Baseball 2018-19

Batting Average

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.559
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.536
3
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.509
4
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

.463
5
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

.445

Home Runs

1
Trey Eagle, JR#5

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

4
2
Nathan McEnany, JRDH/P, #15

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

3
2
Blake Hall, SO#15

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

3
2
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

3
2
Pete Espensen, JR#24

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

3

RBI

1
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

57
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

53
2
Jacob Blomgren, SO#8

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

53
4
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

48
5
Anthony Potthoff, JR#16

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

44

Stolen Bases

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

55
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

52
3
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

41
4
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

31
5
Sam Hirner, SR#7

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

28

Earned Run Average

1
Ted Bridges, SR#34

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

0.32
2
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

0.40
3
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

0.60
4
Conner Gorman, JRP/SS, #10

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

0.66
5
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

0.74

Wins

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

15
2
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

10
3
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

9
4
Waylon Weirather, SR#1

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

8
4
Keegan Kane, SRP/RF, #18

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

8

Strikeouts

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

168
2
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

105
3
Kole Bradley, JR1B/P, #15

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

90
4
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

84
5
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

71

Opponent Batting Average

1
Adam Boeck, JR#6

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

.000
1
Connor Rochford, SOP/SS, #7

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

.000
1
Drake Wemark, FRP/3B, #14

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

.000
1
Kyler Rodenburg, SR#2

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

.000
1
Brad Hunger, JR#2

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

.000

Fielding Percentage

1
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

1.000
1
Zach Pleggenkuhle, SO#1

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

1.000
1
Gage Gingerich, FR#00

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

1.000
4
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.995
5
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.989

Thrown Out Stealing

1
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

13
2
Wyatt Stochl, SRP/C, #1

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

10
2
Zach Teten, JR#14

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

10
4
Bryce Cole, JR#9

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

8
4
Trevor Schuller, SR#10

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

8

Runs

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

91
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

71
3
Mason Cleveland, SRP/SS, #3

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

53
4
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

50
4
Anthony Potthoff, JR#16

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

50

Hits

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

85
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

65
3
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

60
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

60
5
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

59

Singles

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

53
2
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

52
3
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

50
4
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

48
5
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

40

Doubles

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

26
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

19
3
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

13
3
Nick Ravlin, JR#7

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

13
5
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

11

Triples

1
Hunter Pesek, JRP/CF, #8

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

6
2
Nick Ravlin, JR#7

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

5
2
Anthony Potthoff, JR#16

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

5
4
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4
4
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4

Total Bases

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

125.0
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

88.0
3
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

86.0
4
Anthony Potthoff, JR#16

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

72.0
5
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

71.0

On Base Percentage

1
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.689
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.629
3
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.608
4
Luke Simmons, JR#21

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

.536
5
Grant Christy, SR#19

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

.532

Slugging Percentage

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.822
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.786
3
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.737
4
Trey Eagle, JR#5

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

.686
5
Nick Ravlin, JR#7

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

.660

Walks

1
Mason Cleveland, SRP/SS, #3

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

37
2
Andrew Fox, SR#22

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

31
3
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

30
4
Ryan Anderson, SRP/U, #5

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

27
5
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

26

Hit By Pitches

1
Max Babcock, SRP/2B, #4

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

13
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

12
3
Blake Hall, SO#15

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

10
3
Austin Wilbert, JR#4

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

10
5
Dalton Lewis, SOCF/C, #9

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

9

Sacrifice Bunts

1
Zach Pleggenkuhle, SO#1

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

7
2
Ryan Anderson, SRP/U, #5

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

6
3
Max Babcock, SRP/2B, #4

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

5
3
Jacob Blomgren, SO#8

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

5
3
Cody Coffman, JR#2

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

5

Sacrifice Flys

1
Nathan McEnany, JRDH/P, #15

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

6
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4
2
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4
5
Trey Castile, JR#17

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

3

Strikeouts

1
Jadon Hawk, JR#2

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

3
2
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

4
2
Waylon Weirather, SR#1

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

4
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4
2
Blake Hall, SO#15

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

4

Pitching Appearances

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

18
2
Waylon Weirather, SR#1

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

15
2
Keegan Kane, SRP/RF, #18

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

15
2
Nick Ravlin, JR#7

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

15
5
Max Babcock, SRP/2B, #4

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

14

Pitching Starts

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

15
2
Keegan Kane, SRP/RF, #18

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

12
2
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

12
4
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

11
5
Matt Paulsen, JR#9

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

10

Innings Pitched

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

85.3
2
Keegan Kane, SRP/RF, #18

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

64.7
3
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

63.3
4
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

60.0
5
Waylon Weirather, SR#1

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

53.3

Opponent At Bats

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

309
2
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

265
3
Keegan Kane, SRP/RF, #18

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

239
4
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

234
5
Waylon Weirather, SR#1

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

198

Hits Allowed

1
Sam Hirner, SR#7

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Luke Simmons, JR#21

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
KJ Skow, SR#12

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Alex Sandoval, FR#17

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0

Runs Allowed

1
Adam Boeck, JR#6

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Sam Hirner, SR#7

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Luke Simmons, JR#21

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
KJ Skow, SR#12

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0

Earned Runs Allowed

1
Ted Bridges, SR#34

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

1
2
Conner Gorman, JRP/SS, #10

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

3
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

3
2
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

3
5
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

4

Walks Allowed

1
Jack Pettit, FR#11

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

3
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

4
3
Frankie Accurso, SR#2

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

5
3
Chase Ranschau, SR#20

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

5
5
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

6

Hit Batters

1
Adam Boeck, JR#6

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Sam Hirner, SR#7

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Luke Simmons, JR#21

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
KJ Skow, SR#12

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0

Sacrifices Allowed

1
Adam Boeck, JR#6

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Jadon Hawk, JR#2

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Sam Hirner, SR#7

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Matt Marlin, SR#11

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

0.42
2
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

0.60
3
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

0.76
4
Ted Bridges, SR#34

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

0.79
5
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

0.79

Total Chances

1
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

371
2
Luke Lehmann, SR#4

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

275
3
Wyatt Stochl, SRP/C, #1

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

256
4
Bryce Cole, JR#9

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

255
5
Trevor Schuller, SR#10

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

239

Put Outs

1
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

349
2
Luke Lehmann, SR#4

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

251
3
Bryce Cole, JR#9

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

230
4
Wyatt Stochl, SRP/C, #1

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

229
5
Trevor Schuller, SR#10

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

224

Assists

1
Mason Cleveland, SRP/SS, #3

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

87
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

72
3
Anthony Potthoff, JR#16

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

65
4
Max Babcock, SRP/2B, #4

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

53
5
Ryan Anderson, SRP/U, #5

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

52

Errors

1
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

0
1
Zach Pleggenkuhle, SO#1

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Gage Gingerich, FR#00

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

0
4
Hunter Pesek, JRP/CF, #8

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

1
4
Drake Adair, SR#8

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

1

Stolen Bases Allowed

1
Adam Boeck, JR#6

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Jadon Hawk, JR#2

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Sam Hirner, SR#7

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Tyler Hopp, SR#20

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0
1
Matt Marlin, SR#11

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

0