Baseball 2018-19
QuikStatsQuikStats Iowa

Batting Average

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.437
2
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.410
3
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

.394
3
Charlie Dudley, JR2B, #3

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.394
5
Payton Haefner, JRC, #4

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.385

Home Runs

1
Drew Cook, SR#19

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

5
2
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

4
3
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

3
4
TJ Bollers, SO#22

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

2
4
Parker Smith, FR#6

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

2

RBI

1
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

37
2
Korver Hupke, 08U/P, #5

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

29
3
Cade Timmerman, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

24
3
TJ Bollers, SO#22

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

24
3
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

24

Stolen Bases

1
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

27
1
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

27
3
Marcus Beatty, FRU/P, #1

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

24
4
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

23
5
Grant Jensen, JR#17

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

22

Earned Run Average

1
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.68
2
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.69
3
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

1.95
4
Sam Young, FR#2

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

2.18
5
Cade Armstrong, JR#8

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

2.26

Wins

1
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

8
2
Grant Bryant, SOU/P, #9

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

5
2
Braylon Havel, FRP/U, #16

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

5
4
Cade Timmerman, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

4
4
Tyler Schrepfer, JR#21

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

4

Strikeouts

1
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

87
2
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

74
3
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

54
4
Cade Timmerman, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

48
5
Garrett Jensen, SR#2

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

42

Opponent Batting Average

1
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.097
2
Blake Malli, SR#10

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

.125
3
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.132
4
Brayden Smith, SOP/SS, #6

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.147
5
Brody Wardenburg, SO#11

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

.149

Fielding Percentage

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.000
2
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.994
3
Casey Ogden, JR#9

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

.987
4
Landen Schmuecker, SO#9

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.982
5
Justise McFarland, JR#23

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.979

Thrown Out Stealing

1
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

16
2
Hardy Mahoney, SOC, #13

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

14
2
TJ Bollers, SO#22

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

14
4
Kayden Gryp, SO#5

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

10
5
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

9

Runs

1
Ben Swails, FR#16

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

31
2
Marcus Beatty, FRU/P, #1

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

30
3
Sam Young, FR#2

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

29
3
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

29
5
Charlie Dudley, JR2B, #3

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

28

Hits

1
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

50
2
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

46
3
Payton Haefner, JRC, #4

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

45
4
Turner Schroeder, JR#8

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

44
5
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

41

Singles

1
Payton Haefner, JRC, #4

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

41
2
Quin Cornell, SOU, #5

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

39
3
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

38
4
Turner Schroeder, JR#8

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

37
4
Sam Young, FR#2

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

37

Doubles

1
Ben Swails, FR#16

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

15
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

14
3
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

13
4
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

11
4
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

11

Triples

1
Max Chesmore, SRCF, #1

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

3
1
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

3
1
Marcus Beatty, FRU/P, #1

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

3
1
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

3
5
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

2

Total Bases

1
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

65.0
2
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

64.0
3
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

63.0
4
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

56.0
4
Marcus Beatty, FRU/P, #1

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

56.0

On Base Percentage

1
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

.529
1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.529
3
Charlie Dudley, JR2B, #3

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.508
4
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.496
5
Quin Cornell, SOU, #5

