Baseball 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.437
2
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

.391
3
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.353
4
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.338
5
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.336

Home Runs

1
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

5
2
Jordan Collins, SRCF/P, #12

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

2
3
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

1
3
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

1
3
Ryan Barr, SR1B/P, #34

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

1

RBI

1
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

29
1
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

29
3
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

28
4
Mitch McCallister, SR2B/U, #1

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

23
4
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

23

Stolen Bases

1
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

24
2
Cam Klostermann, SRP/CF, #8

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

19
3
Jordan Collins, SRCF/P, #12

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

16
4
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

11
5
Mitch McCallister, SR2B/U, #1

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

8

Earned Run Average

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

0.46
2
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

1.53
3
Dane Carstensen, JRRF/P, #22

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

1.61
4
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.68
5
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.69

Wins

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

11
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

8
3
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

6
3
Jaqson Tejada, FRP/1B, #15

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

6
5
Dane Carstensen, JRRF/P, #22

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

5

Strikeouts

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

126
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

87
3
Nathan Anderson, JRP/3B, #24

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

64
4
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

54
5
Jaqson Tejada, FRP/1B, #15

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

46

Opponent Batting Average

1
Brady Johnson, JRU/P, #13

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.085
2
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.097
3
Logan Arp, FRP/CF, #24

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.100
4
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.107
5
Jaqson Tejada, FRP/1B, #15

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.123

Fielding Percentage

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.000
2
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.995
3
Andrew Klosterman, SRC/DH, #33

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.982
3
Jake Trca, FRC, #4

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.982
5
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.978

Thrown Out Stealing

1
Ty Arguello, SRC/2B, #16

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

8
2
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

6
3
Mason Simmons, JRC/P, #6

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

5
4
Jake Trca, FRC, #4

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

3
5
Andrew Klosterman, SRC/DH, #33

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2

Runs

1
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

40
2
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

32
3
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

24
4
Cam Klostermann, SRP/CF, #8

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

22
5
Jordan Collins, SRCF/P, #12

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

21

Hits

1
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

47
2
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

39
3
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

38
4
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

36
4
Mitch McCallister, SR2B/U, #1

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

36

Singles

1
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

36
2
Mitch McCallister, SR2B/U, #1

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

35
3
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

32
4
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

31
5
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

30

Doubles

1
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

14
2
Nick Cole, SR3B/P, #9

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

12
3
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

9
4
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

8
5
Jordan Collins, SRCF/P, #12

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

7

Triples

1
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

5
2
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

4
3
Lucas Unsen, SOLF/P, #21

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

3
4
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2
4
Brady Johnson, JRU/P, #13

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2

Total Bases

1
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

63.0
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

52.0
3
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

50.0
4
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

46.0
5
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

45.0

On Base Percentage

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.529
2
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

.467
3
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.459
4
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.455
5
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.433

Slugging Percentage

1
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

.575
2
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.517
3
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.506
4
Nick Cole, SR3B/P, #9

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.488
5
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

.474

Walks

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

19
1
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

19
3
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

18
4
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

17
5
Tyler Klemme, SRLF/CF, #16

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

16

Hit By Pitches

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

10
2
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

8
3
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

5
3
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

5
3
Brady Johnson, JRU/P, #13

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

5

Sacrifice Bunts

1
Nathan Anderson, JRP/3B, #24

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

3
1
Holden McIntosh, SOP/2B, #1

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

3
1
Mitch McCallister, SR2B/U, #1

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

3
1
Lucas Unsen, SOLF/P, #21

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

3
1
Gavin Jimenez, SOP/U, #3

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

3

Sacrifice Flys

1
Brady Johnson, JRU/P, #13

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2
1
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2
1
Owen Puk, SOU/P, #10

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2
1
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

