Baseball 2018-19

Batting Average

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.559
2
Brock Farley, SR#26

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

.539
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.536
4
Conner Lange, SR#1

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa - District 2A-16

.515
5
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.509

Home Runs

1
Will Dembski, SRP/SS, #31

Pella Christian - Class 2A - Little Hawkeye - District 2A-10

12
2
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

9
3
Brock Farley, SR#26

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

8
4
Nate Rapp, SR#21

Clarion-Goldfield-Dows - Class 2A - North Central - District 2A-11

6
4
Aidan Rath, SO3B/P, #1

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

6

RBI

1
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

57
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

53
2
Jacob Blomgren, SO#8

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

53
4
Aric Stephan, SR#5

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-16

48
4
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

48

Stolen Bases

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

55
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

52
3
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

41
4
Cole Arnburg, SR#1

West Central Valley - Class 2A - West Central - District 2A-14

38
5
Christian Davidson, SO#10

Pocahontas Area - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-2

36

Earned Run Average

1
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

0.00
2
Reece Beuter, JR#5

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

0.24
3
Tyler Oberfoell, FR2B, #9

Osage - Class 2A - Top of Iowa - District 2A-3

0.27
4
Ted Bridges, SR#34

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

0.32
5
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

0.40

Wins

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

15
2
Landon Nelson, JR#16

Underwood - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

10
3
Brett Shelton, SR#11

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

9
3
Zak Scott, SR#23

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley - District 2A-16

9
3
Isaac Bruggeman, JR#11

West Lyon - Class 2A - Siouxland - District 2A-1

9

Strikeouts

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

168
2
Will Dembski, SRP/SS, #31

Pella Christian - Class 2A - Little Hawkeye - District 2A-10

106
3
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

105
4
Brad Tornow, JRCF/P, #3

Mid-Prairie - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

102
5
Steven Nicolay, SR#21

Oelwein - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-4

100

Opponent Batting Average

1
Aric Stephan, SR#5

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-16

.000
1
Kellen Moore, 08#4

Forest City - Class 2A - Top of Iowa - District 2A-3

.000
1
Wylie Jacobs, JRCF, #1

Louisa-Muscatine - Class 2A - SEISC - North - District 2A-7

.000
1
Drayven Fenton, JR#7

Mediapolis - Class 2A - SEISC - North - District 2A-7

.000
1
Gavin Cooper, SR#22

Monticello - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

.000

Fielding Percentage

1
Paxton Felderman, JR1B/P, #11

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

1.000
1
John Rausch, JRC/P, #24

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

1.000
1
Parker Kiewiet, JR#11

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

1.000
1
Jake Willkomm, JRLF/P, #4

Durant - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

1.000
1
Kody Carlson, JRLF/U, #3

Madrid - Class 2A - West Central - District 2A-12

1.000

Thrown Out Stealing

1
Riley Reed, SR#17

Cascade - Class 2A - River Valley - North - District 2A-4

20
1
Tate Kronfeldt, FRC/C, #15

Wapello - Class 2A - SEISC - North - District 2A-7

20
3
Max Carney, SO#10

Spirit Lake - Class 2A - Lakes - District 2A-2

19
4
Mason Byrns, SO

Camanche - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

18
5
Zach Wegner, SR#2

Oelwein - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-4

17

Runs

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

91
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

71
3
Cameron Bannister, SR#29

West Marshall - Class 2A - North Iowa Cedar-West - District 2A-10

54
4
Mason Cleveland, SRP/SS, #3

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

53
5
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

50

Hits

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

85
2
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

65
3
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

60
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

60
5
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

59

Singles

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

53
2
Trevor Boge, SR3B/P, #13

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

52
3
David Seber, SR#2

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

50
4
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

48
5
Tristan Wright, SRCF, #13

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

43

Doubles

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

26
2
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

19
3
Ben Sinnott, JRC/1B, #44

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

17
4
Mason Byrns, SO

Camanche - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

15
4
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

15

Triples

1
Kayden Kruse, SR#7

Ogden - Class 2A - West Central - District 2A-13

7
1
Drew Taylor , SO3B/P, #33

Panorama - Class 2A - West Central - District 2A-14

7
1
Christian Davidson, SO#10

Pocahontas Area - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-2

7
4
Trey Daugherty, SRCF/P, #2

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

6
4
Hunter Pesek, JRP/CF, #8

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

6

Total Bases

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

125.0
2
Will Dembski, SRP/SS, #31

Pella Christian - Class 2A - Little Hawkeye - District 2A-10

89.0
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

88.0
4
Jaxon Schumacher, 08#13

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

87.0
5
Austin Hilmer, FRU/P, #3

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

86.0

On Base Percentage

1
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

.689
2
Brock Farley, SR#26

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

.656
3
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.629
4
Conner Lange, SR#1