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.471

Slugging Percentage

1
Axl Hoepner, SRSS, #22

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

.650
2
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

.567
3
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

.525
4
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

.517
5
Caleb Andrews, JRU/P, #6

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

.509

Walks

1
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

33
2
Tyler Schrepfer, JR#21

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

30
3
Drew Cook, SR#19

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

27
4
Sam Young, FR#2

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

23
4
Marcus Beatty, FRU/P, #1

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

23

Hit By Pitches

1
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

13
2
Charlie Dudley, JR2B, #3

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

12
3
Grant Jensen, JR#17

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

10
3
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

10
3
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

10

Sacrifice Bunts

1
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

7
2
Max Chesmore, SRCF, #1

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

5
2
Aaron Wendel, SRRF/P, #10

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

5
4
Hardy Mahoney, SOC, #13

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

3
4
Tyler Schrepfer, JR#21

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

3

Sacrifice Flys

1
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

4
2
Aiden Harris, FR#20

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

2
2
Cam Hasleiet, SRRF/P, #5

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

2
2
Hardy Mahoney, SOC, #13

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

2
2
Ethan Sells, JRU/P, #7

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

2

Strikeouts

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

6
1
Garrett Jensen, SR#2

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

6
3
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

7
3
Quin Cornell, SOU, #5

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

7
5
Caleb Andrews, JRU/P, #6

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

10

Pitching Appearances

1
Drew Lange, JR#10

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

18
2
Josh Struve, SOP/3B, #23

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

14
2
Nathan Harrelson, SRRF, #17

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

14
4
Cade Timmerman, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

13
4
Korver Hupke, 08U/P, #5

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

13

Pitching Starts

1
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

11
2
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

10
3
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

9
3
Braylon Havel, FRP/U, #16

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

9
3
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

9

Innings Pitched

1
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

62.3
2
Garrett Jensen, SR#2

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

52.0
3
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

51.3
4
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

50.3
4
Turner Schroeder, JR#8

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

50.3

Opponent At Bats

1
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

265
2
Jachob Roster, SR1B, #14

Vinton-Shellsburg - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

243
3
Turner Schroeder, JR#8

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

231
4
Garrett Jensen, SR#2

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

227
5
Cade Timmerman, SO#12

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

215

Hits Allowed

1
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Caleb Andrews, JRU/P, #6

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

0
1
Max Chesmore, SRCF, #1

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

0
1
Hardy Mahoney, SOC, #13

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

0
1
Reece Miller, JR2B/P, #3

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

0

Runs Allowed

1
Kris Bries, SR#11

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Eyan Garbers, SR#19

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Chad Berger, SO#6

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Caleb Andrews, JRU/P, #6

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

0

Earned Runs Allowed

1
Mickey Wanatee, SOP/LF, #26

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

5
2
Cade Armstrong, JR#8

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

7
3
Grant Jensen, JR#17

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

9
4
Ethan Sells, JRU/P, #7

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

11
5
Sam Young, FR#2

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

13

Walks Allowed

1
Cade Armstrong, JR#8

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

5
1
Cam Klostermann, SRP/CF, #8

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

5
3
Ben Swails, FR#16

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

6
4
Lucas Wilkerson, SRP/2B, #16

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

7
5
Josh Struve, SOP/3B, #23

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

8

Hit Batters

1
Kris Bries, SR#11

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Eyan Garbers, SR#19

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Aiden Albertsen, SO#13

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Chad Berger, SO#6

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0

Sacrifices Allowed

1
Kris Bries, SR#11

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Eyan Garbers, SR#19

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Justise McFarland, JR#23

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

1.03
2
Carter Kriegel, SRP/1B, #2

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

1.11
3
Cade Armstrong, JR#8

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

1.11
4
Sam Young, FR#2

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

1.22
5
Brody Grawe, SOU/P, #2

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-5

1.26

Total Chances

1
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

266
2
TJ Bollers, SO#22

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

199
3
Justise McFarland, JR#23

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

193
3
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

193
5
Ben Swails, FR#16

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

179

Put Outs

1
Keegan Schmitt, FRC/P, #10

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

227
2
Justise McFarland, JR#23

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

174
3
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

169
4
TJ Bollers, SO#22

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

164
5
Jack Rummell, JR3B/P, #6

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

143

Assists

1
Camden Smyka, SR#1

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

86
2
Garrett Jensen, SR#2

Williamsburg - Class 2A - WaMaC-West - District 2A-10

79
3
Sam Young, FR#2

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

71
4
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

69
5
Logan Schmitt, JRSS/P, #9

Independence - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-7

66

Errors

1
Cael Kellogg, SRP/C, #10

South Tama - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-11

0
2
Ian Rupp, JR#24

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

1
2
Landen Schmuecker, SO#9

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

1
2
Casey Ogden, JR#9

Clear Creek-Amana - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-10

1
5
Grant Embretson, JR#14

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

2

Stolen Bases Allowed

1
Kris Bries, SR#11

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Grant Embretson, JR#14

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Drew Lange, JR#10

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Brady Sadler, JR#7

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0
1
Landen Schmuecker, SO#9

Benton - Class 3A - WaMaC-West - District 3A-8

0