2
5
Jack Fogarty, SRLF/RF, #11

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

1

Strikeouts

1
Nick Cole, SR3B/P, #9

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

6
1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

6
3
Gage Franck, SOLF/CF, #3

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

8
3
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

8
3
Ryan Barr, SR1B/P, #34

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

8

Pitching Appearances

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

13
2
Dane Carstensen, JRRF/P, #22

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

12
2
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

12
4
Brody Sandin, SRP/3B, #19

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

11
4
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

11

Pitching Starts

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

12
2
Brody Sandin, SRP/3B, #19

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

11
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

11
4
Ryan Barr, SR1B/P, #34

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

9
5
Kael Swarts, FR2B/SS, #19

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

8

Innings Pitched

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

75.7
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

62.3
3
Dane Carstensen, JRRF/P, #22

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

52.3
4
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

45.7
5
Ryan Barr, SR1B/P, #34

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

45.3

Opponent At Bats

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

278
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

265
3
Ryan Barr, SR1B/P, #34

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

233
4
Dane Carstensen, JRRF/P, #22

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

195
5
Matt Wiese, SOP/3B, #14

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

188

Hits Allowed

1
Jack Fogarty, SRLF/RF, #11

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Tyler Klemme, SRLF/CF, #16

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Mason Simmons, JRC/P, #6

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Nick Lohse, SRU, #3

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0

Runs Allowed

1
Jack Fogarty, SRLF/RF, #11

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Tyler Klemme, SRLF/CF, #16

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Brady Raes, JRU, #21

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Mason Simmons, JRC/P, #6

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0

Earned Runs Allowed

1
Jake Edenburn, FRU, #15

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

4
2
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

5
2
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

5
4
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

10
4
Lane Lekin, SOP/SS, #30

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

10

Walks Allowed

1
Cam Klostermann, SRP/CF, #8

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

5
2
Braydon Chance, FRC/P, #10

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

7
2
Lucas Wilkerson, SRP/2B, #16

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

7
4
Lane Lekin, SOP/SS, #30

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

9
5
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

11

Hit Batters

1
Jack Fogarty, SRLF/RF, #11

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Tyler Klemme, SRLF/CF, #16

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Brady Raes, JRU, #21

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Mason Simmons, JRC/P, #6

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0

Sacrifices Allowed

1
Jack Fogarty, SRLF/RF, #11

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Tyler Klemme, SRLF/CF, #16

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Brady Raes, JRU, #21

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Mason Simmons, JRC/P, #6

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

0.69
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.11
3
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

1.12
4
Dane Carstensen, JRRF/P, #22

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

1.22
5
Nathan Anderson, JRP/3B, #24

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

1.28

Total Chances

1
Mason Simmons, JRC/P, #6

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

207
2
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

193
3
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

185
4
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

170
5
Jake Trca, FRC, #4

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

166

Put Outs

1
Mason Simmons, JRC/P, #6

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

183
2
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

169
3
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

158
4
Jake Trca, FRC, #4

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

157
5
Carter Meislahn, SR1B/P, #20

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

155

Assists

1
Trevor Paulson, SRU/P, #7

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

67
2
Lane Lekin, SOP/SS, #30

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

42
3
Taylor Danley, JR3B/P, #15

Newton - Class 3A - Little Hawkeye - District 3A-11

40
4
Brady Johnson, JRU/P, #13

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

38
5
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

36

Errors

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

0
2
Rick Atkins, SRP/1B, #5

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

1
2
Austin Prier, SRCF/P, #6

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

1
4
Nick Cole, SR3B/P, #9

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2
4
Andrew Klosterman, SRC/DH, #33

Marion - Class 3A - WaMaC-East - District 3A-11

2

Stolen Bases Allowed

1
Nathan Anderson, JRP/3B, #24

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Jordan Collins, SRCF/P, #12

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Jack Fogarty, SRLF/RF, #11

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
Alex Hall, SOSS/P, #2

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0
1
James Hoyle, JRP/1B, #18

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River - District 3A-11

0