

13
3
Jacob Tobey, SRP, #14

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

13
5
Brett Price, SR#17

Boone - Class 3A - Raccoon River

12

Innings Pitched

1
Keaton Parker, SR#9

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

89.3
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

85.3
3
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

75.7
4
Lucas Bixby, SR#2

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

73.3
5
Aaron Schreck, SR#16

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten - District 2A-13

73.0

Opponent At Bats

1
Keaton Parker, SR#9

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

327
2
Nick Halverson, SR#2

Eagle Grove - Class 2A - Top of Iowa - District 2A-11

311
3
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

309
4
Garrett Anderson, SRP/RF, #19

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-16

308
5
Aaron Schreck, SR#16

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten - District 2A-13

286

Hits Allowed

1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Spencer Collins, SR1B/DH, #4

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Leighton Blake, SR#4

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

0
1
Aaron Hartman, SR#11

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle - District 1A-1

0
1
Austin Stallman, SR#5

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

0

Runs Allowed

1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Spencer Collins, SR1B/DH, #4

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Zach Crain, SR#19

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0
1
James Macy, SR#45

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0
1
Gabe Madsen, SR#9

AHSTW - Class 1A - Western Iowa - District 1A-14

0

Earned Runs Allowed

1
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

0
2
Trevor Leyden, SR#1

Hillcrest Academy - Class 1A - SEISC - North - District 1A-8

1
2
Ted Bridges, SR#34

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

1
4
Tyler Rowold, SR1B/P, #3

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

2
4
Landon Howard, SR#6

Gilbert - Class 3A - Heart of Iowa

2

Walks Allowed

1
Ryan Schneberger, SRP/1B, #24

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-5

2
2
Hudson Morris, SR3B/P, #33

Aplington-Parkersburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

3
2
Chase Keeney, SR#20

Cedar Rapids Jefferson - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-6

3
2
Bryce Crabb, SRSS/P, #8

Des Moines East - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-8

3
5
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4

Hit Batters

1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Spencer Collins, SR1B/DH, #4

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Zach Crain, SR#19

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0
1
James Macy, SR#45

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0
1
Gabe Madsen, SR#9

AHSTW - Class 1A - Western Iowa - District 1A-14

0

Sacrifices Allowed

1
Ben Kingery, SR#6

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Noah Nelsen, SR#5

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Kolton Benz, SRP/LF, #2

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Spencer Collins, SR1B/DH, #4

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

0.42
2
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

0.69
3
Trevor Leyden, SR#1

Hillcrest Academy - Class 1A - SEISC - North - District 1A-8

0.71
4
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

0.73
5
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

0.76

Total Chances

1
Jacob Goyke, SR#5

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

295
2
Cade Moss, SRC/SS, #1

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

290
3
Brock Hartley, SR#35

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

288
4
Calvin Harris, SR1B/P, #4

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-3

287
5
Riley Reed, SR#17

Cascade - Class 2A - River Valley - North - District 2A-4

286

Put Outs

1
Jacob Goyke, SR#5

Waukee - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-1

279
2
Calvin Harris, SR1B/P, #4

Southeast Polk - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-3

263
3
Blake Beller, SR#29

Hinton - Class 2A - War Eagle - District 2A-16

262
4
Peter Unmacht, SR#35

Dubuque Hempstead - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-4

261
5
Owen McAreavy, SR1B, #17

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-5

260

Assists

1
Jacob Craven, SR#2

Ogden - Class 2A - West Central - District 2A-13

151
2
Jayden Gibson, SR#7

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-14

131
3
Brett Meyer, SR2B/P, #6

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

104
3
Jared Townsend, SR#44

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

104
5
Devin Hurdle, SR#16

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

90

Errors

1
Derek Boike, SRCF, #2

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Central - District 4A-3

0
1
Logan Gluba, SRCF, #11

Davenport West - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-5

0
1
Louie Forret, SRC/2B, #8

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central - District 4A-7

0
1
Dan Burton, SR#2

Highland - Class 1A - SEISC - North - District 1A-8

0
1
Greg Hall, SRCF/P, #10

Linn-Mar - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-6

0

Stolen Bases Allowed

1
Will Byars, SR#7

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Noah Nelsen, SR#5

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Mike Ure, SR#20

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Kolton Benz, SRP/LF, #2

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0