Baseball 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.456
2
Connor Tigges, JR#30

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.426
3
Brian Egeland, SR#32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

.407
4
Josh Pratt, JR2B/P, #19

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.404
4
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.404

Home Runs

1
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

6
2
Mason Parrott, SOC/P, #35

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

4
3
Trever Larsen, SR1B, #21

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

1
3
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

1
3
Blake Miller, SR#22

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

1

RBI

1
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

36
2
Blake Miller, SR#22

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

31
2
Brian Egeland, SR#32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

31
4
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

30
5
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

28

Stolen Bases

1
Ryan Schiltz, FR#8

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

21
1
Griffin Garnatz, JR#6

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

21
3
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

19
4
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

18
4
Michael Storey, SR#4

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

18

Earned Run Average

1
Devin Dirkx, FR#20

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

0.46
2
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

0.69
3
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

0.84
4
Fletcher Kucera, JR#5

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

0.90
5
Lawton Kramer, JR#14

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

1.11

Wins

1
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

8
2
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

7
3
Ethan James, SR#1

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

6
3
Tyson Boer, SO#10

Western Christian - Class 2A - Lakes - District 2A-1

6
5
Seth Vaske, SR#15

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

5

Strikeouts

1
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

81
2
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

70
3
Lawton Kramer, JR#14

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

69
4
Ryan Boyd, JR#16

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

59
5
Michael Stein, FR#22

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

57

Opponent Batting Average

1
Sam Dvergsten, FR#12

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.000
2
Michael Storey, SR#4

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.038
3
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.096
4
Nate Cornwall, SR#4

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

.100
5
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.116

Fielding Percentage

1
Ryan Boyd, JR#16

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

1.000
1
Griffin Garnatz, JR#6

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

1.000
3
Brian Egeland, SR#32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

.994
4
Max Carney, SO#10

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

.991
5
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.989

Thrown Out Stealing

1
Max Carney, SO#10

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

19
2
Seth Vaske, SR#15

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

12
3
Colton Wilinski, JR#34

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

9
4
Nick Clark, FRU, #4

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

5
4
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

5

Runs

1
Griffin Garnatz, JR#6

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

39
2
Ryan Schiltz, FR#8

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

33
3
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

31
4
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

30
5
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

29

Hits

1
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

41
2
Josh Pratt, JR2B/P, #19

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

38
2
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

38
4
Griffin Garnatz, JR#6

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

37
5
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

36

Singles

1
Josh Pratt, JR2B/P, #19

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

34
2
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

31
3
Griffin Garnatz, JR#6

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

30
4
Manny Chavez, SR#6

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

26
5
Alec Dreckman, SOSS/P, #7

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

25

Doubles

1
Mason Parrott, SOC/P, #35

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

12
2
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

10
2
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

10
2
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

10
5
Blake Miller, SR#22

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

9

Triples

1
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

4
2
Michael Storey, SR#4

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

3
3
Blake Miller, SR#22

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

2
3
Izaak Sander, JR#2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

2
3
Jakob Bixenman, SRCF/1B, #44

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

2

Total Bases

1
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

61.0
2
Mason Parrott, SOC/P, #35

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

59.0
3
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

56.0
4
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

51.0
5
Michael Storey, SR#4

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

47.0

On Base Percentage

1
Connor Tigges, JR#30

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.562
2
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.549
3
Brian Egeland, SR#32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

.529
4
Gage Garnatz, JR#8

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.525
5
Ben Newman, SR#6

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

.523

Slugging Percentage

1
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.642
2
Mason Parrott, SOC/P, #35