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa - District 2A-16

.610
5
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.608

Slugging Percentage

1
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

.976
2
Will Dembski, SRP/SS, #31

Pella Christian - Class 2A - Little Hawkeye - District 2A-10

.947
3
Brock Farley, SR#26

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

.944
4
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

.822
5
Brett Berg, JR#12

Van Meter - Class 2A - West Central - District 2A-14

.786

Walks

1
Kristian Martens, JR#23

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

39
2
Mason Cleveland, SRP/SS, #3

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

37
3
Cole Swartz, FRC/2B, #4

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

31
3
Brock Farley, SR#26

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

31
3
Andrew Fox, SR#22

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

31

Hit By Pitches

1
Owen Grover, SRCF/P, #12

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East - District 2A-5

21
2
Cael Lester, SR#24

Pleasantville - Class 2A - West Central - District 2A-12

18
3
Ben Sinnott, JRC/1B, #44

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

17
4
Will Halverson, JR#14

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

15
5
Riley Konrardy, SR3B/P, #14

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

14

Sacrifice Bunts

1
Layne Fober, SO#5

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

12
2
Alec Heifner, SR#1

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

9
3
Ryan Anderson, JR#13

Pocahontas Area - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-2

8
3
Trevor Frerk, SO#26

Pocahontas Area - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-2

8
3
Thadd Myrlie, SR#5

West Lyon - Class 2A - Siouxland - District 2A-1

8

Sacrifice Flys

1
Nathan McEnany, JRDH/P, #15

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

6
2
Nick Offerman, SORF/P, #23

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East - District 2A-5

5
2
Blaze Andersen, SR#22

Forest City - Class 2A - Top of Iowa - District 2A-3

5
2
Quintin Berglund, SR#14

Pleasantville - Class 2A - West Central - District 2A-12

5
2
Nate McCombs, JR#10

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

5

Strikeouts

1
Evan Taylor , SOC/P, #32

Panorama - Class 2A - West Central - District 2A-14

1
2
Logan McCoy, JR#4

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-16

2
2
Ben Orr, FR3B/P, #16

Durant - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

2
2
Drew Taylor , SO3B/P, #33

Panorama - Class 2A - West Central - District 2A-14

2
5
Logan Otting, SR#9

Cascade - Class 2A - River Valley - North - District 2A-4

3

Pitching Appearances

1
Adam Connell, SO#24

Regina Catholic - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

19
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

18
3
Cael Boehmer, SRSS/P, #8

Lake Mills - Class 2A - Top of Iowa - District 2A-3

17
4
Mason McManus, JR

Camanche - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

15
4
Waylon Weirather, SR#1

Central Lee - Class 2A - SEISC - South - District 2A-8

15

Pitching Starts

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

15
2
Steven Berends, SO#5

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-11

14
3
Zak Scott, SR#23

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley - District 2A-16

12
3
Keegan Kane, SRP/RF, #18

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

12
3
Colten Dralle, JR1B/P, #30

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

12

Innings Pitched

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

85.3
2
Aaron Schreck, SR#16

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten - District 2A-13

73.0
3
Steven Nicolay, SR#21

Oelwein - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-4

70.3
4
Keegan Kane, SRP/RF, #18

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

64.7
5
Zak Scott, SR#23

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley - District 2A-16

64.0

Opponent At Bats

1
Nick Halverson, SR#2

Eagle Grove - Class 2A - Top of Iowa - District 2A-11

311
2
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

309
3
Aaron Schreck, SR#16

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten - District 2A-13

286
4
Colten Dralle, JR1B/P, #30

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

273
5
Cole Arnburg, SR#1

West Central Valley - Class 2A - West Central - District 2A-14

267

Hits Allowed

1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Ashtin Brand, JR#32

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0
1
Nathan Crall, SR#4

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0
1
Jameson Robertson, JR#29

