Baseball 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Tyler Tscherter, JR#2

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-9

.545
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.536
3
Fischer Ohrt, JR#10

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North - District 1A-11

.512
4
Noah Beck, JR#7

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-10

.511
5
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.509

Home Runs

1
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

13
2
Tyler Tscherter, JR#2

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-9

11
3
Jordan Wardlow, JRRF/P, #16

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten - District 4A-8

8
3
Spencer Kleene, JR#13

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

8
5
Luke Anderson, JR#23

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

7

RBI

1
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

72
2
Spencer Kleene, JR#13

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

60
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

53
4
Alec Patino, JR#6

Sioux City East - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

52
5
Tyler Tscherter, JR#2

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-9

48

Stolen Bases

1
Noah Tieskoetter, JRSS/P, #14

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

51
2
Noah Beck, JR#7

BGM - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-10

42
3
Bryce Coppock, JR#3

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes - District 1A-3

37
4
Adam Brauch, JRSS/P, #7

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central - District 4A-7

34
4
Ryan Fausch, JR#3

North Polk - Class 3A - Heart of Iowa - District 3A-13

34

Earned Run Average

1
Nick Crandell, JRC/P, #7

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

0.00
2
Reece Beuter, JR#5

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

0.24
3
Colton Butler, JR#9

Oskaloosa - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-12

0.32
4
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

0.40
5
Conner Gorman, JRP/SS, #10

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

0.66

Wins

1
Brody Wolf, JR#9

HLV - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-10

11
1
Isaac Gavin, JR#11

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-13

11
3
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

10
4
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

9
4
Daniel Wright, JR#9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

9

Strikeouts

1
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

138
2
Cam Miller, JR#4

Solon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-12

110
3
Tyler Tscherter, JR#2

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-9

106
4
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

105
5
Logan Smith, JRP/LF, #18

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-16

103

Opponent Batting Average

1
Alex Diekevers, JR#20

Rock Valley - Class 3A - Siouxland

.000
1
Wylie Jacobs, JRCF, #1

Louisa-Muscatine - Class 2A - SEISC - North - District 2A-7

.000
3
Kadin Norris, JRC, #16

GTRA - Class 1A - Twin Lakes - District 1A-3

.036
4
Cale Phillips, JRC/P, #34

Sidney - Class 1A - Corner - District 1A-14

.045
5
Ethan Klompien, JR#16

Unity Christian - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.050

Fielding Percentage

1
Mo Watson, JR#4

Ankeny - Class 4A - CIML-Central - District 4A-2

1.000
1
Paxton Felderman, JR1B/P, #11

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

1.000
1
Nile Foss, JR#3

Carlisle - Class 3A - Raccoon River - District 3A-13

1.000
1
Nolan Haack, JR#18

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

1.000
1
Elliott Sinwell, JR#5

Charles City - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-6

1.000

Thrown Out Stealing

1
Ryan Vermeer, JRC, #8

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Central - District 4A-3

21
2
Michael Stille, JR#14

Nashua-Plainfield - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-5

19
3
Deric Trees, JR#2

Clarksville - Class 1A - Iowa Star - North - District 1A-5

16
4
Keaton Fry, JR#11

Nevada - Class 3A - Heart of Iowa - District 3A-12

15
4
Sam Christensen, JR#5

Ogden - Class 2A - West Central - District 2A-13

15

Runs

1
Austin Huber, JR#15

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

59
2
Cole Cassady, JR#00

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-13

55
3
Jared Sitzmann, JR3B/P, #16

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River - District 3A-1

53
4
Deric Fitzgerald, JR#8

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

52
5
Spencer Kleene, JR#13

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

50

Hits

1
Jared Sitzmann, JR3B/P, #16

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River - District 3A-1

66
2
Nolan Frey, JR#3

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-7

62
3
Spencer Kleene, JR#13

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

60
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

60
5
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

56

Singles

1
Jared Sitzmann, JR3B/P, #16

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River - District 3A-1

51
2
Jack Young, JR2B/P, #2

Pleasant Valley - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-6

47
3
Colton Jones, JRU, #3

Knoxville - Class 3A - South Central - District 3A-13

44
4
Cam Miller, JR#4

Solon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-12

43
5
Parker Kiewiet, JR#11

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

42

Doubles

1
Johnny Blake, JR#16

Dubuque Senior - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-4

20
2
Alec Patino, JR#6

Sioux City East - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

19
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

19
4
Nile Foss, JR#3

Carlisle - Class 3A - Raccoon River - District 3A-13

17
4
Ben Sinnott, JRC/1B, #44

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

17

Triples

1
Nolan Frey, JR#3

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-7

8
2
Kody Timm, JR#20

HLV - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-10

6
2
Hunter Pesek, JRP/CF, #8

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

6
2
Jeremy Chaplin, JR#22

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-6

6
5
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

5

Total Bases

1
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

119.0
2
Spencer Kleene, JR#13

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

101.0
3
Tyler Tscherter, JR#2

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-9

100.0
4
Alec Patino, JR#6

Sioux City East - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

98.0
5
Nolan Frey, JR#3

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-7

93.0

On Base Percentage

1
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.689
2
Tyler Tscherter, JR#2