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.634
3
Andrew Price , SR#8

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

.596
4
Michael Storey, SR#4

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

.580
5
Brian Egeland, SR#32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

.568

Walks

1
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

26
2
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

24
2
Ryan Schiltz, FR#8

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

24
4
Blake Miller, SR#22

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

23
5
Ethan James, SR#1

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

21

Hit By Pitches

1
Colton Wilinski, JR#34

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

14
2
Gage Garnatz, JR#8

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

13
3
Dane Jurgensen, SRCF, #2

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

9
4
Zach Van Essen, JR#9

Western Christian - Class 2A - Lakes - District 2A-1

8
5
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

7

Sacrifice Bunts

1
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

9
2
Ethan James, SR#1

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

7
3
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

4
3
Izaak Sander, JR#2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

4
3
Seth Vaske, SR#15

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

4

Sacrifice Flys

1
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

5
2
Gage Garnatz, JR#8

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

4
3
Alec Dreckman, SOSS/P, #7

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

3
3
Braiden Hurd, SO3B/P, #21

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

3
3
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

3

Strikeouts

1
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

4
1
Gage Garnatz, JR#8

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

4
3
Connor Tigges, JR#30

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

7
3
Jake Eddie, 08#7

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

7
5
Nick Clark, FRU, #4

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

8

Pitching Appearances

1
Ty Van Essen, FR#6

Western Christian - Class 2A - Lakes - District 2A-1

13
2
Ben Frostestad, JR#21

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

12
2
Michael Stein, FR#22

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

12
2
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

12
5
Joe Benson, FRSS, #3

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

11

Pitching Starts

1
Dane Jurgensen, SRCF, #2

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

10
1
Ryan Boyd, JR#16

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

10
1
Ethan James, SR#1

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

10
1
Isaac Kredit, JR#20

Western Christian - Class 2A - Lakes - District 2A-1

10
5
Lawton Kramer, JR#14

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

9

Innings Pitched

1
Lawton Kramer, JR#14

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

56.7
2
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

56.3
2
Ethan James, SR#1

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

56.3
4
Tyson Boer, SO#10

Western Christian - Class 2A - Lakes - District 2A-1

52.7
5
Dane Jurgensen, SRCF, #2

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

52.3

Opponent At Bats

1
Lawton Kramer, JR#14

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

257
2
Ethan James, SR#1

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

252
3
Ryan Boyd, JR#16

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

248
3
Tyson Boer, SO#10

Western Christian - Class 2A - Lakes - District 2A-1

248
5
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

237

Hits Allowed

1
Nick Clark, FRU, #4

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Seth Busch, FR#3

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

0
1
Carter Arens, SOLF/P, #14

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

0
1
Jakob Bixenman, SRCF/1B, #44

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

0
1
Mason Parrott, SOC/P, #35

LeMars - Class 3A - Lakes - District 3A-1

0

Runs Allowed

1
Nick Clark, FRU, #4

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Bryce Lussier, JR3B, #7

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Curtis Riedemann, SO1B, #6

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Wyatt Kraft, SR3B, #19

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Sam Kach, FR3B, #11

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0

Earned Runs Allowed

1
Devin Dirkx, FR#20

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

1
2
Fletcher Kucera, JR#5

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

3
3
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

4
4
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

5
5
Lawton Kramer, JR#14

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

9

Walks Allowed

1
Devin Dirkx, FR#20

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

5
2
Izaak Sander, JR#2

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

7
3
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

9
4
Fletcher Kucera, JR#5

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

13
5
Ethan Heiter, SO#15

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

14

Hit Batters

1
Nick Clark, FRU, #4

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Bryce Kremer, JRLF, #20

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Bryce Lussier, JR3B, #7

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Levi Pingel, FRCF, #24

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Curtis Riedemann, SO1B, #6

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0

Sacrifices Allowed

1
Joe Benson, FRSS, #3

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Trey Benson, FRU, #10

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Nick Clark, FRU, #4

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Dane Jurgensen, SRCF, #2

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Bryce Kremer, JRLF, #20

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

0.73
2
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

0.93
3
Devin Dirkx, FR#20

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

1.04
4
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

1.07
5
Blake Miller, SR#22

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

1.07

Total Chances

1
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

261
2
Seth Vaske, SR#15

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

232
3
Colton Wilinski, JR#34

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

229
4
Max Carney, SO#10

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

217
5
Cole Kleespies, JR#19

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

170

Put Outs

1
Ben Raveling, SO#11

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

238
2
Max Carney, SO#10

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

215
3
Seth Vaske, SR#15

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

202
4
Colton Wilinski, JR#34

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

199
5
Cole Kleespies, JR#19

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

156

Assists

1
Joe Benson, FRSS, #3

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

60
2
Mark Eddie, SO#10

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

52
3
Ryan Schiltz, FR#8

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

50
4
Tyler Dvergsten, JR#2

Storm Lake - Class 3A - Lakes - District 3A-1

42
5
Marcus Klemme, SR#22

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

39

Errors

1
Ryan Boyd, JR#16

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

0
1
Griffin Garnatz, JR#6

Spencer - Class 3A - Lakes - District 3A-2

0
3
Brian Egeland, SR#32

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

1
4
Blake Ingvall, FR#0

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

2
4
Max Carney, SO#10

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

2

Stolen Bases Allowed

1
Joe Benson, FRSS, #3

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Trey Benson, FRU, #10

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Dane Jurgensen, SRCF, #2

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Bryce Kremer, JRLF, #20

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0
1
Trever Larsen, SR1B, #21

Cherokee Washington - Class 2A - Lakes - District 2A-16

0