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0
1
Trey Engelmann, SO#30

Alta-Aurelia - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-16

0

Runs Allowed

1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Alex Spack, 08#24

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Ashtin Brand, JR#32

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0
1
Nathan Crall, SR#4

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0
1
Logan Debrouse, SO#2

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0

Earned Runs Allowed

1
Colin McCrabb, SR#4

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

0
2
Ricky Bebensee, JRP, #12

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

1
2
Tyler Oberfoell, FR2B, #9

Osage - Class 2A - Top of Iowa - District 2A-3

1
2
Ted Bridges, SR#34

West Branch - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

1
5
Reece Beuter, JR#5

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

2

Walks Allowed

1
Trevor Bistline, JR#26

PCM - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-10

1
1
Beau Webb, SO#18

PCM - Class 2A - Heart of Iowa - District 2A-10

1
3
Chase Cook, FR#15

Pocahontas Area - Class 2A - Twin Lakes - District 2A-2

2
4
Hudson Morris, SR3B/P, #33

Aplington-Parkersburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

3
4
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

3

Hit Batters

1
Miles Kading, FR#4

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Newell Rogers, SO#8

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Barrett Bonnett, JR#16

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0
1
Luke Bossard, JR#23

Albia - Class 2A - South Central - District 2A-8

0

Sacrifices Allowed

1
Miles Kading, FR#4

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Ben Kingery, SR#6

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Noah Nelsen, SR#5

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Newell Rogers, SO#8

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Avery Wheatley, SR#10

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Jake Hilmer, SR#1

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

0.42
2
Hunter Dekkers, JR#24

West Sioux - Class 2A - War Eagle - District 2A-1

0.60
3
Reece Beuter, JR#5

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

0.68
4
Ricky Bebensee, JRP, #12

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

0.71
5
Briar Rowley, SR#33

Estherville Lincoln Central - Class 2A - Lakes - District 2A-2

0.73

Total Chances

1
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

371
2
Brock Hartley, SR#35

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

288
3
Riley Reed, SR#17

Cascade - Class 2A - River Valley - North - District 2A-4

286
4
Jaxon Schumacher, 08#13

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

282
5
Luke Lehmann, SR#4

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

275

Put Outs

1
Alex Sturbaum, SOC, #5

North Linn - Class 2A - Tri-Rivers - District 2A-9

349
2
Blake Beller, SR#29

Hinton - Class 2A - War Eagle - District 2A-16

262
3
Brock Hartley, SR#35

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

260
4
Luke Lehmann, SR#4

Des Moines Christian - Class 2A - West Central - District 2A-12

251
5
Riley Reed, SR#17

Cascade - Class 2A - River Valley - North - District 2A-4

245

Assists

1
Jacob Craven, SR#2

Ogden - Class 2A - West Central - District 2A-13

151
2
Brett Meyer, SR2B/P, #6

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

104
2
Jared Townsend, SR#44

Wilton - Class 2A - River Valley - South - District 2A-7

104
4
Kristian Martens, JR#23

Treynor - Class 2A - Western Iowa - District 2A-15

90
5
Mason Cleveland, SRP/SS, #3

New Hampton - Class 2A - Northeast Iowa - District 2A-3

87

Errors

1
Paxton Felderman, JR1B/P, #11

Bellevue - Class 2A - River Valley - North - District 2A-5

0
1
John Rausch, JRC/P, #24

Columbus Catholic - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-9

0
1
Parker Kiewiet, JR#11

Dike-New Hartford - Class 2A - North Iowa Cedar-East - District 2A-11

0
1
Jake Willkomm, JRLF/P, #4

Durant - Class 2A - River Valley - South - District 2A-6

0
1
Kody Carlson, JRLF/U, #3

Madrid - Class 2A - West Central - District 2A-12

0

Stolen Bases Allowed

1
Will Byars, SR#7

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Charlie Crawford, FR#3

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Eli Kading, SO#1

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Bryce Littler, JR#15

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0
1
Noah Nelsen, SR#5

ACGC - Class 2A - West Central - District 2A-14

0