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-9

.632
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.629
4
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

.619
5
Bryce Hall, JR#2

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-15

.618

Slugging Percentage

1
Tyler Tscherter, JR#2

Gladbrook-Reinbeck - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-9

1.136
2
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

1.072
3
Casey Young, JRU/P, #4

Winterset - Class 3A - Raccoon River - District 3A-15

.878
4
Alec Patino, JR#6

Sioux City East - Class 4A - Missouri River - District 4A-1

.845
5
Eric Salazar, JR#11

Rock Valley - Class 3A - Siouxland

.819

Walks

1
Calvin Harris, JRC/P, #17

Western Dubuque - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 4A-4

46
2
Kristian Martens, JR#23

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

39
3
Kody Kleve, JRC/P, #10

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

36
4
Austin Huber, JR#15

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

34
4
Payton Leonard, JR#4

Waverly-Shell Rock - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-6

34

Hit By Pitches

1
Sam Funke, JR#23

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division - District 4A-7

25
2
Keegan Kula, JR#24

Central City - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

24
3
Cole Cassady, JR#00

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-13

22
4
Izaiah Schaeffer-Houston, JRLF/P, #7

Davenport West - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-5

19
4
Lance Wright, JRC/U, #3

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten - District 1A-14

19

Sacrifice Bunts

1
Tyce Johnson, JR#7

Indianola - Class 4A - Little Hawkeye - District 4A-8

8
1
Ryan Anderson, JR#13

Pocahontas Area - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-2

8
3
Joel Sampson, JR#3

AHSTW - Class 1A - Western Iowa - District 1A-14

7
3
Austin Huber, JR#15

Alburnett - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-9

7
3
Brennan Sefrit, JR#15

Bedford - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-13

7

Sacrifice Flys

1
Ben Dixon, JR1B/P, #35

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River - District 3A-1

6
1
Drew Chiprez, JR#1

Burlington Notre Dame - Class 1A - SEISC - South - District 1A-8

6
1
Nathan McEnany, JRDH/P, #15

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

6
4
Isaac Gavin, JR#11

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-13

5
4
Nate McCombs, JR#10

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

5

Strikeouts

1
Alex Jones, JRSS/P, #6

Edgewood-Colesburg - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-6

0
2
Logan McCoy, JR#4

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-16

2
2
Bryce Coppock, JR#3

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes - District 1A-3

2
2
Jack Young, JR2B/P, #2

Pleasant Valley - Class 4A - Mississippi Athletic - District 4A-6

2
5
Jadon Hawk, JR#2

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

3

Pitching Appearances

1
Jaron Todd, JR2B/P, #6

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

21
2
Noah Tieskoetter, JRSS/P, #14

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

20
3
Drew Lange, JR#10

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

18
3
Kade Schlepp, JRSS/P, #3

Coon Rapids-Bayard - Class 1A - Rolling Valley - District 1A-16

18
3
Hunter Meinders, JRSS/P, #2

North Iowa - Class 1A - Top of Iowa - District 1A-4

18

Pitching Starts

1
Isaac Gavin, JR#11

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa - District 1A-13

14
2
Nate Trenkamp, JR#17

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

13
2
Ty Langenberg, JR#19

Urbandale - Class 4A - CIML-Central - District 4A-1

13
4
Logan Smith, JRP/LF, #18

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-16

12
4
Alex Brownfield, JRRF/P, #39

Des Moines North - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-8

12

Innings Pitched

1
Jake Hull, JR#23

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-14

76.0
2
Brody Wolf, JR#9

HLV - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-10

74.0
3
Daniel Wright, JR#9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

71.0
4
Ty Langenberg, JR#19

Urbandale - Class 4A - CIML-Central - District 4A-1

70.3
5
Cam Miller, JR#4

Solon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-12

69.0

Opponent At Bats

1
Alex Brownfield, JRRF/P, #39

Des Moines North - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-8

329
2
Daniel Wright, JR#9

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

296
3
Cam Miller, JR#4

Solon - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-12

280
4
Brody Wolf, JR#9

HLV - Class 1A - South Iowa Cedar - District 1A-10

279
5
Jake Hull, JR#23

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-14

273

Hits Allowed

1
Jaxson Millsap, JRC, #8

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Kaden Sutton, JRDH/1B, #5

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Brody Roder, JR#10

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0
1
Brody Langer, JR#13

AHSTW - Class 1A - Western Iowa - District 1A-14

0
1
Ashtin Brand, JR#32

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0

Runs Allowed

1
Max Weesner, JRRF/PR, #16

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Jaxson Millsap, JRC, #8

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Kaden Sutton, JRDH/1B, #5

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Brody Roder, JR#10

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0
1
Brody Langer, JR#13

AHSTW - Class 1A - Western Iowa - District 1A-14

0

Earned Runs Allowed

1
Nick Crandell, JRC/P, #7

Johnston - Class 4A - CIML-Central - District 4A-8

0
2
Reece Beuter, JR#5

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

2
2
Ben McGrath, JR#15

Janesville - Class 1A - Iowa Star - North - District 1A-5

2
2
Colton Butler, JR#9

Oskaloosa - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-12

2
5
Matt Christophersen, JRSS/P, #17

Kingsley-Pierson - Class 1A - Western Valley - District 1A-1

3

Walks Allowed

1
Will Armstrong, JR#15

Des Moines Roosevelt - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-2

1
1
Brett Gruber, JR2B/SS, #9

Sidney - Class 1A - Corner - District 1A-14

1
1
Matthew Tvedt, JR#34

Xavier - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-5

1
4
Bryce Bruggeman, JR#2

Gilbert - Class 3A - Heart of Iowa

2
5
Stephen Ansong, JRSS/P, #7

Lamoni - Class 1A - Bluegrass - District 1A-13

4

Hit Batters

1
Max Weesner, JRRF/PR, #16

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Jaxson Millsap, JRC, #8

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Kaden Sutton, JRDH/1B, #5

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Brody Roder, JR#10

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0
1
Brody Langer, JR#13

AHSTW - Class 1A - Western Iowa - District 1A-14

0

Sacrifices Allowed

0
Will Tyler, JR#20

Des Moines Roosevelt - Class 4A - CIML-Metro - District 4A-2

-3
2
Max Weesner, JRRF/PR, #16

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
2
Jaxson Millsap, JRC, #8

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
2
Kaden Sutton, JRDH/1B, #5

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
2
Chase Anderson, JRCF/P, #22

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Caleb Banowetz, JRLF/P, #11

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers - District 1A-7

0.57
2
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

0.60
3
Alex McAleer, JR#20

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

0.68
4
Reece Beuter, JR#5

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

0.68
5
Bryce Serovy, JR#14

Xavier - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division - District 3A-5

0.72

Total Chances

1
Dylan Bangs, JR#4

Boone - Class 3A - Raccoon River

300
2
Cole Wessling, JRC/U, #21

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-16

272
3
Jaxson Millsap, JRC, #8

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

263
4
Kody Kleve, JRC/P, #10

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

260
5
Will VanBuren, JR#29

Marshalltown - Class 4A - CIML-Iowa - District 4A-3

257

Put Outs

1
Dylan Bangs, JR#4

Boone - Class 3A - Raccoon River

264
2
Cole Wessling, JRC/U, #21

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-16

246
3
Cody Hall, JR1B/C, #23

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-16

232
4
Seth Greve, JR3B/P, #18

South Winneshiek - Class 1A - Upper Iowa - District 1A-6

231
5
Jaxson Millsap, JRC, #8

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

230

Assists

1
Jake Hull, JR#23

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-14

130
2
Deric Fitzgerald, JR#8

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

98
3
Kristian Martens, JR#23

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

90
4
Trevor Stoltze, JR#3

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River - District 3A-2

83
4
Drew Petersen, JR#17

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

83

Errors

1
Mo Watson, JR#4

Ankeny - Class 4A - CIML-Central - District 4A-2

0
1
Paxton Felderman, JR1B/P, #11

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

0
1
Nile Foss, JR#3

Carlisle - Class 3A - Raccoon River - District 3A-13

0
1
Nolan Haack, JR#18

Central DeWitt - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-7

0
1
Elliott Sinwell, JR#5

Charles City - Class 3A - Northeast Iowa - District 3A-6

0

Stolen Bases Allowed

1
Bryce Littler, JR#15

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Max Weesner, JRRF/PR, #16

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Kaden Sutton, JRDH/1B, #5

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Chase Anderson, JRCF/P, #22

ADM - Class 3A - Raccoon River - District 3A-16

0
1
Luke Starr, JR#18

AGWSR - Class 1A - North Iowa Cedar-West - District 1A-5

0